ଚଳିତ ଜାନୁୟାରୀରୁ ଏହିସବୁ ନିୟମଗୁଡିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି ! ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟ୍ ଉପରେ ପଡିପାରେ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଦଶଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ…

ଚଳିତ ଜାନୁୟାରୀରୁ ଏହିସବୁ ନିୟମଗୁଡିକ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି ! ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କ ପକେଟ୍ ଉପରେ ପଡିପାରେ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଦଶଟି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ…

ନୂଆବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ ଠାରୁ କିଛି ନିୟମ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହାର ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ଓ ରୋଜଗାର ଉପରେ ପଡ଼ିବ । ବାସ୍ତବରେ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଦେବାନେବା, ବୀମା, ଚେଟିଂ, ମୋଟର ସାଇକେଲ- ଗାଡ଼ି କିଣାବିକା ଓ ବ୍ୟବସାୟର ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସାମିଲ ରହିଛି । ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ସୂଚନା ରହିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ । ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ନୂତନ ବର୍ଷରେ ହେବାକୁ ଥିବା ୧୦ଟି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

କାର୍ଡ଼ରେ ସମ୍ପର୍କ ରହିତ ଆଦାନପ୍ରଦାନର ସୀମା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ

ଜଣାଇଦେଉଛୁ ଯେ ଭାରତୀୟ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ କଣ୍ଟେକଲେନ୍ସ କାର୍ଡ଼ରୁ ଆଦାନପ୍ରଦାନ ସୀମାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ଗ୍ରାହକ ମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଡ଼ ଜରିଆରେ ସମ୍ପର୍କ ରହିତ ଆଦାନପ୍ରଦାନ ମାଧ୍ୟମରେ ୨୦୦୦ ବଦଳରେ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକ୍ସନ ଏକା ସାଙ୍ଗରେ କରିପାରିବେ । କରୋନା ବିପଦକୁ ଆଖି ଆଗରେ ରଖି ଆରବିଆଇ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

ଚେକରେ ଟଙ୍କା ଦେବା ହେବ ସୁରକ୍ଷିତ

ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଠକାମି ରୋକିବା ପାଇଁ ଆରବିଆଇ କିଛି ଦିନ ଆଗରୁ ଚେକରୁ ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ପଜିଟିଭ ପେ ସିଷ୍ଟମ ଲାଗୁ କରିବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ । ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ପେମେଣ୍ଟରେ ଜରୁରୀ ସୂଚନା କୁ ପୁଣିଥରେ ସ୍ଥିର କରିବା ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି । ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ଚେକର ଭୁଲ ବ୍ୟବହାର ରୋକିବା ଅଟେ । ଏହି ସିଷ୍ଟମରୁ ଭୁଲ ଚେକ ଜରିଆରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଛଳନାକୁ କମ୍ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଜୀବନ ବୀମା ଯୋଜନା ଲଞ୍ଚ ହେବ

ବୀମା ନିୟାମକ ଇରଡ଼ା ସମସ୍ତ ବୀମା କମ୍ପାନୀକୁ ୧ ଜାନୁଆରୀ ଠାରୁ ‘ସରଳ ଜୀବନ ବୀମା ଯୋଜନା’ ଲଞ୍ଚ କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ । ଏହା ଏକ ଷ୍ଟେଡ଼ର୍ଡ ଟର୍ମ ଇନସୋରେନ୍ସ ହେବ । ଏଥିରୁ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ କମ୍ପାନୀ ତରଫରୁ ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଆଧାରରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିବ । ସରଳ ଜୀବନ ବୀମା ୧୮ ରୁ ୬୫ର ଲୋକମାନେ କିଣିପାରିବେ ଓ ଯୋଜନା ୫ ଲକ୍ଷରୁ ୨୫ ଲକ୍ଷର କବର ମିଳିବ ।

ମହଙ୍ଗା ହେବ ୟୁପିଆଇ ମଧ୍ୟରେ ଆର୍ଥିକ ନେଣଦେଣ

ଏନପିସିଆଇ ୟୁପିଆଇରେ ପ୍ରୋସେଡ୍ସ ଟ୍ରାଞ୍ଜେକ୍ସନର ମୋଟ ଭଲ୍ୟୁମରେ ୩୦ ପ୍ରତିଶତର ସୀମା ଲଗାଇଛନ୍ତି ଯିଏ ସମସ୍ତ ଥାର୍ଡ଼ ପାର୍ଟି ଏପ ପ୍ରୋଭାଇଡର୍ସ ପାଇଁ ଲାଗୁ ରହିଛି । ଏଥିରୁ ଥାର୍ଡ଼ ପାର୍ଟି ଜରିଆରେ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯିବ । ଏହି କାରଣରୁ ଏମେଜନ, ୟୁପିଆଇ ଓ ଫୋନପେରୁ ଟଙ୍କା ପରିଶୋଧ ଉପରେ ଅତିରିକ୍ତ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିପାରେ ।

ମ୍ୟୁଚୁଲ ଫଣ୍ଡରେ ନିବେଶ ଆହୁରି ସୁରକ୍ଷିତ ହେବ

ନିବେଶକଙ୍କ ହିତକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବଜାର ନିୟାମକ ସେବୀ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ ଫଣ୍ଡର ନିୟମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ନୂତନ ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବା ପରେ ଫଣ୍ଡର ୭୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଂଶ ଇକ୍ବିଟିରେ ନିବେଶ କରିବା ଅନିବାର୍ଯ୍ୟ ହେବ, ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ୬୫ ପ୍ରତିଶତ ହେବ ।

ଜିଏସଟି ରିଟର୍ନ ଭରିବାରେ ମିଳିବ ଆରାମ

ଜିଏସଟି ପ୍ରଣାଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଛୋଟ କରଦାତା ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତିନିମାସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବା ଓ କରର ମାସିକ ଦେୟ (କ୍ୟୁଆରଏମପି) ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ଅନୁଯାୟୀ ଏପରି ବ୍ୟବସାୟୀ ଯାହାଙ୍କ ଗତ ବର୍ଷରେ ବାର୍ଷିକ ବ୍ୟବସାୟ ପାଞ୍ଚ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଛି ଏବଂ ଯିଏ ନିଜ ଅକ୍ଟୋବରର ଜିଏସଟିଆର-୩ ବି (ବିକ୍ରି) ରିଟର୍ନ ୩୦ ନଭେମ୍ବର, ୨୦୨୦ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜମା କରି ଦେଇଛନ୍ତି, ଏହି ଯୋଜନାର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବେ । ଅର୍ଥାତ ସେ ବର୍ଷରେ ମାତ୍ର ଚାରୋଟି ବିକ୍ରି ରିଟର୍ନ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ । ଏଥିରୁ ପାଖାପାଖି ୯୪ ଲକ୍ଷ ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀକୁ ଆରାମ ମିଳିବ । ଏଥି ସହ ଏକ ଜାନୁଆରୀରୁ ହିଁ ଜିଏସଟି ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକର ଟର୍ନ ଓଭର ହେଲେ ବି୨ବି (ବିଜନେସ ଟୁ ବିଜନେସ) ପାଇଁ ଇ-ଇନଭଏସ ଜରୁରୀ ହେବ ।

ଗାଡ଼ି ଓ ମୋଟର ସାଇକେଲ ହେବ ମହଙ୍ଗା

ବାହାନ କମ୍ପାନୀ ୧ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ ରୁ ମୋଟର ସାଇକେଲ ଓ ଗାଡ଼ିର ଦାମ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁ କମ୍ପାନୀ ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ସେଥିରେ ହିରୋ, ମାରୁତି ସୁଜୁକି ଇଣ୍ଡିଆ, ହିରୋ ମୋଟୋକର୍ପ, ରେନା, ହଣ୍ଡା କାର୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ, ଟାଟା ମୋଟର୍ସ, ଏମଜି ମୋଟର ଇଣ୍ଡିଆ, ଏମଜି ଇଣ୍ଡିଆ ଓ ମହୀନ୍ଦ୍ରା ଏଣ୍ଡ ମହୀନ୍ଦ୍ରା ସାମିଲ ରହିଛି ।

ଫାଷ୍ଟେଗ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗାଡ଼ି ପାଇଁ ୧ ଜାନୁଆରୀ ଠାରୁ ଫାଷ୍ଟେଗକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରିଦେଇଛି । ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଟୋଲ ପ୍ଲାଜାର ବିଭିନ୍ନ ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଜେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ଏନଏଚଆଇ ପକ୍ଷରୁ କାଉଣ୍ଟର ଲଗାଯାଇଛି । ଲୋକ ନିଜ ବାହାନର ଆରସି କିମ୍ବା ଡ୍ରାଇଭିଙ୍ଗ ଲାଇସେନ୍ସ କିମ୍ବା ଆଧାର କାର୍ଡ ଦେଖାଇ ହାତରେ ହାତ ଫାଷ୍ଟେଗ କିଣିପାରିବେ ।

ୱାଟସପ୍ କିଛି ଫୋନରେ ଆଉ କାମ କରିବ ନାହିଁ

ନୂତନ ବର୍ଷରୁ କିଛି ଏଡ୍ରାୟଡ଼ ଓ ଆଇଓ ଏସ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନରେ ୱାଟସପ କାମ କରିବା ବନ୍ଦ କରିଦେବ । କମ୍ପାନୀ ଅନୁସାରେ ଯେଉଁ ସଫ୍ଟୱେୟର ପୁରୁଣା ହୋଇଯାଇଛି, ସେଥିପାଇଁ ୱାଟସ୍ପର ସପୋର୍ଟ ୨୦୨୧ରେ ଶେଷ ହୋଇଯିବ । ଏପରି ଉପଭୋକ୍ତାକୁ ନିଜ ଫୋନର ସଫ୍ଟୱେର ଅପଡେଟ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ କିମ୍ବା ନୂଆ ଫୋନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଲେଣ୍ଡ ଲାଇନରୁ ମୋବାଇଲରେ କଲ କରିବା ନୂତନ ନିୟମ

ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ୧୫ ଜାନୁଆରୀ ୨୦୨୧ରୁ ଫିକ୍ସଡ଼ ଫୋନରୁ ମୋବାଇଲରେ କରାଯାଉଥିବା ସବୁ କଲ ପାଇଁ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରରୁ ଆଗରୁ ‘୦’ ଲଗାଇବା ଜରୁରୀ ହେବ । ଲେଣ୍ଡ ଲାଇନ ଓ ମୋବାଇଲରୁ କଲ କରିବା ପାଇଁ ଡ଼ାୟଲିଂ ପ୍ଲାନରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *