Gold-Silver Price: ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ପୁଣିଥରେ ମହଙ୍ଗା ହେଲା ସୁନା, ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାରେ ଚମକିଲା ରୂପା, ଜାଣନ୍ତୁ ନୂଆଁ ଦାମ୍ ।

ସୁନା ଓ ରୁପା ଦାମ୍ : ଶୁକ୍ରବାର ଦିନରୁ ବାରମ୍ବାର ତୃତୀୟ ଦିନ ମଧ୍ୟ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଚାଲିଛି । ଆଜି ରୂପା ଦାମରେ ମଧ୍ୟ ୨୦୦୦ ଟଙ୍କାର ବୃଦ୍ଧି ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି । ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ଧାତୁର ମୂଲ୍ୟ ବଢ଼ିଚାଲିଛି ।

ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ଆଉଥରେ ମହଙ୍ଗା ହେଲା ସୁନାର ଦାମ୍, ୨୦୦୦ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ହେଲା ରୂପାର ଦାମ୍, ତୁରନ୍ତ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଆଜିକାର ନୂଆଁ ଦାମ୍…. ବାରମ୍ବାର ତୃତୀୟ ଦିନ ମଧ୍ୟ ମହଙ୍ଗା ହେଲା ସୁନା ଓ ରୂପାର ଦାମ୍ ।

ସୁନା ଓ ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ ଆଜି ଲଗାତାର ତୃତୀୟ ଦିନ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଫା ବଜାରରେ ସୁନା ଓ ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସୁନା ୭୯୧ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି । ଏଚଡ଼ିଏଫସି ସିକୟୋରିଟିଜ ଏହା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ଆଜି ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ୨ ହଜାର ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରୁ ଅଧିକ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଦେଇଛି । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ୟାକେଜ୍ ଆଶାରେ ଦୁଇଟି ମୂଲ୍ୟବାନ ଧାତୁ ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖାଦେଇଛି ।

ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ – ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ବାରମ୍ବାର ତୃତୀୟ ଦିନ ସହିତ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ୭୯୧ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ସୁନାର ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ୫୧,୭୧୭ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଗୁରୁବାର ଦିନ ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୫୦,୯୨୬ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଥିଲା । ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରର ଆଲୋଚନା କରିବା ତେବେ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଆଜି ସୁନାର ମୂଲ୍ୟ ୧,୯୫୦ ଡ଼ଲାର ପ୍ରତି ଓନ୍ସ ଅଟେ ।

ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ – ସୁନା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଆଜି ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଫା ବଜାରରେ ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ ୨,୧୪୭ ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ଏବଂ ୬୪,୫୭୮ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛି । ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ଆଗରୁ ରୂପାର ମୂଲ୍ୟ ୬୨,୪୩୧ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି କିଲୋଗ୍ରାମରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଛି । ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ରୁପାର ମୂଲ୍ୟ ୨୫.୪୪ ଡ଼ଲାର ପ୍ରତି ଓନ୍ସ ଅଟେ ।

ଦିଲ୍ଲୀ ସରାଫା ବଜାରରେ ଉଭୟ ଧାତୁର ମୂଲ୍ୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଏଚଡ଼ିଏଫସି ସିକୟୋରିଟିଜର ସିନିୟର ଏନଲିଷ୍ଟ (କମୋଡ଼ିଟିଜ) ତପନ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ୟାକେଜ ଆଶାରେ ଆଜି ସରାଫା ବଜାରରେ ବୃଦ୍ଧି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହା ସହିତ ଅନ୍ତଃରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ବଜାରରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପରିଲକ୍ଷିତ ହୋଇଛି ।

କଣ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିପାରେ ସୁନାର ଦାମ ?

କରୋନା ବଢୁଥିବା ମାମଲା ଓ ଅନିଶ୍ଚିତତା ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧିର କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଏହିପରି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ସୁନା କ୍ରୟ କରୁଛନ୍ତି । ଅପରପକ୍ଷରେ, ଆମେରିକା-ଚୀନ୍ ବ୍ୟବସାୟ ଚିନ୍ତା ଓ ଭାରତ-ଚୀନ ସୀମା ଗତିରୋଧ ଏହି ପରିବେଶରେ କେବଳ ଅନିଶ୍ଚିତତା ବୃଦ୍ଧି କରୁଛି । ସେପକ୍ଷରେ, ଆମେରିକୀୟ ଫେଡରଲ ରିଜର୍ଭ ସଂକେତ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସୁଧ ଦରକୁ ୨୦୨୩ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶୂନ୍ୟ ନିକଟରେ ରଖାଯିବ ।

କଣ ଆପଣଙ୍କୁ ସୁନାରେ ନିବେଶ କରିବା ଦରକାର ?

ନିବେଶକଙ୍କୁ ସୁନାରେ ନିବେଶ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣିନେବା ଉଚିତ ଯେ ଏହା ଏକ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅବଧି ପାଇଁ ଉପାୟ ଅଟେ, ଯାହାକୁ ଅଳ୍ପକାଳିକ ଲାଭ ପାଇଁ କ୍ରୟ କରିବା ଉଚିତ ହେବ ନାହିଁ । କାରଣ ଗତ ୧୫ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପାଖାପାଖି ୭,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ୧୦ ଗ୍ରାମ୍ ସ୍ତରରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି । ଏହିପରି ନିବେଶକ ମାନେ ନିଜ ସୁନାର ପୋର୍ଟଫୋଲିଓରେ ୫-୧୦ ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ଯେଉଁଠାରେ ମଧ୍ୟ ନିବେଶ କରିବା ଉଚିତ । ଦୀପାବଳି ସତ୍ତ୍ୱେ, ନିବେଶକଙ୍କୁ ମାନସିକ କିମ୍ବା ତ୍ରୈମାସିକ ଆଧାରରେ ସମୟ ସମୟରେ ସୁନାରେ ନିବେଶ କରିବା ଉଚିତ । ବର୍ତ୍ତମାନ କେହି ସୁନାରେ ମୁକ୍ତ ଭାବରେ ନିବେଶ କରିବାରୁ ବଞ୍ଚିତ ରହିବା ଉଚିତ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*