ଏମାନେ ଅଟନ୍ତି ଭାରତର ୮ ଜଣ ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଭିକାରୀ ! କିଏ ଅଟେ ଫ୍ଲାଟର ମାଲିକ ପୁଣି ଆଉ କାହା ପାଖରେ ରହିଛି କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ।

ସବୁଠାରୁ ନୂତନ ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ ୪,୦୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଭିକାରୀ ଅଛନ୍ତି । ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ୮୧,୦୦୦ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ, ୬୫,୮୩୫ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ, ୨୯,୭୨୩ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଏବଂ ୨୮,୬୯୫ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରେ ଅଛନ୍ତି ।

ଆମ ଦେଶରେ ଭିକ ମାଗିବାକୁ ବେଆଇନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଦଣ୍ଡସଂହିତା ଅନୁଯାୟୀ ଅପରାଧ ଶ୍ରେଣୀରେ ଆସିଥାଏ । ଭାରତରେ କଥିତ ଆକାରରେ ୧.୫ ବିଲିୟନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ୧.୧ ଟ୍ରିଲିୟନ ଟଙ୍କା ‘ଭିକ ମାଗୁଥିବାର ଶିଳ୍ପ’ ଅଟେ । ଏହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରି ହେଉନାହିଁ ।

ଆସନ୍ତୁ ଆମ ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସହରରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଭିକାରୀମାନଙ୍କ ଆୟ ବିଷୟରେ ଦେଖିବା:-

୧) ଭରତ ଜୈନ:-

୫୧ ବର୍ଷୀୟ ଭରତ କଥିତ ରୂପରେ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ଟର୍ମିନସ କିମ୍ବା ଆଜାଦ ରୂପେ ଭିକ ମାଗିଥାନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ଭିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପରିଗଣିତ କରାଯାଏ । ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୭୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି । ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ସେ ୭୦,୦୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଦୁଇଟି ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି ।

୨) ସରବତିୟା ଦେବୀ:-

ପାଟନାରେ ଅଶୋକ ସିନେମା ପଛ ତାଙ୍କର ସ୍ଥାନ ଅଟେ ଏବଂ ସେ ସେଠାକାର ପ୍ରମୁଖ ଭିକାରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ଅଟନ୍ତି । ସେ ପ୍ରତି ମାସରେ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୩୬,୦୦୦ ବୀମା ପ୍ରିମିୟମ୍ ପୂରଣ କରନ୍ତି ।

୩) ସମ୍ଭାଜୀ କାଳେ:-

ମୁମ୍ବାଇର ଖାର ଅଞ୍ଚଳରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରାୟତଃ ଭିକ ମାଗୁଥିବାର ଦେଖାଯାଏ । ବୃତ୍ତିରେ ଭିକ ମାଗିବା ବ୍ୟତୀତ କାଳେ ସୋଲାପୁରର କିଛି ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି । ସେ କିଛି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଅଟେ ।

୪) କୃଷ୍ଣ କୁମାର ଗୀତେ:-

କଥିତ ରୂପରେ ଗୀତେ ମୁମ୍ବାଇର ଚରନୀ ରୋଡ୍ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିକ ମାଗନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ଏକ ୫,୦୦,୦୦୦ ମୁଲ୍ୟର ଆପାର୍ଟମେଣ୍ଟର ମାଲିକ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ସେ ଦିନକୁ ପ୍ରାୟତଃ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ।

୫) ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦାସ:-

ମୂଳତଃ କୋଲକାତାରେ ରହୁଥିବା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଦାସଙ୍କ ବିଷୟରେ କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ହିଁ ଭିକ ମାଗିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥିଲେ । କଥିତ ରୂପରେ ସେ ମାସକୁ ପ୍ରାୟତଃ ୩୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି ।

୬) ମାସୁ:-

ମାସୁଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇର ଅପମାର୍କେଟର ଅନ୍ଧେରୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭିକ ମାଗୁଥିବାର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ମାସୁ ରାତି ୮ ଟାରୁ ସକାଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭିକ ମାଗିଥାନ୍ତି । କଥିତ ରୂପରେ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ମୋଟ ୧୦୦୦ ଠାରୁ ୧୫୦୦ ମଧ୍ୟରେ ରୋଜଗାର କରନ୍ତି । କୁହାଯାଏ ଯେ ସେ ଅନ୍ଧେରୀ ପଶ୍ଚିମର ଅମ୍ବୋଲିରେ ୧ ବିଏଚକେ ଫ୍ଲାଟର ମାଲିକ ହେବା ସହିତ ଏବଂ ଅନ୍ଧେରୀ ପୂର୍ବର ମଧ୍ୟ ଏକ ଫ୍ଲାଟର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି ।

୭) ପପୁ କୁମାର:-

ପାଟନାର ପପୁ କୁମାରଙ୍କ ନିକଟରେ ୧.୨୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି । ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ପାଦ ଭାଙ୍ଗିଯିବା ପରେ ପପୁ ପାଟନାର ରେଳ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଭିକ ମାଗିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ପୋଲିସ୍ ଦ୍ୱାରା ବାରମ୍ବାର ହଟାଇବା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପାଟନାର ରେଳ ଷ୍ଟେସନର ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଭିକ ମାଗୁଥିବାର ଦେଖା ଯାଇପାରିବ ।

୮) ବୁରଜୁ ଚନ୍ଦ୍ର ଆଜାଦ:-

ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଜାଦ ୮.୭୭ ଲକ୍ଷ ତାଙ୍କର ଫିକ୍ସଡ଼ ଜମା କରି ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଗୋବନ୍ଦୀରେ ତାଙ୍କ ଘରେ ୧.୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନଗଦ ଜମା ହୋଇଛି । ୨୦୧୯ ମସିହାରେ ରେଳଧାରଣାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ତାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା, ଯାହାପରେ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ୍ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ସମ୍ପତ୍ତିର ଖୋଳତାଡ଼ କରିଥିଲା ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*