ଲାଇମଲାଇଟ ଠାରୁ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି ଏହି ୧୦ ଜଣ ଖଳନାୟକ ମାନଙ୍କର ପତ୍ନୀ, ସୁନ୍ଦରତାରେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମାନଙ୍କୁ ଦିଅନ୍ତି ଟକ୍କର !

ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଯେତେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଅଭିନେତାମାନଙ୍କର ହୋଇଥାଏ, ସେତିକି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ମଧ୍ୟ ଖଳନାୟକ ମାନଙ୍କର ହୋଇଥାଏ । ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଅଭିନେତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଖଳନାୟକ ମାନଙ୍କ ହେତୁ ଚାଲିପାରିଛି। ବଲିଉଡ ଅଭିନେତାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜାଣିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଖଳନାୟକ ମାନଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଥିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ବଲିଉଡର ସେହିପରି କିଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖଳନାୟକଙ୍କର ସୁନ୍ଦର ପତ୍ନୀମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବା ।

ଅମରେଶ ପୁରୀ:-

ବଲିଉଡରେ ଖଳନାୟକ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରି ଅମରେଶ ପୁରୀ ଅମର ହୋଇଗଲେ । ତେବେ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଖଳନାୟକ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ , କିନ୍ତୁ ମିଷ୍ଟର ଇଣ୍ଡିଆରେ ମୋଗମ୍ବୋ ଭୂମିକା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ଜଣା ଯାଇଥାଏ । ୧୯୫୭ ମସିହାରେ ଉର୍ମିଲା ଦିଭେକରଙ୍କୁ ସେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ୨୦୦୫ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ୧୨ ରେ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ଆଖି ବୁଜିଥିବା ଅମରେଶ ପୁରୀଙ୍କର ରାଜୀବ ପୁରୀ ଏବଂ ନମ୍ରତା ପୁରୀ ନାମକ ଦୁଇଜଣ ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି ।

ପ୍ରକାଶ ରାଜ୍:-

ଖଳନାୟକ ଚରିତ୍ରରେ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସହିତ ବଲିଉଡ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ରାଜ୍ ଜଣେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚେହେରା ଅଟନ୍ତି । ଦବଙ୍ଗ ୨, ସିଂଘମ୍ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ମିରର ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନିଜର ଖଳନାୟକ ଚରିତ୍ର ପାଇଁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଜଣାଯାଆନ୍ତି । ୨୦୧୦ ମସିହାରେ ପୋନୀ ଭର୍ମାଙ୍କୁ ସେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଲଲିତା କୁମାରୀଙ୍କୁ ସେ ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

କବୀର ବେଦୀ:-

ବଲିଉଡ ସହିତ ହଲିଉଡରେ ମଧ୍ୟ କବୀର ବେଦୀ ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ୟଲଗର ଏବଂ କୋହରାମ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଖଳନାୟକ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରି ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ କରି ଦେଇଥିଲେ । କବୀର ବେଦୀଙ୍କର ଚାରୋଟି ବିବାହ ହୋଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରବୀଣ ଦୋସାଂଜ ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଅଟନ୍ତି, ଯିଏ ଦେଖିବାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦର ଅଟନ୍ତି ।

ଡେନି ଡେଜୋଙ୍ଗପା:-

ଯେତେବେଳେ ବଲିଉଡର ଖଳନାୟକ ମାନଙ୍କର ନାମ ନିଆଯାଏ, ସେତେବେଳେ ଡେନି ଡେଜୋଙ୍ଗପାଙ୍କ ନାମ କେହି ମଧ୍ୟ ଭୁଲି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଖଳନାୟକ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରି ଲୋକଙ୍କ ଛାତି ଥରାଇ ଦେଉଥିବା ଡେନି ଡେଜୋଙ୍ଗପା ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ଗାୱାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ଯିଏ ଦେଖିବାକୁ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଅଟନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କର ରିନଞ୍ଜିଙ୍ଗ ଡେଜୋଙ୍ଗପା ଏବଂ ପେମା ଡେଜୋଙ୍ଗପା ନାମକ ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ।

ରଞ୍ଜିତ:-

ବଡ଼ ପରଦାରେ ରଞ୍ଜିତଙ୍କର ନାମ ଅନେକ ବଳାତ୍କାର ଦୃଶ୍ୟରେ ଦାଖଲ ହୋଇଛି । ଖଳନାୟକ ଭୂମିକାରେ ବଲିଉଡରେ ରଞ୍ଜିତ ମଧ୍ୟ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବ ଜୀବନରେ ରଣଜିତ ତାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଚରିତ୍ରର ବିପରୀତ ଜଣେ ବହୁତ ଭଲ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ଅଳକା ବେଦୀ ତାଙ୍କର ପତ୍ନୀ ଅଟନ୍ତି, ଯିଏ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଅଟନ୍ତି । ରଣଜିତ ତାଙ୍କ ସହ ଏକ ସୁଖମୟ ଜୀବନ ବିତାଉଛନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କର ଦିବ୍ୟାଙ୍କା ଏବଂ ଚିରଞ୍ଜୀବୀ ନାମକ ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି ।

ଗୁଲଶନ ଗ୍ରୋଭର:-

ବଲିଉଡର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଖଳନାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣିତ ହେଉଥିବା ଗୁଲଶନ ଗ୍ରୋଭର ଖିଲାଡିଓ କା ଖିଲାଡି, ମୋହରା, ସର୍ ଏବଂ ରାମ ଲଖନ ଭଳି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଖଳନାୟକ ଚରିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ହୃଦୟ ଜିତିଛନ୍ତି । ଗୁଲଶନ ଗ୍ରୋଭର ୧୯୯୮ ମସିହାରେ ଫିଲୋମିନା ଗ୍ରୋଭରଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଯିବା ପରେ ସେ କୋଶିଶ ଗ୍ରୋଭରଙ୍କୁ ଦ୍ଵିତୀୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଏହି ବିବାହ ମଧ୍ୟ କେବଳ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲି ପାରିଥିଲା ​​।

ଅମଜଦ ଖାନ୍:-

ବଲିଉଡର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖଳନାୟକ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ହେଲେ ଅମଜଦ ଖାନଙ୍କ ନାମ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆସିଥାଏ । ଶୋଲେରେ ତାଙ୍କ ଖଳନାୟକ ଚରିତ୍ରକୁ କିଏ ଭୁଲି ପାରିବ । ଅମଜାଦ ଖାନ୍ ୧୯୭୨ ମସିହାରେ ଶୋହଲା ଖାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଶାଦାବ ଖାନ୍, ସୀମାବ ଖାନ୍ ଏବଂ ଅହଲମ ଖାନ୍ ନାମକ ତିନି ଜଣ ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି । ୨୭ ଜୁଲାଇ ୧୯୯୨ ମସିହାରେ ସେ ବିଶ୍ୱରୁ ବିଦାୟ ନେଇ ସାରିଛନ୍ତି ।

ମୁକେଶ ଋଷି:-

ବଲିଉଡ ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ମୁକେଶ ଋଷି ଖଳନାୟକ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରି ନିଜର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଗୁଣ୍ଡାରେ ତାଙ୍କର ବୁଲା ନାମକ ଚରିତ୍ରକୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ମନେ କରାଯାଏ । ଫିଜିରେ କେଶାନୀଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ଭେଟ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପରେ ଉଭୟ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ରାଘବ ଋଷି ନାମକ ତାଙ୍କର ଏକ ପୁତ୍ର ଅଛନ୍ତି ।

ପ୍ରେମ ଚୋପଡ଼ା:-

ନିଜର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଡାଇଲଗ ପ୍ରେମ ନାମ ହେ ମେରା, ପ୍ରେମ ଚୋପଡ଼ାଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ମରଣ କରା ଯାଉଥିବା ଡାଇଲଗ ଅଟେ । ବଲିଉଡର ସବୁଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟ ଖଳନାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରେମ ଚୋପଡ଼ା ଅନ୍ୟତମ ଅଟନ୍ତି । ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଖଳନାୟକ ଚରିତ୍ରକୁ ସେ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଭାବରେ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ଉପକାର ଏବଂ ତିସରି ମଞ୍ଜିଲ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଖଳନାୟକ ଚରିତ୍ର ଦେଖିବାକୁ ଯୋଗ୍ୟ ଥିଲା । ପ୍ରେମ ଚୋପଡ଼ା ୧୯୬୯ ମସିହାରେ ଉମା ଚୋପଡ଼ାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ , ଯିଏ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଅଟନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କର ପ୍ରେରଣା ଚୋପଡ଼ା, ପୁନୀତ ଚୋପଡ଼ା ଏବଂ ରକିତା ଚୋପଡ଼ା ନାମକ ତିନୋଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି ।

ସଦାଶିଭ ଅମରାପୁରକର:-

ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ନିଜର ଖଳନାୟକ ଚରିତ୍ରକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ସଦାଶିଭ ଅମରାପୁରକର ଆଉ ଏହି ଦୁନିଆରେ ନାହାଁନ୍ତି , କିନ୍ତୁ ଅର୍ଦ୍ଧ ସତ୍ୟ ଭଳି ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଭିନୟ କରା ଯାଇଥିବା ଭୂମିକା ସ୍ମରଣୀୟ ହୋଇଯାଇଛି । ୧୯୭୩ ମସିହାରେ ସୁନନ୍ଦା କରମାରକରଙ୍କୁ ସେ ବିବାହ କରିଥିଲେ, ଯାହାଙ୍କ ଠାରୁ ରୀମା ଅମରାପୁରକର ନାମକ ଏକ ଝିଅ ରହିଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*