କରୋନା ନୁହେଁ ବରଂ ଏହି ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଆତଙ୍କ ! ପ୍ରଶାସନ ନିମନ୍ତେ ସୃଷ୍ଟି ହେଲା ଆଉ ଏକ ନୂତନ ସମସ୍ୟା !

କରୋନା ଭୁତାଣୁ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ବ୍ୟାପିଯାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ୫୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ କରୋନା ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଅଛି । କରୋନା ଭୁତାଣୁ ଯୋଗୁଁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଲକଡାଉନ ମଧ୍ୟ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହାସହିତ ଲୋକଙ୍କୁ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି । ତେବେ କରୋନା ଭୁତାଣୁ ବ୍ୟତୀତ ଏହି ସମୟରେ ଡେଙ୍ଗୁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଖରାପ ଭାବରେ ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଦେଶର ଅନେକ ରାଜ୍ୟରୁ ଡେଙ୍ଗୁ ମାମଲା ପ୍ରତିଦିନ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଅଛି । ଡେଙ୍ଗୁ ଯୋଗୁଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ସରକାର ଘରଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ବାସ୍ତବରେ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ କରୋନା ସହିତ ଡେଙ୍ଗୁ ମାମଲା ମଧ୍ୟ ବହୁମାତ୍ରାରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି । ଡେଙ୍ଗୁର ବଢୁଥିବା ମାମଲା ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ପ୍ରଶାସନର ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ବଢିଯାଇଛି । ଡେଙ୍ଗୁକୁ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ପ୍ରଶାସନ ବର୍ତ୍ତମାନ କରୋନା ରୋଗୀଙ୍କ ଭଳି ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଘରକୁ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ।

ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗୀଙ୍କ ଘରକୁ କଣ୍ଟେନମେଣ୍ଟ ଜୋନ୍ କରି ଆଖପାଖରେ ବଢୁଥିବା ଲାର୍ଭାଗୁଡ଼ିକୁ ଶେଷ କରିବାକୁ ପ୍ରଶାସନ ଚେଷ୍ଟା କରିବ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଡେଙ୍ଗୁ ଆଉ ବ୍ୟାପିପାରିବ ନାହିଁ । ପ୍ରଶାସନ ଦ୍ୱାରା ଘରର ଆଖପାଖରେ ଏବଂ ନାଳରେ ବଢୁଥିବା ଡେଙ୍ଗୁର ଲାର୍ଭାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ନଷ୍ଟ କରାଯିବ ଏବଂ ପ୍ରଶାସନ ଏଥିପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅଭିଯାନ ଚଳାଉଅଛି । ଅନେକ ଦଳ ଗଠନ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଲାର୍ଭା ନଷ୍ଟ କରିବାପାଇଁ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଗୋମତୀ ନଗର, ଇନ୍ଦିରା ନଗର ଏବଂ ଅଲୀଗଞ୍ଜ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଡେଙ୍ଗୁର ଅନେକ ମାମଲା ଆସୁଅଛି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏଠାରେ ଆଣ୍ଟି ଲାର୍ଭା ସିଞ୍ଚନ ଏବଂ ଫଗିଙ୍ଗ କରାଯାଉଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ୭୭ଟି ଦଳକୁ ନିୟୋଜନ କରାଯାଇଛି । ପ୍ରଶାସନ ସହରର ସମସ୍ତ ଘରୋଇ ପାଥୋଲୋଜି ଗୁଡିକୁ ମଧ୍ୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ଯେ କୌଣସି ରୋଗୀଙ୍କୁ ଡେଙ୍ଗୁ ହେବାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିବେ । ଯାହାଫଳରେ ସେମାନଙ୍କ ଘରର ଆଖପାଖରୁ ଡେଙ୍ଗୁର ଲାର୍ଭାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ନଷ୍ଟ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏହି ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକରେ ଡେଙ୍ଗୁର ମାମଲା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି:-

ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବ୍ୟତୀତ ଦିଲ୍ଲୀ , ହରିୟାଣା ଏବଂ ପଞ୍ଜାବ ରାଜ୍ୟରୁ ମଧ୍ୟ ଡେଙ୍ଗୁର ଅନେକ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଅଛି । ବାସ୍ତବରେ , ଏହି ସମୟରେ ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକରେ ଶୀତ କିମ୍ବା ଗରମ ନାହିଁ । ଏବଂ ଏଭଳି ଋତୁରେ ହିଁ ଡେଙ୍ଗୁ ମଶା ଜନ୍ମ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏହି ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଥଣ୍ଡା ବଢ଼ିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ଡେଙ୍ଗୁର ଏହି ମଶାମାନେ ନିଜେ ନିଜେ ମରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେବେ । କିନ୍ତୁ ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ସାବଧାନତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*