ନୂତନ ବର୍ଷରେ ଘରକୁ ଆଣିନ୍ତୁ ଏହି ୭ଟି ଅମୂଲ୍ୟ ବସ୍ତୁ ! ବର୍ଷିବ ଧନ ଏବଂ ମିଳିବ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅସୀମ କୃପା !

ନୂତନ ବର୍ଷରେ ଘରକୁ ଆଣିନ୍ତୁ ଏହି ୭ଟି ଅମୂଲ୍ୟ ବସ୍ତୁ ! ବର୍ଷିବ ଧନ ଏବଂ ମିଳିବ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଅସୀମ କୃପା !

ଖୁବଶୀଘ୍ର ଆମେ ସମସ୍ତେ ୨୦୨୦କୁ ବିଦାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ୨୦୨୧ର ନୂତନ ବର୍ଷ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏପରି ଅନେକ ଲୋକଥିବେ ଯେଉଁମାନେ ନୂତନ ବର୍ଷର ସ୍ୱାଗତର ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିବ । ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ନୂତନ ବର୍ଷର ବେଶ ଅପେକ୍ଷା ରହିଥାଏ । ନୂତନ ବର୍ଷର ସୁଯୋଗରେ ସମସ୍ତେ ନୂତନ ଉତ୍ସୁକତାରେ ଭରପୂର ରୁହନ୍ତି । ସମସ୍ତ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହା ଚାହେଁ ଯେ ଆଗାମୀ ନୂତନ ବର୍ଷ ଜୀବନରେ ବହୁତଗୁଡିଏ ଖୁସି ନେଇ ଆସିବ । ପୁରୁଣା ବର୍ଷରେ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ବହୁତଗୁଡିଏ କଷ୍ଟ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ପଡିବ କିନ୍ତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏହି କାମନା କରୁଯେ ନୂତନ ବର୍ଷ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ଖୁସି ଆଣିଦେଉ ।

ନୂତନ ବର୍ଷ ଅବସରରେ କିଛିଲୋକ ଥାଆନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଛାଡିବା ପାଇଁ ସଂକଳ୍ପ ନିଅନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନରେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରର ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଏପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଜୀବନରେ ଚାଲୁଥିବା ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବାସ୍ତୁର କିଛି ଏପରି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ରଖନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରୁ ଧନ ଓ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧି ସର୍ବଦା ବଜାୟ ରହିବ ।

୧. କମଳକାନ୍ତି ମାଳାରୁ ମାତାଲକ୍ଷ୍ମୀ ହେବେ ପ୍ରସନ୍ନ

ଯଦି ଆପଣ ଘରେ କମଳକାନ୍ତିର ମାଳା ରଖନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରୁ ଧନର ଦେବୀ ମାତାଲକ୍ଷ୍ମୀ ପ୍ରସନ୍ନ ହେବେ । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ କମଳକାନ୍ତି ମାଳାର ବହୁତ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଘରେ ରଖନ୍ତି ତେବେ ଧନର ଅଭାବ ହେବନାହିଁ । କମଳକାନ୍ତିର ମାଳାକୁ ଆପଣ ସର୍ବଦା ପୂଜାଘରେ ରଖନ୍ତୁ ।

୨. ଗୋମତୀ ଚକ୍ର

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଗୋମତୀ ଚକ୍ର ବହୁତ ଶୁଭଅଟେ । ଗୋମତୀ ଚକ୍ର ଗୋମତୀ ନଦୀରେ ମିଳେ । ଆପଣ ଗୋମତୀ ଚକ୍ରକୁ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର କପଡ଼ାରେ ଘୋଡ଼ାଇ ଆଲମାରୀ କିମ୍ବା ତିଯୋରୀରେ ରଖିପାରିବେ, ଏଥିରୁ ଘରେ ଧନର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ।

୩.ଧାତୁର କଇଁଛ

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଧାତୁର କଇଁଛ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ନିଜଘରେ ରଖେ ତେବେ ଏହା ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେ କଇଁଛ ପିତ୍ତଳ, କଂସା କିମ୍ବା ରୂପାର ହେବା ଉଚିତ । ଯଦି ଆପଣ ଏହି କଇଁଛକୁ ନିଜ ଘରର ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ରଖନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରୁ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିବ ।

୪.ମୋତି ଶଙ୍ଖ

ଘର ଭିତରେ ଦକ୍ଷିଣାବର୍ତ୍ତି ଶଙ୍ଖ କିମ୍ବା ମୋତି ଶଙ୍ଖ ରଖିବା ବହୁତ ଶୁଭ ଅଟେ । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଯଦି ଏହି ଶଙ୍ଖକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ଓ ଧନ ରଖିବା ସ୍ଥାନରେ ଏହାକୁ ରଖିଦିଆଯାଏ ତେବେ ଏଥିରେ ଧନର ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ।

୫ .ଶୁଆର ଚିତ୍ର

ଯଦି ଆପଣ ଘରେ ଶୁଆର ଚିତ୍ର କିମ୍ବା ମୂର୍ତ୍ତି ଲଗାନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ରରେ ବହୁତ ଶୁଭ ବୋଲି କୁହାଯାଏ କାରଣ ଶୁଆ ସୌଭାଗ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ଅଟେ । ଶୁଆର ଚିତ୍ର କିମ୍ବା ମୂର୍ତ୍ତି ଘରେ ଲଗାଇବା ଫଳରେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ରୋଗଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଏତିକିନୁହେଁ ବରଂ ନିରାଶା ଓ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତାରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ।

୬. ରୂପାର ହାତୀ

ଆପଣ ନିଜଘରେ ରୂପାର ହାତୀ ରଖନ୍ତୁ । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ରୂପାର ହାତୀ ଘରେ ରଖିବା ଫଳରେ ସୁଖସମୃଦ୍ଧି ସର୍ବଦା ବଜାୟ ରହେ, ଏତିକିନୁହେଁ ବରଂ ଚାକିରୀ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଚାକିରୀ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ହାସଲ ହୋଇଥାଏ ଓ ବ୍ୟବସାୟୀକୁ ଉନ୍ନତି ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥାଏ ।

୭. ମୟୂର ପର

ମୟୂର ପରକୁ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଭାଗ୍ୟବର୍ଦ୍ଧକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ନିଜଘର ଭିତରେ ମୟୂର ପର ରଖନ୍ତି ତେବେ ଏଥିରୁ ଘରର ବହୁତଗୁଡିଏ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଆପଣ ନିଜଘରେ ସର୍ବଦା ଦୁଇ କିମ୍ବା ତିନୋଟି ମୟୂର ପର ରଖନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *