ଏହି ୬ଟି ହରମୋନ୍ ପାଇଁ ବଢିଥାଏ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଓଜନ । ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ?

ଏହି ୬ଟି ହରମୋନ୍ ପାଇଁ ବଢିଥାଏ ମହିଳାମାନଙ୍କ ଓଜନ । ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି କରିବେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ?

ଶରୀରରେ ମେଦବହୁଳତା ବୃଦ୍ଧି କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିପଦଜନକ ଅଟେ । ଓଜନ ବଢିବାର ଅନେକ କାରଣ ଅଛି, ଯେପରିକି ଭୁଲ ଖାଇବା, ଶୋଇବା ବ୍ୟାଘାତ, ମନୋବଳ ଖରାପ ହେବା କିମ୍ବା ଅତ୍ୟଧିକ ଜଙ୍କ୍ ଫୁଡ୍ ଖାଇବା । ଅବଶ୍ୟ, ଏହିସବୁ ଜିନିଷ ବ୍ୟତୀତ, ମେଦବହୁଳତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ହରମୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଦାୟୀ । ମହିଳାମାନଙ୍କ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ହରମୋନ୍ ବ୍ୟାଘାତ ।

ମହିଳାମାନଙ୍କର ଗର୍ଭଧାରଣ, PMS, ମେନୋପୋଜ ଏବଂ ଚାପ ପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଓଜନ ବଢାଇଥାନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ହରମୋନ୍ ଗୁଡ଼ିକ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ବ୍ୟାୟାମ ଏବଂ ଡାଏଟିଂ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା କଷ୍ଟକର । ଯଦି ଆପଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ହରମୋନ୍ ସନ୍ତୁଳିତ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । କିପରି ଆପଣ ନିଜ ହରମୋନକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରି ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ ସେହି ବିଷୟରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା :

● ଇନସୁଲିନ୍

ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜ ବହନ କରିବା ପାଇଁ ଇନସୁଲିନ୍ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଯଦିଓ, ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ, ତେବେ ଓଜନ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରକାର ଡାଇବେଟିସ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଥାଏ । ଚିନି, ମଦ୍ୟପାନ ଏବଂ ଅଧିକ ମିଠା ଜିନିଷ ଇନସୁଲିନ୍ ସ୍ତର ବଢାଇବା ପାଇଁ କାମ କରେ । ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନର ସ୍ତରକୁ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଗ୍ରହଣକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ହ୍ରାସ କରନ୍ତୁ ।

● କଟିସୋଲ-

ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବହୁତ ଚାପ ନିଅନ୍ତି, କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଅବସାଦଗ୍ରସ୍ତ ହୁଅନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଶରୀରକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି କରନ୍ତି । ଏହା ମଧ୍ୟ ତୁମର ଓଜନ ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଏହା କର୍ଟିସୋଲ ପାଇଁ ଦାୟୀ ଯାହାକି ଏକ ଷ୍ଟେରଏଡ ହରମୋନ୍ । ଯେତେବେଳେ ଆମେ ବହୁତ ଚାପ କିମ୍ବା ଅବସାଦରେ ଥାଉ ଏହା ଶରୀରରେ ଗୁପ୍ତ ରହିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଏହାର ସ୍ତର ବଢେ, ଆମେ ବାରମ୍ବାର ଭୋକିଲା ହୋଇଥାଉ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ଜଣେ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଜିନିଷ ଖାଇବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ଯୋଗ, ଧ୍ୟାନ ଏବଂ ବ୍ୟାୟାମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇପାରିବ ।

● ଏଷ୍ଟୋଜେନ-

ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ଅଧିକ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ସ୍ତର ଅଧିକ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଉଚ୍ଚ କିମ୍ବା କମ୍ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ ସ୍ତର ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ମେଦବହୁଳତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ । ଶରୀରରେ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନର ମାତ୍ରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ଇନସୁଲିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା କୋଷ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ରକ୍ତରେ ଚିନିର ମାତ୍ରା ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଲାଗେ ।

● ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟିରନ୍-

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳାମାନଙ୍କର ଟେଷ୍ଟୋଷ୍ଟେରନ୍ କମ୍ ଥାଏ । ଏହା ଚର୍ବି ଜାଳିବା ପାଇଁ କାମ କରେ । ମାଂସପେଶୀ ଏବଂ ହାଡକୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଉତ୍ସାହକୁ ବଢାଇଥାଏ । ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ, ଡିମ୍ବାଣୁ ଏହି ହରମୋନ୍ ମୁକ୍ତ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବୟସ ଏବଂ ଚାପ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ହରମୋନ୍ ସ୍ତର କମିଯାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀର ମୋଟା ହୋଇଯାଏ ।

● ଥାଇରଏଡ୍ –

ଶରୀରରେ ଥିବା ଥାଇରଏଡ୍ ଗ୍ରନ୍ଥି ତିନୋଟି ହରମୋନ୍ – T3, T4 ଏବଂ କାଲସିଟୋନିନ୍ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଆମ ଶରୀରର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍, ନିଦ, ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ, ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କରିଥାଏ । ବେଳେବେଳେ ଥାଇରଏଡ୍ ରୋଗ ଖରାପ ହୁଏ କିମ୍ବା ଯଦି ଏହି ହରମୋନ୍ ସଠିକ୍ ପରିମାଣରେ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ହାଇପୋଥାଇରଏଡିଜିମ୍ ହୋଇପାରେ । ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଥକ୍କା, ଉଦାସୀନତା । ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରର ଓଜନ ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ କାରଣ ହରମୋନର ଅଭାବ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ ।

● ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ –

ସଠିକ୍ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ ଏବଂ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନ୍ର ସନ୍ତୁଳନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଅତ୍ୟଧିକ ଚାପ, ଆଣ୍ଟିବାୟୋଟିକ୍ ଗ୍ରହଣ କରିବା କିମ୍ବା ଶରୀରରେ ପ୍ରୋଜେଷ୍ଟେରନ୍ ସ୍ତର ଖସିଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *