ସ୍ୱାର୍ଥପର ନେତାମାନେ ହିଁ “ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍” ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ – କାଦ୍ରି ଏଠାରେ ଆଙ୍କରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାରର କଥା !

ସ୍ୱାର୍ଥପର ନେତାମାନେ ହିଁ “ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍” ଉଦ୍ଭାବନ କରିଥିଲେ – କାଦ୍ରି ଏଠାରେ ଆଙ୍କରଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ପୀଡିତାଙ୍କ ପରିବାରର କଥା !

ହରିୟାଣାର ଫରିଦାବାଦରେ ଝିଅଟିର ସର୍ବସାଧାରଣ ହୋଇଥିବା ହତ୍ୟା ମାମଲା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶାନ୍ତ ହୋଇନାହିଁ । ନ୍ୟୁଜ ଚ୍ୟାନେଲ ‘ଟାଇମ୍ସ ନାଓ’ରେ ତର୍କ ବିତର୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ଏଙ୍କରଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେଇ ସୈୟଦ କାଦରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍ ସ୍ୱାର୍ଥୀ ନେତା ମାନଙ୍କର ଯୋଜନା ଅଟେ। ବାସ୍ତବରେ ଏଙ୍କର ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ମୌଲାନା କାଦରୀ କଣ ଏହା ଏକ ସମସ୍ୟା ଯେ ହାଥରସ ମାମଲାରେ ଏହା ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଚୁପ୍ ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି, କାହିଁକି ନା ସେ ସମୟରେ ହାଥରସ କାଣ୍ଡ ହୋଇ ପାରିଥାନ୍ତା କାରଣ ଏହା ଜାତି ଉପରେ ଆଧାରିତ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ କେହି ମଧ୍ୟ ଆଗକୁ ଆସି କହୁନାହାଁନ୍ତି ଯେ ଏକ ଜାତିଭେଦ ଅପରାଧ ଅଟେ ।

ଏହା ଉପରେ ପ୍ୟାନେଲରେ ଉପସ୍ଥିତ ସୈୟଦ କାଦରୀ ଏଙ୍କର ଙ୍କୁ ଉତ୍ତର ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଆମ ସମାଜରେ ଲଭ୍ ଜିହାଦ୍ ଭଳି କୌଣସି ଶବ୍ଦ ନାହିଁ । ଏହି ଶବ୍ଦ ରାଜନୀତିକ ଲୋକ ଏବଂ ସ୍ୱାର୍ଥୀ ନେତା ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯୋଜନା କରାଯାଇଛି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ସମ୍ପ୍ରଦାୟକୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏହା ଉପରେ ଏଙ୍କର ତାଙ୍କୁ ମଝିରେ ଅଟକାଇ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା କୌଣସି ରାଜନୀତିକ ଦଳ ନୁହେଁ, ଯେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସି କହୁଛି ଏହା ପୀଡିତ ପରିବାର କହୁଅଛି, ଯଦି ଆପଣ ପୀଡିତ ପରିବାର ପ୍ରତି ସମ୍ମାନ ଦେଖାଇ ପାରୁନାହାନ୍ତି, ତେବେ ଅତି କମରେ ପରିବାର ପ୍ରତି କିଛି ସହାନୁଭୂତି ରଖନ୍ତୁ, ଏହାକୁ ରାଜନୀତିକ କାମର କୌଣସି ନାମ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା ଲୋକଙ୍କର ନେତା ଅଟନ୍ତି ନାହିଁ ।

ଏହା ଉପରେ କାଦରୀ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ନିନ୍ଦା କରୁଛି ଏବଂ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଅପରାଧୀକ ଘଟଣା ଅଟେ, ଆଇନ ଏହା ଉପରେ କଡାକଡି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଏହି ଘଟଣାକୁ ଧର୍ମ ସହିତ ଜଡିତ କରା ଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ସୈୟଦ କାଦରୀ କଦରିଆ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାଶନାଲ ଅର୍ଗାନାଇଜେଶନର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମଧ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଫରିଦାବାଦରେ ସର୍ବସାଧାରଣରେ ଝିଅଟିକୁ ହୋଇଥିବା ହତ୍ୟା ପରେ ପରିବାର ଲୋକେ ଅଭିଯୋଗ ଲଗାଇଥିଲେ ଯେ ତୈସିଫ ନାମକ ଯୁବକ ଝିଅକୁ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ଧର୍ମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ଝିଅଟିକୁ ବିବାହ କରିବାପାଇଁ ଚାହୁଁଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଝିଅଟି ଏହି କଥାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଗୁଳି କରି ତାଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରି ଦିଆଗଲା ।

ସୋମବାର ଦିନ ଝିଅଟିକୁ ଗୁଳି କରା ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ମାମଲାରେ ପୋଲିସ୍ ୨୦ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୨ ଜଣ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ନେଇଥିଲା । ଝିଅଟିର ହତ୍ୟାର ଏକ ଭିଡିଓ ଅଧ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେଉଅଛି ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *