ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରାକକୁ ଫେରିବ ୧୫୧ ବେସରକାରୀ ଟ୍ରେନ୍ ! ଯାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ଏହି ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ।

କାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ରେଳ ଧାରଣାରେ ମାତ୍ର ସରକାରୀ ଟ୍ରେନ୍ ମାନଙ୍କୁ ହିଁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବାର ଦେଖିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଠାରୁ କିଛି ଦିନ ପରେ ଯଦି ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଥିବ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ରେଳ ଧାରଣାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଟ୍ରେନକୁ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଦେଖିପାରିବେ । ସରକାରଙ୍କ ପକ୍ଷରୁ ଏଥିପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି । ଖୁବଶୀଘ୍ର…..ଏହି ଯୋଜନା ଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି ଜାରି ରହିଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ବର୍ତ୍ତମାନ ଖୁବଶୀଘ୍ର ୧୫୧ ନିଜସ୍ୱ ରେଳ ଧାରଣା ଯାତ୍ରା କରୁଥିବାର ନଜର ଆସିବ । ଏହି ଟ୍ରେନ ଗୁଡ଼ିକର ସଞ୍ଚାଳନ ଆଉ କିଏ ନୁହେଁ ବରଂ ନିଜସ୍ୱ କମ୍ପାନୀ କରିବ । ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡ଼ିକର ସଞ୍ଚାଳନ ହେତୁ ଦୁଇଟି ଉପାୟରେ ଟେଣ୍ଡର ଆମନ୍ତ୍ରିତ କରାଯିବ। ପ୍ରଥମ ରିକ୍ୱେଷ୍ଟ ଫର କ୍ବାଲିଫିକେସନ ଅଟେ । ଏଥିରେ ନିଲାମୀ ଲଗାଇଥିବା ପ୍ରାଇଭେଟ ୟୁନିଟର ପାତ୍ରତା ସ୍ଥିର ହେବ ଓ ଅନ୍ୟ ରିକୁୱେଷ୍ଟ ଫର ପ୍ରପୋଜାଲ ରେବେନ୍ୟୁ ଓ ରୁଟ୍ସ ବିଷୟର ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ନିର୍ଣ୍ଣୟ ନିଆଯିବ ।

ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ କିଏ ଚଳାଇବ

ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ ଯେ ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡ଼ିକୁ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ନିଜସ୍ୱ କମ୍ପାନୀର ନାମ ଦାଖଲ ହୋଇସାରିଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗ ପ୍ରାଇଭେଟ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଆଇଆରସିଟିସି, ଗିଏମଆର ହାଇୱେ ଲିମିଟେଡ଼, ଗେଟୱେ ଫ୍ରେଟ୍ ଲିମିଟେଡ଼, ଆଇଆରବି ଇଂଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର ଡେଭଲପର, ୱେଲସପୁନ ଲିମିଟେଡ଼ କମ୍ପାନୀର ନାମ ଫାଇନାଲ କରିଛନ୍ତି ।

କିପରି ହେବ ସୁବିଧା

ସେପକ୍ଷରେ, ଯଦି ଏହି ଟ୍ରେନରେ ମିଳୁଥିବା ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା ତେବେ ଏଥିରେ ବହୁତ ଉନ୍ନତ ସୁବିଧା ମିଳିବ । ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ଯାତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଦିଆଯିବ । ଖାଦ୍ୟପେୟ, ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ବିସ୍ତାର ପୂର୍ବକ ଅନ୍ୟ ପ୍ରକାର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ରହିବ, ଯାହା ବିଷୟରେ ବର୍ତ୍ତମାନ କିଛି କୁହାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ।

ଏହି ରୁଟ୍ ପାଇଁ ମିଳିଛି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଆବେଦନ

ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦେଉଛୁ ଯେ ୧୫୧ ନିଜସ୍ୱ ଟ୍ରେନକୁ ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ ସହିତ ଅନ୍ୟ ବ୍ୟସ୍ତ ରୁଟ୍ ପାଇଁ ଭାରି ସଂଖ୍ୟାରେ ଆବେଦନ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ଚଣ୍ଡୀଗଡ଼ ଓ ଚେନ୍ନାଇ ରୁଟ୍ ପାଇଁ ୫ ଯୋଗ୍ୟ ଏପ୍ଲିକେସନ ରହିଛି । ଜୟପୁର ଓ ସିକରନ୍ଦରାବାଦ ରୁଟ୍ ପାଇଁ ୯ ଏପ୍ଲିକେସନ, ହାୱଡ଼ା, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଓ ପାଟଣା ରୁଟ୍ ପାଇଁ ୮-୮ ଏପ୍ଲିକେସନ ଯୋଗ୍ୟ ବିବେଚିତ ହୋଇଛି । ଏହି ପ୍ରାଇଭେଟ ଟ୍ରେନ୍ ୧୬୦ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟାର ବେଗରେ ଚାଲିବ । ଏହି ପରିଯୋଜନା ପାଇଁ ୩୫ ବର୍ଷର ଅନୁବନ୍ଧ କରାଯିବ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*