୧୦ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ଥିଏଟରରେ କାମ କରିଥିଲେ ନାନା ପାଟେକର ! ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ଏକ ଶୋ ପାଇଁ ପାଉଥିଲେ …

୧୦ ବର୍ଷ ଯାଏଁ ଥିଏଟରରେ କାମ କରିଥିଲେ ନାନା ପାଟେକର ! ମାତ୍ର ୭୫ ଟଙ୍କା ଏକ ଶୋ ପାଇଁ ପାଉଥିଲେ …

ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାର ପ୍ରମୁଖ କଳାକାରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ନାନା ପାଟେକରଙ୍କ ଗଣତି କରାଯାଏ । ନାନାଙ୍କର ଦମଦାର ଅଭନୟକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବା ଲୋକ କୋଟିକୋଟିରେ ଅଛନ୍ତି । ସେ ବଲିଉଡର ଅନେକ ସଫଳ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି । ନାନା ପାଟେକର ଆଜି ମଧ୍ୟ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ସକ୍ରିୟ ଅଛନ୍ତି । ଆଜିଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ୭୦ ବର୍ଷୀୟ ନାନା ପାଟେକରଙ୍କ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କଥାର ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ ।

ଭେଟେରାନ ଅଭିନେତା ନାନା ପାଟେକର ୧ ଜାନୁଆରୀ ୧୯୫୧ରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ନାନାଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନାମ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱନାଥ ପାଟେକର । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ପାଦ ରଖିବା ପରେ ତାଙ୍କ ପରିଚୟ ବିଶ୍ୱନାଥରୁ ନାନା ପାଟେକର ରୂପେ ବଦଳିଗଲା । ସେ ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ନିଜର ଦମଦାର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ମରାଠୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଛନ୍ତି । ସେ ନିଜର ସ୍ୱତପ୍ରବୃତ୍ତ ଏବଂ ଗମ୍ଭୀର ଅଭିନୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା ।

ନାନା ପାଟେକର ପ୍ରାୟ ୪୦ ବର୍ଷ ଧରି ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ୧୯୮୯ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପରିନ୍ଧାରୁ ତାଙ୍କୁ ପରିଚୟ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଚମତ୍କାର ଅଭିନୟ ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଫିଲ୍ମଫେୟାରରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ସହାୟକ ଅଭିନେତା ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନେତା ଅନିଲ କପୁର ଏବଂ ଜ୍ୟାକି ଶ୍ରଫ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକାରେ ନଜର ଆସିଥିଲେ । ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶନା ଦେଇଥିଲେ ବିଧୁ ବିନୋଦ ଚୋପ୍ରା ।

ନାନା ପାଟେକର ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନେକ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିସାରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ସଂଳାପ କହିବାର ଶୈଳୀକୁ ପ୍ରଶଂସକମାନେ ଖୁବ ବହୁତ ଭଲ ପାଇଥାନ୍ତି । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଆଜି ନାନା ପାଟେକର କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି, ଯଦିଓ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ତାହା ନଥିଲା । ନାନା ପାଟେକର ଏକ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିତା ମୁମ୍ବାଇରେ ଟେକ୍ସଟାଇଲ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଥିଲେ ।

ନାନାଙ୍କ ପରିବାରରେ ବହୁତ ଉତ୍ଥାନପତନ ଦେଖିଛନ୍ତି, ନଗଦ ଟଙ୍କାର ଅଭାବ ଦେଇ ମଧ୍ୟ ଗତି କରିବାକୁ ପଡିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପରିବାରର ସମସ୍ତ ଦାୟିତ୍ୱ ନାନାଙ୍କ ଉପରେ ଆସିଯାଇଥିଲା । ନାନା ସେହି ସମୟରେ ଅଧ୍ୟୟନ ସହିତ କାମ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଥିଲେ । ସେ ତାଙ୍କ କଲେଜ ସମୟରେ ଏକ ବିଜ୍ଞାପନ ଏଜେନ୍ସିରେ କାମ କରୁଥିଲେ ।

ବିଜ୍ଞାପନ ଏଜେନ୍ସିରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ ସେ ନୀଲକାନ୍ତୀ ପାଟେକରଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ଉଭୟ ବିବାହ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ବିବାହ ସମୟରେ ନାନା ପାଟେକରଙ୍କୁ ୨୭ ବର୍ଷ ହୋଇଥିଲା । ୧୯୭୮ରେ, ଉଭୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ସେହି ବର୍ଷ ନାନା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ଗବନ ନାମକ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସହିତ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ । କ୍ୟାରିୟରର ପ୍ରଥମ କିଛି ବର୍ଷରେ ଆଜ କି ଆୱାଜ, ଅଙ୍କୁଷ, ପ୍ରତୀଘାତ, ମୋହରେ ଏବଂ ଆୱାମ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ତାଙ୍କର ଖୁବ ପ୍ରଶଂସା ହୋଇଥିଲା ।

ଗୋଟେ ଶୋ କରିବା ପାଇଁ ମିଳୁଥିଲା ୭୫ ଟଙ୍କା

ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନାନା ପାଟେକର ଥିଏଟର କଳାକାର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ଏହି ସମୟରେ ସେ ଏକ ଶୋ କରିବା ପାଇଁ ୭୫ ଟଙ୍କା ପାଉଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ତାଙ୍କୁ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ କରିବା ପାଇଁ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥିଲା । ନାନା ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ‘ସେହି କଷ୍ଟ ସମୟରେ ନୀଲକାନ୍ତୀ ମୋତେ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମେ ଟଙ୍କା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା ନ କରି କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ସହିତ କାମ କର ।’

କୁହାଯାଏ ନାନା ପ୍ରାୟ ୧୦ ବର୍ଷ ଧରି ଥିଏଟରରେ କାମ କରିଛନ୍ତି । ନାନା ପାଟେକର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରେ ନିଜର ଏକ ଅବିସ୍ମରଣୀୟ ଛାପ ଛାଡିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତିରଙ୍ଗା, କ୍ରାନ୍ତିବୀର, ଖାମୋସି, ଯଶୱନ୍ତ, କୋହରାମ, ଅବ ତକ ଛପନ୍, ଅପହରଣ, ଟ୍ୟାକ୍ସି ନଂ, ୯/୨/୧୧, ୱେଲକମ ଏବଂ ରାଜନୀତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *