କିନ୍ନରଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ ଏହି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ, ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯିବ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ !

କିନ୍ନରଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ ଏହି ଦୁଇଟି ଜିନିଷ, ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଯିବ ଆପଣଙ୍କ ଭାଗ୍ୟ !

ଆପଣଙ୍କ ସହ ଅନେକଥର ଏଭଳି ହୋଇଥିବ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ଟଙ୍କା ଅଭାବ ପଡି ଯାଇଥିବ । ଆପଣଙ୍କର ରୋଜଗାର ଯେତେକି ହେଉଥିବ, ସେତିକି ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ଯାଉଥିବ । ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଋଣ ନେବାକୁ ପଡୁଥିବ । ଆପଣ ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବେ କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଉପାୟ ଆପଣେଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ସଫଳତା ମିଳି ପାରୁନଥିବ ।

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କୁ କିନ୍ନର ମାନଙ୍କୁ ଦାନ ଦେବାପାଇଁ ଆଗକୁ ବଢିବା ଉଚିତ । ଯଦି ଆପଣ କିନ୍ନର ମାନଙ୍କୁ ଦାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତି, ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ହେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଆପଣଙ୍କୁର ଧନ ସମ୍ପତ୍ତିର କୌଣସି ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ । ଆପଣ ଅଭାବରୁ ସମ୍ପନ୍ନତା ଆଡ଼କୁ ଗତି କରନ୍ତି । ତେବେ କିନ୍ନର ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦାନ ଦେବା ସମୟରେ ବହୁତ କଥାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବାକୁ ହେବ ।

ଦାନରେ ପୁରୁଣା ପୋଷାକ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ:-

ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ବହୁତ ପୁରୁଣା ପୋଷାକ ଜମା ହୋଇ ରହିଗଲେ, ତେବେ ଆପଣ ସେଗୁଡିକୁ ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଦାନ କରିଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହା ଏକ ଭଲ ଜିନିଷ ଯେ, ଆପଣ କାହାକୁ ଶରୀରେ ଢାଙ୍କିବା ପାଇଁ ପୋଷାକ ଦାନ ଦେଉଛନ୍ତି । ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ପୋଷାକ ଦାନ ଦେବା ଦ୍ୱାରା ରାହୁ-କେତୁ ଦୋଷ ଦୂର ହୋଇଯାଏ ।

ତେବେ, ଯଦି ଆପଣ କିନ୍ନର ମାନଙ୍କୁ ପୋଷାକ ଦାନ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି କଥାକୁ ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଆପଣ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ପୋଷାକ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । କିନ୍ନର ମାନଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ପୋଷାକ ଦାନ କରିବା ବହୁତ ଅଶୁଭ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ କିନ୍ନର ମାନଙ୍କୁ ଦାନ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ସଦା ସର୍ବଦା ନୂତନ ପୋଷାକ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ । ଆପଣ ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହାଦ୍ବାରା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ସୁଖ ସମୃଦ୍ଧତାରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଯାଏ ।

ବୁଧବାର ଦିନ:-

ବୁଧବାର ଦିନ ଆପଣଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ, ଯଦି କୌଣସି କିନ୍ନର ଆପଣଙ୍କ ନଜରରେ ଆସି ଯାଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି କିନ୍ନରଙ୍କ ସହ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇଯାଉଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ କିଛି ନା କିଛି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିବା ଉଚିତ । ଯଦି ସମ୍ଭବ ହୁଏ , ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଙ୍କୁ ଭୋଜନ ମଧ୍ୟ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ । ଏସବୁ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି କିନ୍ନରଙ୍କ ଠାରୁ ମୁଦ୍ରା ନେଇ ନେବା ଉଚିତ ।

ଆପଣ ସେହି କିନ୍ନରଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ମୁଦ୍ରାକୁ ରଖିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏହା ସେହି ମୁଦ୍ରା ହେବା ଉଚିତ, ଯାହା ସେହି କିନ୍ନରଙ୍କ ନିକଟରେ ପୂର୍ବରୁ ରହିଥିବ । ଯଦି ଆପଣ ତାଙ୍କଠାରୁ ସେହି ମୁଦ୍ରାକୁ ପାଇବାକୁ ସଫଳ ହୋଇଯାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ମୁଦ୍ରାକୁ ନେଇ ଗଳାରେ ରଖିବା ଉଚିତ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ କେଶ ରହିଥିବା କିମ୍ବା ଧନ ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ସେହି ମୁଦ୍ରାକୁ ରଖିବା ଉଚିତ ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏହି ମୁଦ୍ରାକୁ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ସଞ୍ଚୟରେ କେବଳ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ଆୟ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଥାଏ ।

ଝାଡୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ:-

ଝାଡୁ ଏଭଳି ଏକ ଜିନିଷ ଅଟେ, ଯାହା ଅଳିଆକୁ ଦୂର କରିବାରେ କାମ କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ବାସ କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଜ୍ୟୋତିଷଶାସ୍ତ୍ର କହିଥାଏ ଯେ, ଆପଣଙ୍କୁ ମନ୍ଦିରରେ ଝାଡୁ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ । ଯଦି ଆପଣ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ଝାଡୁ ଦାନ କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଭଳି କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏଭଳି କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଅଶୁଭ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି ।

ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପଇସା ସଞ୍ଚୟ ହୋଇ ରହି ପାରେନାହିଁ । ଖର୍ଚ୍ଚ ବଢି ଚାଲିଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଷ୍ଟିଲ୍ ବାସନ କିମ୍ବା ତେଲକୁ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ କିନ୍ନର ମାନଙ୍କୁ ଦାନରେ ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ଏଭଳି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ତେବେ ଯଦି ଆପଣ କିନ୍ନରଙ୍କୁ ପିତ୍ତଳ, ଦସ୍ତା କିମ୍ବା ତମ୍ବାର ବାସନ ଦାନରେ ଦେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି । ଏହା ଆର୍ଥିକ ସ୍ତରରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୃଢ଼ କରିଥାଏ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *