ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବାପାଇଁ ରେଳବାଇ ନେଲା ଏହି ବଡ ପଦକ୍ଷେପ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ଯାତ୍ରା ହେବ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ !

ଆଜିର ସମୟରେ ମହିଳାଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ହୋଇଯାଇଛି । ମହିଳା ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ପ୍ରତିଦିନ କେହି ନା କେହି ମହିଳା ନିର୍ଯାତିତ ହେଉଥିବାର ଖବର ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ହେଉଥିବା ନିର୍ଯାତନା ମାମଲାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି । ମହିଳାମାନେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ ମନେ କରୁଛନ୍ତି । ଟ୍ରେନ୍ ଭିତରେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଅସଦାଚରଣ କରାଯାଉଛି । ଏସବୁକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ରେଳବାଇ ଏକ ବଡ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ଟ୍ରେନରେ ମହିଳାଙ୍କ ଯାତ୍ରାକୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ରେଳବାଇ ପୋଲିସ୍ ଏବଂ ଜିଆରପିରେ ମହିଳା ପୋଲିସ୍ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ । ସୋମବାର କ୍ରାଇମବ୍ରାଞ୍ଚ ବୈଠକରେ ରେଳବାଇ ଏଡିଜି ଆନନ୍ଦ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଏଡିଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମହିଳାମାନଙ୍କ ଯାତ୍ରା କରାଯିବ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ

ଭ୍ରମଣକାରୀ ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଏଡିଜି ରେଳବାଇ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି । ଯଦି ମହିଳାଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଆଯିବ, ତେବେ ମହିଳାମାନେ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ନିଜକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ଅନୁଭବ କରିବେ । ମହିଳାମାନଙ୍କ ଯାତ୍ରାକୁ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ମହିଳା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଢ଼ାଯିବ ବୋଲି ଏଡିଜି କହିଛନ୍ତି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରା ପୂର୍ବରୁ ବା ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ସେମାନେ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଲେ ଜିଆରପି କନଷ୍ଟେବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଏଡିଜି କହିଛନ୍ତି ଯେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଥିବା ମହିଳା ହେଲ୍ପ ଡେସ୍କ ଏଥିରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇପାରିବ । ଏଡିଜି ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଯଦି ମହିଳାମାନେ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ କିମ୍ବା ପାର୍କିଂରେ ଟ୍ୟାକ୍ସି କରିବାରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ମହିଳା ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ ।

ଏଡିଜି ସୋମବାର ସକାଳ ୧୦ଟାରେ ଆଗ୍ରାଠାରେ ପହଞ୍ଚି ଜିଆରପି ଲାଇନକୁ ନିରୀକ୍ଷଣ କରିଛନ୍ତି । ସେ ସେଠାରେ ପ୍ରାୟ ୧ ଘଣ୍ଟା ରହିଲେ । ଏଡିଜି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟର ସମସ୍ତ ରେକର୍ଡ, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଅଧିକାରୀ ମାନଙ୍କ ସହ ଟ୍ରେନରେ ହୋଇଥିବା ଅପରାଧ ଏବଂ ଜିଆରପି ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିବା କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନର ସମୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ ।

ଦୀପାବଳିରେ ଲୁଟପାଟ୍ କରୁଥିବା ଲୁଟେରାଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ ନଜର

ଟ୍ରେନ୍ ଲୁଟ୍ କରୁଥିବା ବଦମାସଙ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ନଜର ରଖିବାକୁ ଏଡିଜି କହିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିର ସମସ୍ତ ପୂର୍ବ ଅପରାଧ ମଧ୍ୟ ନଜରରେ ରଖାଯିବ, ସେ ସମସ୍ତ ଲୁଟେରାଙ୍କ ପୂର୍ବ ଅପରାଧ ଇତିହାସ ମଧ୍ୟ ତଦାରଖ କରିଛନ୍ତି । ଯେହେତୁ ଦୀପାବଳିରେ ଲୋକ ନିଜ ଘରକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି, ଏହି ସମୟରେ ଟ୍ରେନରେ ଲୁଟ୍ ଘଟଣା ଅଧିକ ହୁଏ । ଉତ୍ସବରେ ଗ୍ୟାଙ୍ଗ ଲୁଟେରା ମାନେ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି । ବିଶେଷକରି ଦୀପାବଳୀ ସମୟରେ ଏହି ଗ୍ୟାଙ୍ଗର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଉପରେ ବିଶେଷ ନଜର ରଖିବାକୁ ଏଡିଜି କହିଛନ୍ତି । ଯଦି କେହି ଡକାୟତ ଜେଲରୁ ମୁକୁଳି ଯାଇଥାନ୍ତି ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ତଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସଂଗ୍ରହ କରିବାକୁ ଏଡିଜି କହିଛନ୍ତି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*