କଲେଜ ପଢୁଥିବା ଏହି ଛାତ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ !ଏବଂ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ଵ ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟର ନେଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି…

କଲେଜ ପଢୁଥିବା ଏହି ଛାତ୍ରୀ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ହେଲେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ !ଏବଂ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ଵ ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟର ନେଲେ ନିଷ୍ପତ୍ତି…

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଳିକା ଦିବସ ଅବସରରେ ଗୋଟିଏ ଦିନ ପାଇଁ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ‘ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ’ ଭାବେ ହରିଦ୍ୱାରର ସୃଷ୍ଟି ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଗଲା ଯାହା ଫଳରେ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି । ସୃଷ୍ଟି ରାଜନୀତିରେ ରୁଚି ଥିଲା । ଗୋଟିଏ ଦିନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ସମୟରେ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କୁ ସେ ଶିଶୁ ଅପରାଧ ରୋକିବା ବିଷୟରେ କହିଲେ । ସୃଷ୍ଟି ପୋଲିସ୍ କହିଲେ ଯେ ପ୍ରଦେଶରେ ମହିଳା ମାନଙ୍କୁ ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ପରିବେଶ ମିଳିବା ଦରକାର ।

ନୀଳ ରଙ୍ଗର ବ୍ଲେଜର ପିନ୍ଧି, ମଥାରେ ଏକ ଛୋଟ ବିନ୍ଦୁ ଲଗାଇ ରୁଡ଼କି ବିଏମ୍ସି ପିଜି କଲେଜର ବିଏମ୍ସି କୃଷି ଛାତ୍ରୀ ସୃଷ୍ଟି ଗୋସ୍ୱାମୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ ବହୁତ ଗମ୍ଭୀର ଦେଖା ଯାଉଥିଲେ । ବିଧାନସଭାରେ ହୋଇଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବିଭାଗର ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ସୃଷ୍ଟି କହିଲେ ଯେ ବାଳିକା ମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଯିବା ଆସିବା କରିବା ସମୟରେ ରାସ୍ତାରେ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ବାଳିକାମାନେ ନିଜକୁ ଖୁବ୍ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରନ୍ତି । ଏଥିସହ ସେ କହିଲେ ଯେ ରାଜ୍ୟରେ ହିଂସା ମାମଲା ଗୁଡ଼ିକ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି, ତାକୁ ଯଥା ସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରି ରୋକିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ୟମ କରାଯିବା ଦରକାର । ଏଥିସହିତ ସ୍ୱରୋଜଗାର ଅବସର ସୃଷ୍ଟି କରି ରାଜ୍ୟ ପଳାୟନ ରୋକିବା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିଟ୍ ।

ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବାଳିକା ଦିବସ ଅବସରରେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଗୋଟିଏ ଦିନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିବା ସୃଷ୍ଟି ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପରିବାରରୁ କେହି ହେଲେ ରାଜନୀତିରେ ନାହାଁନ୍ତି । ତାଙ୍କ ପରିବାରର ରାଜନୀତି ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ । ରୁଡ଼କି ଦୌଲତପୁର ଗ୍ରାମ ନିବାସୀ ପ୍ରବୀଣଙ୍କ ଝିଅ ସୃଷ୍ଟି ଗୋଟିଏ ଦିନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇ ନା କେବଳ ନିଜ ପିତାଙ୍କ ଛାତି ଗର୍ବରେ ଫୁଲାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ବରଂ ଅନ୍ୟ ଝିଅ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେ ଏକ ଉଦାହରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି ।

ସୃଷ୍ଟି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଗତି କରିବା ପରେ ହିଁ ସେ ବାଲ ବିଧାନସଭାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇପାରିଲେ । ଯଦି ତାଙ୍କୁ ଭବିଷ୍ୟତରେ ସୁଯୋଗ ମିଳିବ ତେବେ ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ରାଜନୀତିକୁ ଆସି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବା ପାଇଁ ଚାହଁନ୍ତି । ସୃଷ୍ଟି ବାଳିକା ଶିକ୍ଷା ଓ ସୁରକ୍ଷା ଉପରେ ଜୋର୍ ଦେଲେ । ସୃଷ୍ଟି କହିଛନ୍ତି ଯେ କଲେଜ୍ ଯିବା ଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଜକୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରନ୍ତି । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ସେ କହିଲେ ଯେ ବାଳିକା ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉଚିଟ୍ ବନ୍ଦୋବସ୍ତ ହେବା ଦରକାର ।

ସମ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥିବା ଏହି ବୈଠକରେ ପୋଲିସ୍ ବିଭାଗ ତରଫରୁ ଡ଼ିଆଇଜି ନିଲେଶ ଭରଣେ ନିଜ ବିଚାର ବ୍ୟକ୍ତ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରଦେଶରେ ମହିଳା ଅପରାଧରେ କିଛି ହ୍ରାସତା ପାଇଛି । ସେ କହିଲେ ଯେ ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ଼ କାରଣ ଏହିକିଯେ ଥାନାକୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଏ । ଏଥିସହ ସେ ଆଗକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଥାନାରେ ମହିଳା ଆସନ୍ତି ତେବେ କାହାର ମାମଲା ଶୁଣାଯାଉ କି ନଯାଉ କିନ୍ତୁ ମହିଳାଙ୍କ ସମସ୍ୟା ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଶୁଣାଯାଏ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଏହା ପୂର୍ବ ବୈଠକର ଆରମ୍ଭରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ରାଜ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ଧନ ସିଂହ ରାବତ ସୃଷ୍ଟିକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେବାରୁ ଅଭିନନ୍ଦନ ଜଣାଇଲେ । ଏଥିସହ ଶିଶୁ ଅଧିକାର ସଂରକ୍ଷଣ ଆୟୋଗର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଉଷା ନେଗି ମଧ୍ୟ କହିଲେ ଯେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡ ସବୁବେଳେ ମଧ୍ୟ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଆସୁଛି । ଏଥର ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟିକୁ ଗୋଟିଏ ଦିନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କରି ଦେଶକୁ ଏକ ଭଲ ଓ ନୂତନ ସନ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସୂଚନାଥାଉକି ବୈଠକର ସଞ୍ଚାଳନ ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ସଚିବ ଝରଣା କମଠାନଳ ଦ୍ୱାରା କରାଗଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *