କରୋନା ଟିକାକରଣ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇପଡିଥିଲେ ! ଲୋକଙ୍କୁ କହିଲେ : ଏହି କଥା…

କରୋନା ଟିକାକରଣ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇପଡିଥିଲେ ! ଲୋକଙ୍କୁ କହିଲେ : ଏହି କଥା…

ଭାରତରେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣଜନିତ ଭୂତାଣୁର ଟିକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଆଜିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଦେଶର ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି । ଆଜି ରାତି ୧୦ : ୩୦ରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସମଗ୍ର ଦେଶ ଆଜିର ଦିନକୁ ଉତ୍ସାହର ସହ ଅପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ମାସ ମାସ ଧରି, ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମନରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଙ୍କି ମାରୁଥିଲା ଯେ, କରୋନା ଭୂତାଣୁ ନିରୋଧକ ଟିକା କେବେ ଆସିବ ? କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ କମ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଟିକା ଆସିଯାଇଛି ।

ଏହି ସମ୍ବୋଧନ ସମୟରେ ମୋଦୀ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାବପ୍ରବଣ ହୋଇଯାଇଥିଲେ । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ-ସାମ୍ମୁଖ୍ୟର କର୍ମକର୍ତ୍ତା (Health-frontline workers)ଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବ ସମୟରେ ମୋଦୀଙ୍କ ଆଖି ଲୁହରେ ଭରିଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସେ କହିଥିଲେ; ସେଠାରେ ଶହ ଶହ କର୍ମୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କେବେ ଘରକୁ ଫେରି ପାରିଲେ ନାହିଁ । ଗୋଟିଏ ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ନିଜ ଜୀବନକୁ ବାଜି ଲଗାଇଥିଲେ । ତେଣୁ ଆଜି କରୋନାର ପ୍ରଥମ ଟିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସହ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ଲଗାଇ ସମାଜ ଏକପ୍ରକାର ସେମାନଙ୍କ ରୁଣ ପରିଶୋଧ କରୁଛି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ମଣିଷ ବଳ ପ୍ରୟୋଗ କରେ ସେତେବେଳେ ପଥର ମଧ୍ୟ ପାଣି ହୋଇଯାଏ । ୩୦ ଜାନୁଆରୀରେ ଭାରତରେ କରୋନାର ପ୍ରଥମ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏହାର ଦୁଇ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଭାରତ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଗଠନ କରିଥିଲା । ୧୭ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୦ରେ, ଆମେ ପ୍ରଥମ ଉପଦେଷ୍ଟା ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲୁ । ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ଭାରତ ପ୍ରଥମ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା । କରୋନା ବିରୋଧରେ ଭାରତରେ ଯେଉଁ ପ୍ରକାର ସାମୂହିକ ଶକ୍ତି ଦେଖାଦେଲା ତାହାକୁ ଆଗାମୀ ପିଢ଼ିଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇରହିବ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯେଉଁ ପ୍ରକାର ଖବର ଆସୁଛି ତାହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ତଥା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ବିଭ୍ରାନ୍ତ କରୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବିଶ୍ଵର ବଡବଡ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଭାରତ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଆଶଙ୍କା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଭାରତ, ଏକ ବୃହତ ଜନସଂଖ୍ୟାକୁ ଦୁର୍ବଳତା ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଆମେ ଏହାକୁ ଆମର ଶକ୍ତି କରିଦେଲୁ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ, ଆଜିଠାରୁ ଦେଶରେ କରୋନା ଟିକା ଦେବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ୩ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଟିକା ଦିଆଯିବ । କରୋନା ଟିକା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଦେଶରେ ୩୦୦୦ରୁ ଅଧିକ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *