୧୪୬ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ମହଲରେ ରୁହନ୍ତି ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିୟା, ୪୦୦୦ କୋଟି ଅଟେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ, ଦେଖନ୍ତୁ ଫୋଟ…

୧୪୬ ବର୍ଷର ପୁରୁଣା ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ମହଲରେ ରୁହନ୍ତି ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିୟା, ୪୦୦୦ କୋଟି ଅଟେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ, ଦେଖନ୍ତୁ ଫୋଟ…

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଗ୍ୱାଲିୟର ରାଜ ପରିବାର ସହ ଜଡିତ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିୟା କିଛି ସମୟ ପୂର୍ବରୁ କଂଗ୍ରେସ ଛାଡି ବିଜେପିରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚର୍ଚ୍ଚାରେ ରହିଥାନ୍ତି । ତେବେ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟଙ୍କର ଗଣନା ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ନେତା ସହିତ ରାଜପରିବାରର ଏହି ପିଢ଼ିର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଭାବରେ ହୋଇଥାଏ । ଏଥିସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ , ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିୟା ଯେଉଁ ମହଲରେ ରହନ୍ତି, ତାହା ୧୩ ଲକ୍ଷ ବର୍ଗ ଫୁଟରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ବଡ଼ ଅଟେ ଏବଂ ସିନ୍ଧିୟା ଏହି ମହଲର ଏକୁଟିଆ ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି । ତେବେ ଚାଲନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ମହଲର ବିଶେଷତ୍ବ କଣ, ଯେଉଁଠାରେ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିୟା ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରିବାର ଲୋକେ ରହିଥାନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ, ଏହି ରାଜମହଲକୁ ମହାରାଜାଧିରାଜ ଜୟଜିରାବ ସିନ୍ଧିୟା ଅଲିଜାହ ବାହାଦୂର ୧୮୭୪ ମସିହାରେ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଥିଲା । ଆଜିର ସମୟରେ ଏହି ସୁନ୍ଦର ରାଜକୀୟ ମହଲର ମୁଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ୪୦୦୦ କୋଟି ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ରାଜକୀୟ ମହଲକୁ ଆର୍କିଟେକ୍ଟ ସାର ମାଇକଲ ଫିଲୋସଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଡିଜାଇନ କରା ଯାଇଥିଲା, ଯିଏ ବାସ୍ତୁ କଳାର ଇଟାଲୀୟ, ଟସ୍କନ ଏବଂ କେରିଥିୟନ ଶୈଳୀରୁ ପ୍ରେରିତ ହୋଇ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ଜୟାବିଳାସ ମହଲ , ଗ୍ୱାଲିୟରରେ ସିନ୍ଧିୟା ରାଜପରିବାରର କେବଳ ବର୍ତ୍ତମାନର ବାସ ସ୍ଥଳୀ ନୁହେଁ ବରଂ ଏକ ସୁନ୍ଦର ସଂଗ୍ରହାଳୟ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ।

ଏହି ବିଳାସପୂର୍ଣ ମହଲରେ ୪୦୦ ରୁ ଅଧିକ କଠୋରି ରହିଛି, ଯାହାର ଏକ ଅଂଶ ଇତିହାସକୁ ସଂଗ୍ରହ କରିବାପାଇଁ ଏକ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଆକାରରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ । ମୋଟ ୧,୨୪୦,୭୭୧ ବର୍ଗ ଫୁଟରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏହି ମହଲର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଅଂଶକୁ ସେହିଭଳି ଭାବରେ ସଂଗ୍ରହ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଭଳି ଭାବରେ ଏହାକୁ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହାଫଳରେ ଏହାର ସେହି ରୂପ ସମସ୍ତେ ଦେଖିପାରିବେ । ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ବିଳାସପୂର୍ଣ ମହଲର ନିର୍ମାଣ ୱେଲ୍ସର ରାଜକୁମାର ରାଜା ଏଡ଼ୱାର୍ଡ ଷଷ୍ଠମଙ୍କର ବିଳାସପୂର୍ଣ ସ୍ୱାଗତ ପାଇଁ କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ସିନ୍ଧିୟା ରାଜବଂଶର ବାସସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ଥିଲା ଏବଂ ତା’ପରେ ୧୯୬୪ ମସିହାରେ ଏହାକୁ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ,ବିଜେପି ନେତା ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିୟା ଏହି ବିଳାସପୂର୍ଣ ମହଲର ଆଇନଗତ ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି । ଏହି ମହଲର ମୁଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଏହାକୁ ପ୍ରାୟତଃ ୨ ବିଲୀୟନ ଆମେରିକୀୟ ଡଲାର ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ । ମହଲର ବିଳାସପୂର୍ଣତାକୁ ଦେଖିବାପାଇଁ ଦୂର ଦୁରାନ୍ତରୁ ଲୋକମାନେ ଆସିଥାନ୍ତି । ଏହାର ଅଗଣାର ମଝିରେ ମଝିରେ ନିର୍ଝରଣ ରହିଛି । ଏଥିସହିତ ସିନ୍ଧିୟା ପରିବାରର ଡ୍ରଇଂ ରୁମର ଆସବାବପତ୍ର ଗୁଡିକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁରାତନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ମହଲରେ ପ୍ରାୟତଃ ୩୫ଟି କଠୋରୀକୁ ସଂଗ୍ରହାଳୟ ଭାବରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି, ଯାହାକୁ ଦେଖିବାପାଇଁ ଦୂର ଦୁରାନ୍ତରୁ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ମାନେ ଆସିଥାନ୍ତି ।

ମହଲର ମୋଟ ୪୦୦ଟି କଠୋରୀ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କଠୋରୀକୁ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟଙ୍କର ପିତା ମାଧବରାଓ ସିନ୍ଧିୟାଙ୍କର କଠୋରୀ ରଖାଯାଇଛି । ଆଜି ମଧ୍ୟ ଏହି କଠୋରୀକୁ ତାଙ୍କ ନାମରେ ସଂରକ୍ଷିତ କରାଯାଇଛି । ଏହି କଠୋରୀରେ ମାଧବରାଓ ନିଜ ପସନ୍ଦର ଆର୍କିଟେକ୍ଚ ଏବଂ ପୁରାତନ ଜିନିଷ ରଖାଇଥିଲେ । ତେବେ ମହଲର ଏହି ସଂଗ୍ରହାଳୟର ଆଉ ଏକ ବିଶେଷତ୍ବ ରହିଛି, ତାହା ହେଉଛି ଚାନ୍ଦିର ରେଳ , ଯାହାର ଟ୍ରାକ ଡାଇନିଂ ଟେବୁଲକୁ ଲାଗିଛି । ଅତି ବିଶିଷ୍ଟ ଆଡମ୍ବରପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୋଜନରେ ଏହି ରେଳ ଖାଦ୍ୟ ପେୟ ପରଷିଥାଏ । ଏହି କଠୋରୀରେ ଇଟାଲୀ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଚୀନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟକେତେକ ଦେଶର ଦୁର୍ଲଭ କଳାକୃତି ରହିଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ, ମହଲର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଦରବାର କଠୋରୀ ଏହି ମହଲର ଇତିହାସର ପ୍ରମାଣ ଅଟେ । ଏଠାରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ଫାନସୁର ଓଜନ ଦୁଇ ଦୁଇ ଟନ ଅଟେ । କୁହାଯାଏ ଯେ, ଏଗୁଡ଼ିକୁ ସେତେବେଳେ ଟଙ୍ଗା ଯାଇଥିଲା, ଯେତେବେଳେ ଦଶଟି ହାତୀକୁ ଛାତରେ ଚଢାଇ ଛାତର ଦୃଢତା ମପା ଯାଇଥିଲା ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *