ଏକ ମିନିଟରେ ଦେଢ଼କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ଆମ୍ବାନୀ ! ଚାକରମାଙ୍କୁ ମିଳେ ଏତେ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଦରମା ।

ଏକ ମିନିଟରେ ଦେଢ଼କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ଆମ୍ବାନୀ ! ଚାକରମାଙ୍କୁ ମିଳେ ଏତେ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଦରମା ।

କେବଳ ଭାରତ ଏବଂ ଏସିଆରେ ଧନୀ ତାଲିକାରେ ନୁହେଁ ବରଂ ରିଲାଏନ୍ସ ମୁଖ୍ୟ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ବିଶ୍ୱର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ୧୦ ଜଣଙ୍କ ତାଲିକାରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଛନ୍ତି । ଆଜି ଅମ୍ବାନୀ ନିଜ ଧନ ସମ୍ପତ୍ତି ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁନିଆରେ ଖ୍ୟାତି ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଅପାର ଧନର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ରୋଜଗାର ବିଷୟରେ ଜାଣିବାକୁ ଅନେକ ସମୟରେ ମନରେ ଆଗ୍ରହ ରହିଥାଏ ।

ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶର ଧନୀ ସମ୍ଭ୍ରାନ୍ତ ଲୋକମାନେ ସର୍ବଦା ଖବରରେ ହାଇଲାଇଟରେ ରହିଥାନ୍ତି । ଅନେକ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ମାତ୍ର ଏକ ମିନିଟରେ ୧.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରୁଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ପ୍ରକାଶ ଯେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଲକଡାଉନରେ ମଧ୍ୟ ମୋଟା ଅଙ୍କର ଆୟ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଅବଧି ମଧ୍ୟରେ ସେ ଏକ ଘଣ୍ଟାରେ ୯୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଚକିତ ହୋଇଥିବେ । କିନ୍ତୁ ଏହି କଥାଟି ସତ, ସେଥିପାଇଁ ତ ଅମ୍ବାନୀ ଦୁନିଆର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଧନୀଙ୍କ ତାଲିକାରେ ଅଛନ୍ତି । ତଥାପି, ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ଯେ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା ଚାକରମାନଙ୍କ ମାସିକ ଦରମା ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଅଟେ । କାମ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ ଯେ ଚାକରମାନଙ୍କର ଦରମା କେତେ କମ୍ ଓ କେତେ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ ।

ରିଲାଏନ୍ସ ମୁଖ୍ୟ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସହିତ ମୁମ୍ବାଇର ୨୭ ମହଲା ଘରେ ବାସ କରନ୍ତି । ଏହି ଘରର ନାମ ଆଣ୍ଟିଲିଆ । ୧୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥିଲା । ଏଥିରେ ଐଶ୍ଆରାମରେ ରହିବାର ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ରହିଛି ।

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଏହି ଘରର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ୬ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘର କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ, ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ମହଙ୍ଗା ଘର ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଏହି ଘରେ ୬୦୦ ଚାକରଙ୍କ ରହିବା ଭଳି ସୁବିଧା ଅଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ କାମ ପାଇଁ ଘରେ ବିଭିନ୍ନ ସେବକ ଅଛନ୍ତି ।

ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘରେ ୬୦୦ ଚାକରଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଡ୍ରାଇଭର, ବଗିଚା, ରୋଷେୟା ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଅମ୍ବାନୀ ତାଙ୍କ ସେବକମାନଙ୍କୁ ଦରମା ହିସାବରେ ମାସକୁ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ବେତନରେ ଚାକରମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶିକ୍ଷା, ଭତ୍ତା ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବୀମା ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ।

ଅନେକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଘରେ କାମ କରୁଥିବା କିଛି ଚାକରଙ୍କ ପିଲାମାନେ ଆମେରିକା, ଇଂଲଣ୍ଡ, ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଭଳି ଦେଶରେ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଚାକରମାନେ ୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦରମା ପାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିକଶିତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇପାରିବେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *