ଶୀତଦିନେ ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ! ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କ୍ରିମ୍ ଅଟେ ସର୍ବୋତ୍ତମ….

ଶୀତଦିନେ ଚର୍ମର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ ! ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁ କ୍ରିମ୍ ଅଟେ ସର୍ବୋତ୍ତମ….

ଯେତେବେଳେ ପାଗ ବଦଳିଯାଏ, ଆମ ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ ବଦଳିଯାଏ । ଶୀତଦିନେ, ତେଲିଆ ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ ଶୁଷ୍କ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ସାଧାରଣ ଏବଂ ଶୁଖିଲା ଚର୍ମ ବହୁତ ଶୁଖିଯାଏ ଏବଂ ଫ୍ଲେକି ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ତାହା ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଆମ ଚର୍ମକୁ ଭଲ ରଖିବା ପାଇଁ ଆମେ ଆମର ଚର୍ମପ୍ରକାର ଅନୁଯାୟୀ କ୍ରିମ ବାଛିବା ଉଚିତ । ଆଜିକାଲି ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ରିମ ଉପଲବ୍ଧ । ସଫେଇ ଏବଂ ମଶ୍ଚରାଇଜିଂ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ନାଇଟ୍ କ୍ରିମ୍, ଡେ କ୍ରିମ୍, ସନ୍ ବ୍ଲକ୍ କ୍ରିମ୍, ଆଣ୍ଟି ଏଜିଙ୍ଗ କ୍ରିମ୍, ଆଖିତଳ ପାଇଁ କ୍ରିମ ଇତ୍ୟାଦି ବଜାରରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଆସନ୍ତୁ ଏହି କ୍ରିମର ମହତ୍ତ୍ୱ ଜାଣିବା

କ୍ଲିନି କ୍ରିମ୍ ଏବଂ ଫେସ୍ କ୍ଲିନର

ବାସ୍ତବରେ, ସାଧାରଣ ଶୁଷ୍କ ଚର୍ମ ଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲିନିଂ କ୍ରିମ୍ ଅଛି । ଏହା ଜେଲ୍ ଫର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । କ୍ଲିନ୍ କ୍ରିମ୍ ମୁହଁର ମଇଳାକୁ ବାହାର କରି ଚର୍ମକୁ ସଫା ରଖେ । ଫେସ୍ ୱାସ୍ ଏବଂ ମେଡିକିଟ୍ କ୍ଲିଜର ଯାହା କ୍ରିମ୍ ଫର୍ମରେ ମିଳେ ତାହା ମଧ୍ୟ ତ୍ୱଚା ପାଇଁ ଠିକ । ବ୍ରଣ ଏବଂ ତେଲିଆ ଚର୍ମ ପାଇଁ ଏହିପରି କ୍ଲିଜର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ । ସର୍ବଦା ଏକ କ୍ଲିଜର ବାଛନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ସାବୁନ ନଥିବ ଏବଂ ଚର୍ମ ଉପରେ ଏହାର କୋମଳ ପ୍ରଭାବ ପଡୁଥିବ ।

ମଶ୍ଚରାଇଜିଂ କ୍ରିମ୍

ଚର୍ମ ପାଇଁ ମଶ୍ଚରାଇଜିଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ସେଥିପାଇଁ ମଶ୍ଚରାଇଜିଂ କ୍ରିମ ଗୁଡିକ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ମଧ୍ୟ । ଶୀତ ରୁତୁରେ ମଶ୍ଚରାଇଜିଂ କ୍ରିମ ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ଡିହାଇଡ୍ରେଡ୍ ଚର୍ମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଏହା ଚର୍ମରେ ମଶ୍ଚରାଇଜେସନ ଆଣିଥାଏ । ଚର୍ମର ଉପରିଭାଗ ଚିକ୍କଣ କରିଥାଏ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ପାଗରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଡେ କ୍ରିମ ମଧ୍ୟ ମଶ୍ଚରାଇଜ କ୍ରିମ । ଏହି ମଶ୍ଚରାଇଜର ଏବଂ ଡେ କ୍ରିମ୍ ଗୁଡିକ ମେକପ୍ ବେସ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ । ଏହା ଚର୍ମକୁ ସୁର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ବିପଦଜନକ ଅତିବାଇଗଣୀ ରଶ୍ମିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ଏହି କ୍ରିମ୍ ଗୁଡିକରେ ମଏଶ୍ଚରାଇଜର ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ।

ଚକ୍ଷୁ କ୍ରିମ୍ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ

ବାସ୍ତବରେ, ଆଖିର ଚର୍ମ ପତଳା ଏବଂ ସୂକ୍ଷ୍ମ ଅଟେ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କ୍ରିମର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି ଯାହାର ଗଠନ ପତଳା । ଏହା ଆଣ୍ଟି ଏଜିଙ୍ଗ କ୍ରିମ୍ ଭଳି କାମ କରିଥାଏ ଏବଂ ଡାର୍କ ସର୍କଲ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଫେୟାରନେସ୍ କ୍ରିମର ବଜାର ଏତେ ବଡ ହୋଇଯାଇଛି କାରଣ ଭାରତୀୟ ଲୋକମାନେ ଫେୟାର ସ୍କିନକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ଏପରି କ୍ରିମ୍ ବାଛିବା ଉଚିତ ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାଦାନ ଥାଏ ।

BB, CC, DD କ୍ରିମର କାମ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା

ଆଜିର ସମୟରେ, ଆମେ ଜାଣିଛୁ ବର୍ଣ୍ଣାନୁକ୍ରମିକ କ୍ରିମ୍ ଯେପରିକି BB, CC, DD କ୍ରିମ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅଧିକ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଛି । ସେଗୁଡିକ ମେକପ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ ବଦଳରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ , BB କ୍ରିମ୍ ଅର୍ଥ ଆଣ୍ଟି ଦାଗ ବା ବିୟୁଟି ବାଲ କ୍ରିମ୍ । ଏହାର ହାଲୁକା ଗଠନ ସହିତ ଏହା ଏପରି ଏକ କ୍ରିମ୍ ଯେଉଁଥିରେ SPF ଅଛି । ଫ୍ରେକ୍ଲରୁ ମୁକ୍ତି କରିବାରେ ଏହା ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ । ସିସି କ୍ରିମ୍ ଟିକେ ସ୍ପେସିଆଲ । ଯେଉଁଥିରେ ମଧ୍ୟ SPF ଥାଏ । ଏଗୁଡ଼ିକ ଚର୍ମକୁ ସଫ୍ଟ ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଥାଏ । DD କ୍ରିମର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଡେଲି ପ୍ରୋଟେସ୍କନ କ୍ରିମ୍ ଯାହା SPF ସହିତ ଚର୍ମକୁ ମଶ୍ଚରାଇଜ କରିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *