ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ ଆପ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଡାଉନଲୋଡ ନଚେତ୍ ଚୁଟକିରେ ଟଙ୍କା ହୋଇଯିବ ଗାଏବ !

ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ କାହାକୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରିବାକୁ, ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଟଙ୍କା ଜମା କରିବାକୁ କିମ୍ବା ଟଙ୍କା ଉଠାଇବାକୁ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ବାରମ୍ବାର ଯିବାକୁ ପଡୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ଆଜି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଅନ୍ୟ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହୋଇପାରୁଛି ଏବଂ କିଛି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏଟିଏମରୁ ଟଙ୍କା ଉଠି ପାରୁଛି । ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଣିଷର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସହଜ କରିଦେଇଛି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ନିଜ ବ୍ୟାଙ୍କକୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହା କରିବା କେତେଦୁର ଠିକ୍ ? ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ନିମ୍ନଲିଖିତ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଜାଣିନିଅନ୍ତୁ କଣ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ସେଥିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛି କି ?

କେବେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କର ମୋବାଇଲ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଆପଣଙ୍କର ଟଙ୍କା କାରବାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ । କାରଣ ଏକ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ନକଲି ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯାହା ଲୋକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରୁଛି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ, ସିଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କର ନକଲି ଆପ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ଚୋରି କରୁଛି । ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ କରିବା ମାତ୍ରେ ସେମାନେ ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଦିଅନ୍ତି । ଏହି ବିବରଣୀ ଦେବା ମାତ୍ରେ ସେମାନଙ୍କର ତଥ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ କିଛି ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଚାଲିଯାଏ ।

ଆଇଟି ସିକ୍ୟୁରିଟି ଫାର୍ମ ସୋଫୋସ ଲ୍ୟାବ୍ସର ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଦାବି କରାଯାଇଛି । ତାଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରମୁଖ ବ୍ୟାଙ୍କର ନକଲି କିମ୍ବା ନକଲି ଆପ୍ ଉପଲବ୍ଧ କରାଯାଇଛି । ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହି ନକଲି ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଆପ୍ସର ଲୋଗୋ ସଂପୃକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ସମାନ ଅଟେ ଏବଂ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ନକଲି ଏବଂ ବାସ୍ତବ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଜାଣିପାରୁନାହାନ୍ତି । ସେମାନେ ନିଜର ସମସ୍ତ ବିବରଣୀ ଦେଇ ଫସିଯାଉଛନ୍ତି ।

ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକର ନାମ ରିପୋର୍ଟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି

ସେହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନକଲି ଆପ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ଲ ଇଣ୍ଡିଆ, ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ, ଆକ୍ସିସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ , ସିଟି ବ୍ୟାଙ୍କ, ଇଣ୍ଡିଆନ ଓଭରସିଜ ବ୍ୟାଙ୍କ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ ବରୋଦା, ୟେସ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ୭ଟି ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇଛି । ସିଟି ଇଣ୍ଡିଆର ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଆପ୍ ଦ୍ୱାରା ସିଟି ବ୍ୟାଙ୍କ ଗ୍ରାହକ ପ୍ରଭାବିତ ହେଉନାହାନ୍ତି । ବ୍ୟାଙ୍କ ସୋଫୋସ ଲ୍ୟାବକୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ଏହି ରିପୋର୍ଟରୁ ନିଜ ନାମ ହଟାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଛି । ଏଥି ସହିତ ୟେସ ବ୍ୟାଙ୍କ କହିଛି ଯେ ସେମାନେ ଏହି ଘଟଣାର ସୂଚନା ନିଜ ସାଇବର ଠକେଇ ବିଭାଗକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନେ ଏହା ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ ଗୁଗୁଲ ସହ ଏହି ଵିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*