ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ସିଇଓ ଆଦର ପୁନାଓ୍ୱାଲାଙ୍କ ଘୋଷଣା କରିଲେ : ୧୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିବ କରୋନା ଭ୍ୟାକସିନ୍ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୨୦/୧୧ : ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ନିର୍ମାତା ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଆଦର ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ କୋଭିଡ୍-19 ଟିକା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧବୃଦ୍ଧଙ୍କ ପାଇଁ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଓ ସର୍ବ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ୍ ସୁଦ୍ଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା ହେବ । ଅନ୍ତିମ ପରୀକ୍ଷା ଫଳାଫଳ ଏବଂ ନିୟାମକ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ।

କେବେ ଆସିବା ଭ୍ୟାକାସିନ୍ :

ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଆଦର ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଟିକା ବଜାରକୁ ଆସିବ । ସେରମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନିକା (ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ-ଆଷ୍ଟ୍ରାଜେନେକା) ସହିତ ମିଳିତ ଭାବରେ ଭାରତର ଅକ୍ସଫୋର୍ଡର କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି । ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ୨୦୨୧ର ତିନି ମାସରେ ପ୍ରାୟ ୩୦ରୁ ୪୦କୋଟି ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରିବ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ମୀ ଏବଂ ବୃଦ୍ଧମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ କୋଭିଡ୍ -19 ଟିକା ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ସୁଦ୍ଧା ଏବଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏପ୍ରିଲ ସୁଦ୍ଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଉଚିତ । ପୁନାୱାଲା ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2024 ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ସମ୍ଭବତ ୨୦୨୪ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଇଥିବା ବୋଲି ସେ “ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସ ଲିଡରସିପ୍ ସମ୍ମିଳନୀ ୨୦୨୦ (HTLS)ରେ କହିଛନ୍ତି ।

ଭ୍ୟାକସିନ୍ ପ୍ରତି ମୂଲ୍ୟ :

ଆଦର ପୁନାୱାଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ଟିକା ମୂଲ୍ୟ ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୦୦୦ଟଙ୍କା ହେବ । ସେମାନଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ଟିକା ଦୁଇଟି ମାତ୍ରାରେ ନେବ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡୋଜର ମୂଲ୍ୟ ୫୦୦ରୁ ୬୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିବ । ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାର ଏହି ଦୁଇଟି ଡୋଜର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୪୪୦ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଡୋଜ ସରକାରଙ୍କୁ ୩ରୁ ୪ ଡଲାରରେ ଦିଆଯିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ କୌଣସି ସରକାରୀ ଘୋଷଣା ହୋଇନାହିଁ ।

ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ସମୟ ସୀମା :

ଯୋଗାଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେତୁ ନୁହେଁ ବରଂ ସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ବଜେଟ୍, ଟିକା, ଟିକା, ଯନ୍ତ୍ରପାତି, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏସବୁକୁ ଦୃଷ୍ଟି ରଖି ସର୍ବସାଧାରଣ ଜନତାଙ୍କ ଠାରେ କରୋନା ଟୀକା ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ନ୍ୟୁନତମ ଦୁଇ କିମ୍ବା ତିନି ବର୍ଷ ଲାଗିପାରେ ଏବଂ ଟୀକା ନେବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବୁଝାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିବ ଓ ସମଗ୍ର ଜନସଂଖ୍ୟାର ୮୦-୯୦ ପ୍ରତିଶତ ଟୀକାକରଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ : ଏହି ୬ଜଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଭିନେତ୍ରୀ, ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରେମ ଅପେକ୍ଷା ଟଙ୍କାକୁ ଦେଇଥଲେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ! ଆଜି ସେମାନେ କୋଟିପତିଙ୍କ ପତ୍ନୀ

ଟୀକାକରଣର ଅଗ୍ରୀମ ବୁକିଂ :

ପରୀକ୍ଷଣରେ ଭଲ ଫଳାଫଳକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ତେଣୁ, ସେମାନଙ୍କର କ୍ରୟ ଏବଂ କାରବାର ପାଇଁ ବଡ଼ ବଡ଼ ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଚାଲିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭାରତ ୧୫୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଡୋଜ କିଣିବା ପାଇଁ ଅଗ୍ରୀମ ବୁକିଂ ମଧ୍ୟ କରିଛି । ୱାଲ୍ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ୍ର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କୋଭିଡ୍ -19 ଟିକା ଡୋଜ କିଣିବାରେ ଭାରତ ତୃତୀୟ ସ୍ଥାନରେ ରହିଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*