ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ନିଶ୍ଚିତ ଦାନ କରନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ ! ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ହେବେ ପ୍ରସନ୍ନ ଓ ସମସ୍ତ ମନସ୍କାମନା ହେବ ପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ବନ୍ଧୁଗଣ କୁହାଯାଏ ଦାନଠାରୁ ବଡ଼ ଧର୍ମ ନାହିଁ । ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଭାବରେ କିଛି ଦାନ କରନ୍ତି, ସେ ଫଳାଫଳକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରନ୍ତି । ଦାନ କରିବା କେବଳ ଏକ ଭଲ ସାମାଜିକ କାର୍ଯ୍ୟ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଭଗବାନଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରେ ଏବଂ ଆପଣ ଇଚ୍ଛା କରୁଥିବା ଫଳ ଦେଇଥାଏ । ଆମ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ ତୁମେ ଜୀବନରେ ଯାହା ମଧ୍ୟ କର, ତୁମେ ସମାନ ଫଳାଫଳ ପାଇବ । ଗୀତାରେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ, କରାଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟର ଫଳ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କର ନାହିଁ । କେବଳ ତୁମର ଦାନ, ଧର୍ମ ଏବଂ ଉତ୍ତମ କାର୍ଯ୍ୟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ହେବ । ତା’ହେଲେ ତୁମ ଜୀବନରେ ସୁଖ ନିଶ୍ଚିତ ଆସିବ ।

ଯେତେବେଳେ ଦାନ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ କଥା ଆସେ, ସେତେବେଳେ ଆମେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଜିନିଷ ଦାନ କରିଥାଉ । ଧନ ଦାନ, ଶସ୍ୟ ଦାନ, ପୋଷାକ ଦାନ, ଧାତୁ ଦାନ ଇତ୍ୟାଦି ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଯାହାକି ଦାନରେ ଦିଆଯାଏ କିନ୍ତୁ ଏହି ଦାନ କେବଳ ମଣିଷମାନଙ୍କୁ ଦେବାରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ, ଆପଣ କୌଣସି ପ୍ରାଣୀକୁ ତା କାମରେ ଲାଗୁଥିବା ଜିନିଷ ଦାନ କରି ଧର୍ମ ଅର୍ଜନ କରିପାରିବେ । ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଆପଣ କେଉଁ ଜିନିଷ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ । ମଙ୍ଗଳବାର ହନୁମାନଙ୍କ ଦିନ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନରେ କିଛି ବିଶେଷ ଜିନିଷ ଦାନ କରି ଆପଣ ବଜରଙ୍ଗବାଲିଙ୍କ ବିଶେଷ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତି । ତେଣୁ ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାରରେ ନିମ୍ନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ ଦାନ କରି ଧର୍ମ ଅର୍ଜନ କରିପାରିବେ ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଦାନ ହୋଇଥାଏ ଶୁଭ

ହଳଦୀ ବସ୍ତ୍ର

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହଳଦିଆ ପୋଷାକ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଯିଏ ହଳଦିଆ କପଡା ଦାନ କରେ, ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଚାଲିଥିବା ବାଧାବିଘ୍ନ ଶୀଘ୍ର ଦୂର ହୁଏ । ବାସ୍ତବରେ, ଆପଣ ଏହି ଦିନରେ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ପୋଷାକ ଦାନ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଦାନ କରାଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇବେ ।

ପ୍ରସାଦ

ଏହି ଦିନ ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରସାଦ ଦାନ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ । ଆପଣ ଯେ କୌଣସି ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରରେ ନିଜ ପସନ୍ଦର ବହୁ ପରିମାଣର ନୈବେଦ୍ୟ ଦାନ କରିପାରିବେ । ଯେତେବେଳେ ମନ୍ଦିରକୁ ଆସୁଥିବା ହଜାର ହଜାର ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ନୈବେଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ, ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ପୁଣ୍ୟ ମିଳିବ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ କେବେ ହେବ ନାହିଁ ।

ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ

ଏହି ଦିନ, କୌଣସି ପ୍ରାଣୀକୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ତମ ଅଟେ । ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ଏପରି କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୂର୍ବରୁ କରାଯାଇଥିବା ପାପ ଏବଂ ଭୁଲଗୁଡ଼ିକୁ କ୍ଷମା କରିଥାନ୍ତି । କେବଳ ତୁମକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ ଯେ ତୁମେ ଆଉ ଏପରି ଭୁଲ୍ କର ନାହିଁ ନଚେତ ପରିଣାମ ଭୟଙ୍କର ହୋଇପାରେ ।

ଟଙ୍କାପଇସା ଦାନ

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିବା ଆପଣଙ୍କ ଘରର ଧନ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ । ଏହି ଦିନ, ଆପଣ ନିଜ ଇଚ୍ଛା ଅନୁଯାୟୀ ଯେକୌଣସି ଭିକାରୀ, ବ୍ରାହ୍ମଣ କିମ୍ବା ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଦାନ କରିପାରିବେ ।

ତମ୍ବାନିର୍ମିତ ବସ୍ତୁ

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ତମ୍ବାରେ ନିର୍ମିତ କୌଣସି ବସ୍ତୁ ଦାନ କରିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହି ଦିନ ଆପଣ ତମ୍ବାରେ ନିର୍ମିତ କୌଣସି ବସ୍ତୁ, କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି କିମ୍ବା ମନ୍ଦିରକୁ ଦାନ କରିପାରିବେ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ରାଶିରେ ଚାଲୁଥିବା ଦୋଷତ୍ରୁଟି ଦୂର କରିଥାଏ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*