ଧନର ଦେବୀ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସର୍ବଦା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଚରଣରେ କାହିଁକି ବସିଥାନ୍ତି ? ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଧନର ଦେବୀ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏଭଳି କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିଦେଲେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଧନର କୌଣସି ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଲୋକ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଭରସାରେ ବସି ରହିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଭାଗ୍ୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଧନୀ ହେବାପାଇଁ ସ୍ବପ୍ନ ଦେଖିଥାନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣ କଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାପାଇଁ କେବଳ ପୂଜାପାଠର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ କର୍ମ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ ।

ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବଳ ଭାଗ୍ୟର ଭରସାରେ ବସି ରହିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘରକୁ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ସେ କେବଳ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ କର୍ମ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ ରଖୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଘରେ ବାସ କରନ୍ତି । ଏହି କଥାର ପ୍ରମାଣ ଆମକୁ ପ୍ରାଚୀନ ରଚନା ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସଦା ସର୍ବଦା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଚରଣରେ ବସି ରହିଥାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ସେ ଏତେ ବଡ଼ ଦେବୀ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଚରଣରେ କାହିଁକି ବସିଥାନ୍ତି ? ଆସନ୍ତୁ ସେ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ଶେଷନାଗଙ୍କ ଉପରେ ଶୟନ କରିଥିବାର ଦେଖା ଯାଇଥାଏ । ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ତାଙ୍କ ପାଦ ସେବା କରୁଥିବାର ଦେଖା ଯାଇଥାନ୍ତି । ଏହାର କାରଣ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ କର୍ମ ଏବଂ ପୁରୁଷାର୍ଥର ପ୍ରତୀକ ଅଟନ୍ତି । ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମଧ୍ୟ ସେହି ଲୋକଙ୍କ ଘରେ ବାସ କରିଥାନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ବିପରୀତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ କର୍ମ କରିବାକୁ ପଛକୁ ହଟନ୍ତି ନାହିଁ । ଯେଉଁମାନେ ବିଷମ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ନିଜର କର୍ମ ଏବଂ ପୁରୁଷାର୍ଥର ବଳରେ ବିଜୟ ଲାଭ କରିଥାନ୍ତି । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ସେହିପରି ଅଟନ୍ତି ।

ଯେତେବେଳେ ଅଧର୍ମ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁ ଅବତାର ନେଇ ସେଇ ଅଧର୍ମୀ ମାନଙ୍କୁ ବିନାଶ କରିଥାନ୍ତି । ସେ ଦୁନିଆଁକୁ ଏକପକ୍ଷରୁ କର୍ମର ଗୁରୁତ୍ୱ ବିଷୟରେ ବୁଝାଇଥାନ୍ତି । ଏହାର ଅର୍ଥ ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଭାଗ୍ୟର ଭରସାରେ ରହି , ଲକ୍ଷ୍ମୀ (ଟଙ୍କା) ମିଳେନାହିଁ । ତାଙ୍କୁ ପାଇବାପାଇଁ କର୍ମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ବିପରୀତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲଢ଼ିବାପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ ରଖିଥାନ୍ତି, ତେବେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ବାସ କରିବେ ।

ଏହି କଥାରୁ ଆପଣ ଜୀବନ ସନ୍ତୁଳନ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ପାଇଥାନ୍ତି । ଜୀବନରେ ଯଦି ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ, ତେବେ କେବଳ ଭାଗ୍ୟର ଭରସାରେ ବସି ରୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସର୍ବଦା ଭଲ କର୍ମ କରନ୍ତୁ । ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ଡରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଗକୁ ବଢନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏଭଳି କରିବେ ତେବେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ବାସ କରିବେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*