ମେହବୁବା ପୁନର୍ବାର ଧାରା ୩୭୦ର ପୁନଃରୁଦ୍ଧା ପାଇଁ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି, କହିଲେ : ଡକାୟତିମାନେ ଆମଠାରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ଛଡାଇ ନେଇଗଲେ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୦୯/୧୧ : ଜାମ୍ମୁକାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମହବୁବା ମୁଫତି ପୁଣିଥରେ ରାଜ୍ୟରେ ଧାରା ୩୭୦ର ପୁନଃସ୍ଥାପନକୁ ନେଇ ଆଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୁଣିଥରେ ମହବୁବାଙ୍କ ଦେଶ ବିରୋଧୀ ସ୍ୱର ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ପୁଣିଥରେ ନିଜର ଜାମ୍ମୁ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ମହବୁବା ଧାରା ୩୭୦ କଥା ଉଠାଇଛନ୍ତି ।

ଜାମ୍ମୁ ଗସ୍ତ ସମୟରେ ମହବୁବା ମୁଫତି ତାଙ୍କ ପାର୍ଟି ପୀଡୀପୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସମୟରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଭାରତର ସମ୍ବିଧାନ ଆମକୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ପତାକା ଦେଇଛି ଏବଂ ଆମେ ତାହାକୁ ପୁଣିଥରେ ହାସଲ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ । ଏଥି ସହିତ ମହବୁବା ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ବର୍ଷଣ କରିଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଡକାୟତିମାନେ ରାତାରାତି ଆମର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ରାଜ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ଆମ୍ଭମାନଙ୍କ ଠାରୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଗଲେ । ମେହବୁବା ମୁଫତି କହିଛନ୍ତି ଯେ, କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ସେହି ଦିନର ‘ଡକାୟତି ଏବଂ ଅସାଧୁତାକୁ ଭୁଲି ପାରିବେ ନାହିଁ । ମହବୁବା ମୁଫତି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି ରଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସରକାର ସୁଧ ସହିତ ଧାରା ୩୭୦ ଓ ଧାରା ୩୫Aକୁ ଫେରାଇବାକୁ ପଡିବ ।

ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ରୁ ନଜରବନ୍ଦୀ ଥିଲେ ମହବୁବା :-

ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ ଜଣାଇ ଦେଉଛୁ ଯେ, ଯେତେବେଳେ ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା ୩୭୦କୁ ହଟାଇ ଦିଆଗଲା, ତା’ପର ଠାରୁ ହିଁ ରାଜ୍ୟର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମହବୁବାଙ୍କୁ ନଜରବନ୍ଦୀରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ୧୪ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନଜରବନ୍ଦୀରେ ରହିବା ପରେ ହିଁ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ ମୁକ୍ତ ହେବା ପରଠାରୁ ହିଁ ଘାଟୀରେ ରାଜନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି । ତାଙ୍କ ମୁକ୍ତ ହେବା ପରଠାରୁ ହିଁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ନେତାମାନେ ଗୁପ୍ତ ଚୁକ୍ତି ପାଇଁ ବୈଠକ କରିଥିଲେ ।

ପ୍ରଥମ ବୈଠକର କିଛି ଦିନ ପରେ, ଏହା ଉପରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୈଠକ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଉଭୟ ବୈଠକରେ ଅନେକ ଦଳର ନେତାମାନଙ୍କ ସହ ମହବୁବା ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଜାତୀୟ ସମ୍ମିଳନୀର ନେତା ତଥା ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଫାରୁକ୍ ଅବଦୁଲ୍ଲା ମଧ୍ୟ ଏହାର ପୁନଃସଂସ୍ଥାପନ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମେ ଆମର ଅଧିକାରକୁ ପୁଣିଥରେ ଚାହୁଁଛୁ । ମହବୁବା ଏବଂ ଫାରୁକ୍ ସେମାନଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ହେତୁ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବିଜେପି ନେତାଙ୍କ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରହିଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ମହବୁବା କହିଥିଲେ ଯେ, ସେ କାଶ୍ମୀରର ପତାକା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ପତାକାକୁ ହାତ ଲଗାଇବେ ନାହିଁ । ତା’ପରେ ତାଙ୍କର ଏହି ବିବୃତ୍ତି ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ହଲଚଲ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*