ଏହି ୬ ଗୋଟି ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ସର୍ଵଦା ଗରିବ ହୋଇଥାନ୍ତି ! ଆଜି ହିଁ ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ ନଚେତ ଭବିଷ୍ୟତରେ କରିବେ ପଶ୍ଚାତାପ ।

ଏହି ୬ ଗୋଟି ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ ଲୋକମାନେ ସର୍ଵଦା ଗରିବ ହୋଇଥାନ୍ତି ! ଆଜି ହିଁ ତ୍ୟାଗ କରନ୍ତୁ ନଚେତ ଭବିଷ୍ୟତରେ କରିବେ ପଶ୍ଚାତାପ ।

ଦୁନିଆରେ ଏହିପରି ଅନେକ ଜିନିଷ ରହିଛି, ଯାହା ନିଜ ସହିତ ଅନେକ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଆଣିଥାଏ । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକ ମାନଙ୍କ ଜୀବନ ସଙ୍କଟମୟ ଏବଂ ଦୁଃଖ ବାଦଲ ଦ୍ୱାରା ଆଚ୍ଛାଦିତ ହୋଇ ରହିଥାଏ । ଠିକ୍ ସେହିପରି ଜଣେ ମନୁଷ୍ୟର ଦୈନନ୍ଦିନ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ଭଲ ଏବଂ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଆଜିକାର ଏହି ବିଶେଷ ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମନୁଷ୍ୟ ମାନଙ୍କର ଏହିପରି ହିଁ କିଛି ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ସର୍ଵଦା ଆର୍ଥିକ ଅନଟନ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ସବୁ ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ ଅନେକ ପ୍ରକାର ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଜୀବନ ସର୍ଵଦା ସମସ୍ୟା ଘେର ମଧ୍ୟରେ ରହିପାରେ । ଏହିପରି ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ପରିତ୍ୟାଗ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରିବ କରିପାରେ ।

ଅଇଁଠା ଖାଦ୍ୟ ଫିଙ୍ଗିବା

ଭୋଜନକୁ ଅନ୍ନ ଦେବତାଙ୍କ ସହିତ ତୁଳନା କରାଯାଇଛି । ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଖାଦ୍ୟକୁ ଅପମାନ କରିବା ହେତୁ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଘରୁ ଚାଲିଯାଇଥାନ୍ତି । ତେଣୁ, ଆପଣ କଦାପି ଥାଳିରେ ଅଇଁଠା ଖାଦ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ସର୍ଵଦା ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଭୋଜନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ। ଏହିପରି ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

ରାସ୍ତାରେ ଛେପ ପକାଇବା

ଆପଣ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ରାସ୍ତାକୁ ଅପରିଷ୍କାର କରୁଥିବା ସହିତ ଛେପ ପକାଉଥିବାର ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଦେଖିଥିବେ । ଅନ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ବ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ସହିତ ଚନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ ତଳକୁ ଚାଲିଯାଇଥାଏ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସୌଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ସାବଧାନ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ନିଜର ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ସୁଧାରନ୍ତୁ ନଚେତ ଆପଣଙ୍କୁ ସାରା ଜୀବନ ଦୁଃଖ ଏବଂ ପଶ୍ଚାତାପ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ଖଟ ସଫା ନରଖିବା

ଆପଣ କେବେ ଦେଖିଛନ୍ତି କି, କୁକୁର ପରି ଜୀବ ମଧ୍ୟ ବସିବା ପୂର୍ବରୁ ଲାଞ୍ଜ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ସଫା କରିଥାଏ ? କିନ୍ତୁ ଆମେ ମଣିଷମାନେ ଏହି ମାମଲାରେ କୁକୁର ମାନଙ୍କ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ପଛରେ ଅଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଆମେ ଆମ ବିଛଣାରୁ ଉଠିଥାଉ ସେତେବେଳେ ଏହାକୁ ସେହିପରି ଅସଜଡ଼ା ପରି ଛାଡି ଦେଇଥାଉ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହିପରି କରୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା କହିରଖୁଛୁ କି ଏହିପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି। ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କ ଏହି ଅଭ୍ୟାସକୁ ଆଜିଠାରୁ ହିଁ ସୁଧାରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ।

ପାଦ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ନଦେବା

ଆଜିକାର ଆଧୁନିକ ପିଢ଼ି ନିଜ ଚେହେରାକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର କରିବା ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପାଦ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ସେଗୁଡିକୁ ସେହିପରି ହିଁ ଅପରିଷ୍କାର ହୋଇ ରହିବାକୁ ଦିଅନ୍ତି । ପାଦକୁ ଅପରିଷ୍କାର ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କ୍ରୋଧ ଆପଣଙ୍କ ପିଛା ଛାଡି ନଥାଏ । ତେଣୁ ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବେ ନିଜ ପାଦକୁ ସଫା କରନ୍ତୁ ।

ଅତିଥିଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ

ଆମମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକେ ଘରକୁ ଅତିଥି ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ବିରକ୍ତି ଭାବ ପ୍ରକାଶ କରିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅତିଥିମାନେ ଭଗବାନଙ୍କ ରୂପ ହୋଇଥାନ୍ତି। ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଘରକୁ କେହି ଅତିଥି ଆସନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅତିଥିଙ୍କ ଆଖିରେ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ମାନ ବଢ଼ିବା ସହିତ ମାଁ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରସନ୍ନ ହୋଇଯିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଘରୁ ସଙ୍କଟ ଦୂର କରିବେ ।

ଉଦ୍ଭିଦ ଗୁଡିକର ଦେଖାଶୁଣା ନକରିବା

ଯେଉଁ ପରି ଭାବରେ ଆମେ ମଣିଷମାନେ ବଞ୍ଚିଥାଉ, ନିଶ୍ୱାସ ନେଉ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁ, ସେହିପରି ଭାବେ ଉଦ୍ଭିଦମାନେ ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ୱାସ ନିଅନ୍ତି ଏବଂ ଆଲୋକ, ବାୟୁ, ଜଳ ଇତ୍ୟାଦି ଗ୍ରହଣ କରିଥାନ୍ତି। ଏହିପରି ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଉଦ୍ଭିଦ ମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନିଜ ପରିବାର ପରି ନେଇଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ଆଜୀବନ ଖୁସିରେ ରୁହନ୍ତି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *