ସଲମାନ ଖାନ ଯେତେବେଳେ ଜାଣିଲେ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅଲଭିରା ଏବଂ ଅତୁଲ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ବିଷୟରେ, ପରେ ଏପରି କିଛି କରିଥିଲେ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ…

ସଲମାନ ଖାନ ଯେତେବେଳେ ଜାଣିଲେ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅଲଭିରା ଏବଂ ଅତୁଲ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀଙ୍କୁ ପ୍ରେମ ବିଷୟରେ, ପରେ ଏପରି କିଛି କରିଥିଲେ ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ…

ବଲିଉଡରେ ସଲମାନ ଖାନଙ୍କୁ ‘ରବିନହୁଡ୍’ କୁହାଯାଏ । ସଲମାନଙ୍କ ପରିବାରର ସମସ୍ତେ ଅଭିନୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ତେବେ ସଲମାନଙ୍କ ପରିବାରରେ କିଛି ସଦସ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜକୁ ବଲିଉଡର ଲାଇମଲାଇଟରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି । ଏଥିରେ ସଲମାନଙ୍କ ଉଭୟ ଭଉଣୀ ଅର୍ପିତା ଖାନ ଏବଂ ଅଲଭିରା ଖାନ ଅଛନ୍ତି । ସଲମାନଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅର୍ପିତା ପ୍ରାୟତଃ କ୍ୟାମେରା ଆଗରେ ଦେଖାଯାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଅଲଭିରା ଖାନ୍ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରଡ୍ୟୁସର ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ କ୍ୟାମେରା ଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିଥାନ୍ତି । ସଲମାନଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅଲଭିରା ଅତୁଲ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ବିବାହ ଏତେ ସହଜରେ ହୋଇନଥିଲା । ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବିବାହ ପଛରେ ଜଡିତ କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ସହିତ ପରିଚିତ କରାଇବାକୁ ଯାଉଛୁ :-

ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ସଲମାନଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅଲଭିରା ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ ଡାଇରେକ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କର ପ୍ରେମ କାହାଣୀର ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଫିଲ୍ମ ‘ଜାଗୃତି’ (୧୯୯୩)ର ସୁଟିଂ ସମୟରେ ସଲମାନଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅଲଭିରା ଏବଂ ଅତୁଲ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଘନିଷ୍ଠତା ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଦୁହେଁ ଧୀରେ ଧୀରେ ପରସ୍ପରକୁ ପସନ୍ଦ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସଲମାନ ଖାନ ହିରୋ ଥିଲେ ।

ଅଲଭିରା ଏବଂ ଅତୁଲ ମଧ୍ୟ ସୁଟିଂ ସେଟରେ ପରସ୍ପର ସହିତ କିଛି ସମୟ ବିତାଉଥିଲେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ଭେଟିବାକୁ ଲାଗିଲେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରେମର ନିଶା ଧୀରେ ଧୀରେ ଚଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଲା । ଯଦିଓ ଦୁହେଁ ଏକ ବିଜ୍ଞାପନର ସୁଟିଂ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ସାକ୍ଷାତ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ସୁଟିଂ ସମୟରେ ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଘନିଷ୍ଠତା ବଢିବାକୁ ଲାଗିଲା ।

କିନ୍ତୁ କୋୖତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି କି, ଅତୁଲ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀ ସଲମାନ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପିତା ସଲିମ ଖାନଙ୍କୁ ଖୁବ୍ ଡରୁଥିଲେ । ଅତୁଲଙ୍କ ମନରେ ଭୟ ଥିଲା ଯେ ସଲମାନ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀ ଅଲଭିରାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ସହିତ ବିବାହ କରିବେ ନାହିଁ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହେବେ ।

ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ଅତୁଲ ତାଙ୍କର ଏବଂ ଅଲଭିରାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ, ସଲମାନ ଏହାର ଠିକ ବିପରୀତ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସଲମାନ ତାଙ୍କ ଭଉଣୀର ପ୍ରେମ ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଆଦୌ ରାଗି ନଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ତରଫରୁ ଉଭୟଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଥିଲେ । ସଲମାନ ମଧ୍ୟ ଅତୁଲ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଲିଉଡରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ସଲମାନ ଖାନ ଅତୁଲଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ବୀରଗତିରେ କାମ କରିଥିଲେ । ଯଦିଓ ସଲମାନ ଚିହିଁକରି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଭିଣୋଇ ଅତୁଲଙ୍କୁ ହିଟ୍ ଫିଲ୍ମ ଦେଇପାରିନଥିଲେ । ସଲମାନଙ୍କ ସୁପାରିଶ କ୍ରମେ ଅତୁଲ ବଲିଉଡରେ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମଧ୍ୟ ପାଇଥିଲେ ।

କେବଳ ସଲମାନ ନୁହଁନ୍ତି, ଅତୁଲ ଏବଂ ଅଲଭିରାଙ୍କ ବିବାହରେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର କୋୖଣସି ଆପତ୍ତି ନଥିଲା । ହିନ୍ଦୁ-ମୁସଲମାନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରୁନଥିଲା, ତେଣୁ ତାଙ୍କ ପିତା ସଲିମ ଖାନ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମ୍ପର୍କରେ ରାଜି ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଦୁହେଁ ୧୯୯୬ରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଅତୁଲ ଏବଂ ଅଲଭିରାଙ୍କ ବିବାହକୁ ୨୪ ବର୍ଷ ପୂରଣ ହୋଇଛି ।

ଅଲଭିରା ଏବଂ ଅତୁଲ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀଙ୍କର ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି । ପୁଅ ଅୟାନ ଏବଂ ଝିଅ ଅଲିଜେହ । ସଲମାନଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ଅଲିଜେହଙ୍କୁ ପ୍ରାୟତଃ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଅତୁଲ ଅଗ୍ନିହୋତ୍ରୀ ୧୯୮୩ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ପସନ୍ଦ ଅପନି ଅପନି’ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଶିଶୁ କଳାକାର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ । ୧୯୯୩ ମସିହାରେ ଅତୁଲଙ୍କ ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ସାର୍’ ଆସିଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେ ‘ଆତିଷ’, ‘ନାରାଜ’, ‘ହୋତେ ହୋତେ ପ୍ୟାର ହୋ ଗୟା’, ସମେତ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିଥିଲେ । ସୁନ୍ଦର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଅଲଭିରା ବଲିଉଡ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ କେବେ କାମ କରିନାହାନ୍ତି ।

ଯେତେବେଳେ ଅତୁଲ ହିରୋ ଭାବରେ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ କ୍ୟାରିୟର କରିପାରିନଥିଲେ ସେତେବେଳେ ସେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଭାବେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟପନ୍ଥା ବାଛିଥିଲେ । ସେ ‘ହେଲୋ’, ‘ବଡିଗାର୍ଡ’, ଓ ‘ତେରୀ’ ଏବଂ ‘ଭାରତ’ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସଲମାନ ଖାନ କାମ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *