“ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗର ଜେଲର୍” ଅସରାନୀ ସାହେବ ଅଭିନେତା ହେବାର ସ୍ଵପ୍ନ ନେଇ ଘର ଛାଡି ଆସିଥିଲେ ମୁମ୍ବାଇକୁ ! ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ଚମକିଥିଲା ଭାଗ୍ୟ …

“ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗର ଜେଲର୍” ଅସରାନୀ ସାହେବ ଅଭିନେତା ହେବାର ସ୍ଵପ୍ନ ନେଇ ଘର ଛାଡି ଆସିଥିଲେ ମୁମ୍ବାଇକୁ ! ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ଚମକିଥିଲା ଭାଗ୍ୟ …

ବଲିଉଡ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତା ଅସରାନୀଙ୍କୁ, ଏପରି ଅଭିନେତା ଭାବରେ ଗଣାଯାଏ ଯିଏ ତାଙ୍କ କମେଡି ଦ୍ୱାରା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଦିୱାନା କରିଦେଇଛନ୍ତି । ଆପଣ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ କେବଳ ଅସରାନି ନାମରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ଆସ୍ରାନି । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଅସରାନୀ ୧ ଜାନୁୟାରୀ ୧୯୪୧ରେ ପଞ୍ଜାବର ଗୁରୁଦାସପୁରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ସେ ଜାନୁଆରୀ ୧ ରେ ତାଙ୍କର ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରନ୍ତି । ଅସରାନୀ ସାହେବ ପିଲାଦିନରୁ ଅଭିନୟକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ସେ ପିଲାଦିନରୁ ଅଭିନେତା ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଥିଲେ । ଅସରାନୀ ସାହାବ ଅଭିନୟର ମୂଳଦୁଆ ପୁଣେର ଫିଲ୍ମ ଆଣ୍ଡ ଟେଲିଭିଜନ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରୁ ଶିଖିଥିଲେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

ଘରୁ ଲୁଚିକରି ମୁମ୍ବାଇ ଆସିଥିଲେ ଅସରାନୀ

ଅସରାନୀ ସାହାବ ଜୟପୁରର ସେଣ୍ଟ ଜାଭିୟର ସ୍କୁଲରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅଧ୍ୟୟନ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ସେ ରାଜସ୍ଥାନ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଅସରାନୀ ସାହବଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଥିଲା ସେ ଅଭିନେତା ହେବେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ପୂରଣ କରିବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା । ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଅସରାନୀ ସାହାବ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ପିଲାଦିନରୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ସ୍କୁଲରେ ପଢୁଥିଲେ, ସ୍କୁଲରୁ ସେ ଲୁଚିକରି ସିନେମା ଦେଖିବାକୁ ଯାଉଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଏହାକୁ ଆଦୌ ପସନ୍ଦ କରୁନଥିଲା । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଅସରାନୀ ସାହାବଙ୍କ ପରିବାର ତାଙ୍କ ସିନେମା ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ ।

ଅସରାନୀ ସାହେବଙ୍କ ପିତା ଚାହୁଁଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ବଡ ହୋଇ ଭଲ ସରକାରୀ କାମ କରୁ, କିନ୍ତୁ ବୟସ ବଢ଼ିବା ସହିତ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଭଲପାଇବା ଉତ୍ସାହରେ ପରିଣତ ହେଲା । ସେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜଣେ ଅଭିନେତା ହେବେ ବୋଲି ଦୃଢ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସ୍ଵାକାର କରିବା ପାଇଁ ଆସରାନୀ ଘରେ କାହାକୁ ନକହି, ଗୁରୁଦାସପୁରରୁ ମୁମ୍ବାଇ ପଳାଇଆସିଥିଲେ ।

ପୁଣେର ଫିଲ୍ମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିଲେ

ଘରେ କାହାକୁ ନ କହି ଅସରାନୀ ମୁମ୍ବାଇ ଚାଲି ଆସିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ସେଠାରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିଥିଲା । ଫିଲ୍ମ ଲାଇନରେ କାମ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଅନେକ ମାସ ଧରି ସଂଘର୍ଷ କରିଥିଲେ, ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସେ ସଫଳ ହୋଇପାରିଲେ ନାହିଁ । କେହି ଜଣେ ତାଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ ଯେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ହେଲେ ପୁଣେ ଫିଲ୍ମ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନରୁ ଡିପ୍ଲୋମା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ୧୯୬୦ରେ ପୁଣେରେ ଫିଲ୍ମ ଏବଂ ଟେଲିଭିଜନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା । ପ୍ରଥମ ବ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଅଭିନୟ ପାଠ୍ୟକ୍ରମର ବିଜ୍ଞାପନ ଖବରକାଗଜରେ ଆସିଥିଲା, ଏହା ଦେଖିବା ପରେ ଅସରାନି ସାହେବ ତୁରନ୍ତ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ । ୧୯୬୪ ମସିହାରେ ସେ ଅଭିନୟରେ ଡିପ୍ଲୋମା ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହା ପରେ ସେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ ।

ଅସରାନୀ ସାହେବ ଯେତେବେଳେ ପୁଣେରୁ ଡିପ୍ଲୋମା ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ମୁମ୍ବାଇ ଫେରିଥିଲେ, ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ତାଙ୍କୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଛୋଟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିବାକୁ ଅଫର୍ ମିଳୁଥିଲା । ଫିଲ୍ମ “ସୀମା”ର ଏକ ଗୀତ ତାଙ୍କୁ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ପରିଚୟ ଦେଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଗୁରୁଦାସପୁରରେ ଏହି ଗୀତ ଦେଖିଥିଲେ, ସେ ସଙ୍ଗେସଙ୍ଗେ ମୁମ୍ବାଇରେ ପହଞ୍ଚି ଅସରାନୀଙ୍କୁ ସେଠାରୁ ଫେରାଇ ଆଣିଥିଲେ । ଅସରାନୀ ସାହେବ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ସହ ଗୁରୁଦାସପୁରରେ କିଛି ଦିନ ରହିଥିଲେ । କୋୖଣସି ପ୍ରକାରେ ସେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ । ବହୁତ ବୁଝାଇବା ପରେ ସେ ପୁଣି ଥରେ ମୁମ୍ବାଇ ଫେରି ଆସିଥିଲେ ।

FTIIରେ ଏପରି ଥିଲା ଶିକ୍ଷକରୁ ଅଭିନୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସରାନୀଙ୍କ ଯାତ୍ରା

ମୁମ୍ବାଇ ଆସିବା ପରେ ଅସରାନୀ ଅନେକ ଦିନ କାମ ଖୋଜିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ସତ୍ତ୍ୱେ ତାଙ୍କୁ କୋୖଣସି ଫିଲ୍ମରେ ରୋଲ ମିଳିପାରିନଥିଲା । ଏହା ପରେ ସେ ପୁଣେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠାନକୁ ଫେରି FTIIରେ ଶିକ୍ଷକ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟରତ ଥିବା ସମୟରେ ସେ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତାଙ୍କ ସହିତ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ୧୯୬୯ରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ସତ୍ୟକାମ”ରୁ ତାଙ୍କର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସଫଳତା ପାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ ୧୯୭୧ରେ ରିଲିଜ ହୋଇଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର “ଗୁଡି”ରୁ ସେ ଲାଇମଲାଇଟରେ ଆସିଥିଲେ । ସେ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କମେଡି ଭୂମିକା ନିର୍ବାହ କରିଥିଲେ ଯାହା ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଖୁବ ପସନ୍ଦ ଆସିଥିଲା । ଜଣେ ହାସ୍ୟ ଅଭିନେତା ଭାବରେ ଦର୍ଶକ ତାଙ୍କୁ ବହୁତ ପସନ୍ଦ କରିଥିଲେ ।

“ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗର ଜେଲର” ସଂଳାପ ହୋଇଥିଲା ଅସରାନୀଙ୍କ ପରିଚୟ “

ଅସରାନୀ ଅନେକ ବଡ କଳାକାରଙ୍କ ସହ ଫିଲ୍ମରେ କାମ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଉତ୍ତମ ଅଭିନୟ ଏବଂ ହାସ୍ୟ ଅଭିନୟ ସହିତ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିବାରେ ଅସରାନୀ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି । “ବ୍ରିଟିଶ ଯୁଗର ଜେଲର”ର ସଂଳାପ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅସରାନୀଙ୍କ ପରିଚୟ ହୋଇପାରିଛି । ଯେତେବେଳେ ବି ଏହି ସଂଳାପ କୋୖଣସି ସ୍ଥାନରେ ଶୁଣାଯାଏ, ଅସରାନୀଙ୍କ ଚେହେରା ସିଧା ମନକୁ ଆସିଥାଏ । ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାରେ ଅଧିକାଂଶ ଭେଟେରାନ ଅଭିନେତାଙ୍କ ସହ ଅସରାନୀ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *