ପ୍ରଥମେ ସୁନ୍ଦର ପତ୍ନୀଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଲେ, ତା’ପରେ ୪ବର୍ଷର ନିରୀହ ଝିଅକୁ ଗୁଳି କରି ମାରିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ନିଜକୁ ଗୁଳି କରିଦେଲେ…

ପ୍ରଥମେ ସୁନ୍ଦର ପତ୍ନୀଙ୍କ ଉପରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଲେ, ତା’ପରେ ୪ବର୍ଷର ନିରୀହ ଝିଅକୁ ଗୁଳି କରି ମାରିଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ନିଜକୁ ଗୁଳି କରିଦେଲେ…

ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ଭୁଲିଯାଉଛନ୍ତି ଯେ କାହାର ଜୀବନର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ? ସୀମାଉଲଂଘନ ତ ସେତେବେଳେ ହୁଏ ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ନିଜର ଜୀବନ ସହ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ସମାପ୍ତ କରଦିଅନ୍ତି । ଏବେ ଅମୃତସର ଜିଲ୍ଲାର ଗୁରୁ ତେଗ ବାହାଦୂର ନଗରର ଏହି ଘଟଣାକୁ ନିଅ । ଏଠାରେ ରହୁଥିବା ବିକ୍ରମଜିତ ସିଂ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଏକ ଛୋଟ କଥାକୁ ନେଇ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଯାଦକିରଣଦୀପ କୌର ଏବଂ ଚାରି ବର୍ଷର ଝିଅ ବର୍ସିତାଙ୍କୁ ଗୁଳିକରି ମାରିଦେଲେ । ଏହା ପରେ ବିକ୍ରମଜିତ ନିଜକୁ ମଧ୍ୟ ଗୁଳି କରି ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।

ଏହି ମାମଲା ଗତ ସୋମବାର ରାତି ୧୦ଟାର । ପଡୋଶୀମାନେ ବିକ୍ରମଜିତଙ୍କ ଘରୁ ଗୁଳିର ଶବ୍ଦ ଶୁଣିଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଘର ଆଡ଼କୁ ଦୌଡ଼ିଲେ । କବାଟ ଭିତରୁ ବନ୍ଦ ଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଭାଙ୍ଗି ଭିତରକୁ ପଶିଥିଲେ ସ୍ୱାମୀ, ସ୍ତ୍ରୀ ଏବଂ ଛୁଆ ରକ୍ତ ଜୁଡୁବୁଡୁ ଅବସ୍ଥାରେ ଥିଲେ । କୋଠରୀର କାନ୍ଥ ମଧ୍ୟ ରକ୍ତରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ ଥିଲା । ବିକ୍ରମଜିତଙ୍କ ମୃତଦେହ ନିକଟରେ ଏକ ପିସ୍ତଲ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବିକ୍ରମଜିତ ଏହି ପିସ୍ତଲକୁ ତାଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କଠାରୁ ଆଣିଥିଲେ । ସେ ପୁରା ପରିବାରକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ପୂର୍ବରୁ ଯୋଜନା କରିସାରିଥିଲେ । ପୋଲିସଙ୍କୁ ଘଟଣାସ୍ଥଳରୁ ଏକ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ନୋଟ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି । ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଏ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ସୂଚନା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ । ଏଥି ସହିତ ବିକ୍ରମଜିତଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ଅବଧିରେ ବିକ୍ରମଜିତଙ୍କ ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ଉପରେ ବହୁତ ଋଣ ଥିଲା ।

ଏହି ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନ ଥିବାରୁ ବିକ୍ରମଜିତ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କଳହ ଲାଗି ରହିଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ପ୍ରଥମେ ନିଜର ଚାରି ବର୍ଷର ଝିଅ, ପରେ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଏବଂ ଶେଷରେ ନିଜକୁ ଗୁଳିକରି ମାରିଦେଇଥିଲେ । ପଡୋଶୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ବିକ୍ରମଜିତ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ସେ ପ୍ରାୟତଃ ତାଙ୍କ ସହିତ କୌଣସି ନା କୌଣସି ସ୍ଥାନକୁ ବାହାରକୁ ବୁଲିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ । ଅବଶ୍ୟ, ଯେହେତୁ ତାଙ୍କ ଅର୍ଥର ବ୍ୟବସାୟ କମ୍ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କଲା ଏବଂ ସେ ବହୁତ ରଣ ଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଗଲେ । ସେବେଠାରୁ ଘରେ ଝଗଡା ହେବାକୁ ଲାଗିଲା । ଏହି କଥାରେ ବିରକ୍ତି ହୋଇ ବିକ୍ରମଜିତ ତାଙ୍କ ବସିଥିବା ପରିବାରକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଲେ ।

ଏହି ସମଗ୍ର ବିଷୟ ଉପରେ ଆପଣଙ୍କର ମତାମତ କ’ଣ ? କ’ଣ ଏହିପରି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ କି ? ଆମେ ଜୀବନର ମୂଲ୍ୟ ବୁଝିବା ଉଚିତ୍ । ଆତ୍ମହତ୍ୟା କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇନଥାଏ । ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରି ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଏକ ଭୟାଳୁର କାର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ । ଏପରି କରିବା ଠାରୁ ଆମେ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ଏକ ନୂତନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *