ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଅନଲାଇନ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍, ଅନଲାଇନ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଆଣିବା ପାଇଁ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛି : କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୂଚନା ଏବଂ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ (I&B ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ) ଅଧୀନରେ ଅନଲାଇନ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍, ଅନଲାଇନ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରଦାନକାରୀ ଓଟିଟି ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ସବୁ ଆସିବା ନେଇ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ ଯେ, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପୂର୍ବରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ମାମଲାରେ ଓକିଲାତି କରିଥିଲେ ଏବଂ ନିଜ ମନ୍ତବ୍ୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ, ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆର ନିୟାମକ (Regulation of Digital Media) ଅପେକ୍ଷା ଅନଲାଇନ୍ ମିଡିଆର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନଲାଇନ୍ ମିଡିଆ ମାଧ୍ୟମରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଖବର ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ବିଷୟବସ୍ତୁ କିମ୍ବା ବିଷୟବସ୍ତୁ ଆଣିବା ପାଇଁ ସରକାର ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି ।

ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ କ୍ୟାବିନେଟ ସଚିବାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ ପରି ଅନଲାଇନ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ପ୍ରଦାନକାରୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ରଖାଯାଇଛି । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ରାମନାଥ କୋବିନ୍ଦଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଦସ୍ତଖତ ହୋଇଥିବା ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ସମ୍ବିଧାନର ଧାରା ୭୭ର ତିନିରେ ଥିବା କ୍ଷମତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ଭାରତ ସରକାର (କାର୍ଯ୍ୟ ବଣ୍ଟନ) ନିୟମ, ୧୯୬୧ରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ବିଜ୍ଞପ୍ତି ସହିତ ଏହା ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବା ସହ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ଅନଲାଇନ୍ ମଧ୍ୟମରେ ଉପଲବ୍ଧ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର, ଅଡିଓ-ଭିଡିଓ, ସମ୍ବାଦ ଓ ସାମ୍ପ୍ରତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ସାମଗ୍ରୀର ନୀତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ କ୍ଷମତା ଦିଆଯାଇଛି । ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନିୟମଗୁଡ଼ିକୁ ଭାରତ ସରକାର (କାର୍ଯ୍ୟ ଆବଣ୍ଟନ) ୩୫୭ତମ ସଂଶୋଧନ ନିୟମ, ୨୦୨୦ କୁହାଯିବ । ଏଗୁଡିକ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ।

ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ ଯେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଡିଜିଟାଲ୍ ବିଷୟବସ୍ତୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଆଇନ କିମ୍ବା ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ସଂସ୍ଥା ନାହିଁ । ପ୍ରିଣ୍ଟ ମିଡିଆ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ନ୍ୟୁଜ୍ ବ୍ରୋଡକାଷ୍ଟର୍ସ ଆସୋସିଏସନ୍ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପନର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ପ୍ରେସ୍ କମିଶନ୍ ହେଉଛି ଭାରତର ବିଜ୍ଞାପନ ମାନକ ପରିଷଦ ।ଏଥିସହିତ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ଏକ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ବୋର୍ଡ ଅଫ୍ ଫିଲ୍ମ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଅଛି ।

ଗତ ମାସରେ, OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ନିୟମାବଳୀ ଦାବିରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କେନ୍ଦ୍ରର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ମାଗିଥିଲେ । ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର, ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆକୁ ନୋଟିସ୍ ପଠାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଆବେଦନ ପତ୍ରରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକ ହେତୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ଓ କଳାକାରମାନେ ସେନ୍ସର ବୋର୍ଡରୁ ଭୟ ଓ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବିନା ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟବସ୍ତୁ ମୁକ୍ତ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ ଯେ, OTT ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ନ୍ୟୁଜ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ସହିତ ହଟଷ୍ଟାର, ନେଟଫ୍ଲିକ୍ସ ଏବଂ ଆମାଜନ ପ୍ରାଇମ ଭିଡିଓ ପରି ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମଧ୍ୟ ଆସେ ।

ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନ୍ୟ ଏକ ମାମଲାରେ କୋର୍ଟଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ଡିଜିଟାଲ ମିଡିଆକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ । ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ, ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଘୃଣ୍ୟ ଓ ଆଶ୍ଳିଷ୍ଟ ମନ୍ତବ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିବା ପୂର୍ବରୁ କୋର୍ଟ ଏକ କମିଟିକୁ ନିଯୁକ୍ତ କରିପାରନ୍ତି ।

ଗତ ବର୍ଷ ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର କହିଥିଲେ ଯେ ସରକାର ଏଭଳି ପଦକ୍ଷେପ ନେବେ ନାହିଁ, ଯାହା ଗଣମାଧ୍ୟମର ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ । ତେବେ ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି; ପ୍ରିଣ୍ଟ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ମିଡିଆ ତଥା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଯେଉଁ ପ୍ରକାରର ନିୟମ ରହିଛି, ତାହା ଓଭର-ଟପ୍ (OTT) ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*