ଅମିତାଭଙ୍କ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଶାହାରୁଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ଥିଲେ ଏହି ମହାରାଣୀଙ୍କ ପାଇଁ ପାଗଳ, ତାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହୋଇସାରିଛି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ! ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ

୨୦୧୭ ମସିହାରେ ମୁକ୍ତିଲାଭ କରିଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ବାଦଶାହୋ’କୁ ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବରେ ଦେଖିଥିବେ । ଯଦି ଦେଖି ନାହାଁନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରକୁ ଦେଖିନିଅନ୍ତୁ । କାରଣ ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଯାହାଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ତାଙ୍କ ନାମ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ଅଟେ । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ୧୯୭୫ ମସିହାର ଜରୁରୀକାଳୀନ ସମୟ ଉପରେ ଆଧାରିତ ଥିଲା । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଦର୍ଶାଯାଇଥିଲା ଯେ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ସେନା ମାନେ କିପରି ରାଣୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ଦୁର୍ଗ ଉପରେ ଚଢାଉ କରି ତାଙ୍କ ପ୍ରାସାଦରୁ ସୁନା ଓ ଅଳଙ୍କାର ଜବତ କରି ନେଇଥିଲେ ।

ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ମହାରାଣୀ ଗାୟତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନୀ ଉପରେ ଆଧାରିତ ହୋଇଛି । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ଭୂମିକାରେ ଇଲିଆନା ଡିକ୍ରୁଜ ରାଣୀ ଗୀତାଞ୍ଜଳି ଦେବୀ ନାମରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ । ସେ ଶତାବ୍ଦୀର ମହାନାୟକ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ମଧ୍ୟ ରାଣୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ପାଗଳ ଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବଲିଉଡର କିଙ୍ଗ ଖାନ୍ ଅର୍ଥାତ ଶାହାରୁଖ ଖାନ୍ ମଧ୍ୟ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ପାଗଳ ଥିଲେ ।

୨୩ ମଇ ୧୯୧୯ ମସିହାରେ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ଲଣ୍ଡନରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ରାଜକୁମାରୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ପିତା, ରାଜକୁମାର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ନାରାୟଣ କୁଚବିହାର (ବଙ୍ଗଳା)ର ରାଜକୁମାରଙ୍କ ସାନ ଭାଇ ହୋଇ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ମାଁ ବଡୋଦାର ରାଜକୁମାରୀ ଇନ୍ଦିରା ରାଜେ ଥିଲେ । ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ଶାନ୍ତିନିକେତନ, ଲଣ୍ଡନ ଏବଂ ପରେ ସ୍ୱିଜରଲ୍ୟାଣ୍ଡରୁ ଶିକ୍ଷାଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ବିବାହ ଜୟପୁରର ମହାରାଜା ସୱାଇ ମାନସିଂହ ଦ୍ୱିତୀୟଙ୍କ ସହିତ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ୱଗ୍ ପତ୍ରିକା ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ଦୁନିଆଁର ଶ୍ରେଷ୍ଠ ଦଶ ଜଣ ସୁନ୍ଦର ମହିଳାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା । ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ରାଜନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ । ୧୯୬୨ ମସିହାରେ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ ରାଜାଗୋପାଳାଚାରିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପାର୍ଟିର ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ସେ ଜୟପୁର ସଂସଦୀୟ କ୍ଷେତ୍ରରୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ସର୍ବାଧିକ ବହୁମତ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜୟ ଲାଭ କରିବାର ଗୌରବ ହାସଲ କରିଥିଲେ ।

ମହାରାଣୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଶୈଳୀ ପାଇଁ ଜଣା ଯାଇଥାଏ । ଯଦି ଆମେ ଆଜିରୁ ୪୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବର କଥା କହିବା, ସେହି ସମୟରେ ଭାରତ ଫ୍ୟାଶନରେ ବହୁତ ପଛରେ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ସେହି ସମୟରେ ଫ୍ୟାଶନ୍ ଏବଂ ଆଧୁନିକ ଶୈଳୀ ଦ୍ୱାରା ଜୀବନଯାପନ କରୁଥିଲେ । ଅମିତାଭ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଲେଖିଥିଲେ ଯେ , “ମୁଁ କଲେଜ ସମୟରେ ରାଣୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ପୋଲୋ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାପାଇଁ ଯାଉଥିଲି ।” ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟର ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ନିଜ ବ୍ଲଗରେ ଲେଖିଥିଲେ ।  ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତରେ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ କେବେ ମଧ୍ୟ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଆତିଥ୍ୟକାରୀ ଏବଂ ସୁନ୍ଦର ମୂର୍ତ୍ତିକୁ ସାକ୍ଷାତ କରିନଥିଲି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପୋଲୋ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଦେଖିଥିଲି ।

ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ରାଜ ପରିବାର ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖିଥିଲେ ଏବଂ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଧୁନିକ ସ୍ୱଭାବର ମଧ୍ୟ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ମାତ୍ର ୧୭ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ବିବାହ ଜୟପୁରର ମହାରାଜା ମାନସିଂହ ଦ୍ୱିତୀୟଙ୍କ ସହ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା । ମହାରାଜା ମାନସିଂହଙ୍କର ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣ ପତ୍ନୀ ଥିଲେ । ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀ ମଧ୍ୟ ଏହି କଥାକୁ ଜାଣିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସେ ତାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ରାଜି ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ।  ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଲୋକମାନେ କହନ୍ତି ଯେ ସେ ଶିକାର ଏବଂ ମହଙ୍ଗା ଜିନିଷକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ । ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରୁ ହିଁ ସେ ଶିକାର କରୁଥିଲେ ।

ମହାରାଣୀ ଗାୟତ୍ରୀ ଦେବୀଙ୍କ ରାଜକୀୟ ଜୀବନର ଆକଳନ ଏହି କଥାରୁ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ସେହି ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ରୋଲ୍ସ ରୋୟସ ଏବଂ ଏକ ଏୟାରକ୍ରାଫ୍ଟ ଥିଲା । ଦେବୀଙ୍କ ଗାଡି ପ୍ରତି ଗାୟତ୍ରୀ ଆଗ୍ରହ ଏହି କଥାରୁ କରାଯାଇପାରେ ଯେ ସେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ମର୍ସିଡିଜ ବେଞ୍ଜ ଡବ୍ଲ୍ୟୁ ୧୨୬ ଆମଦାନୀ କରି ମଗାଇ ଥିଲେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*