୪ ଦିନ ପରେ ବଦଳିବ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ନିୟମ, ଜାଣନ୍ତୁ ନଚେତ୍ ହେବେ ଡେଲିଭରିରୁ ବଞ୍ଚିତ !

ଆଜିଠାରୁ ଛଅ ଦିନ ଅର୍ଥାତ ୧ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୦ ଠାରୁ ଦେଶରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ବିତରଣର ନିୟମ ବଦଳିବାକୁ ଯାଉଛି । ଆସନ୍ତା ମାସରୁ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ହୋମ୍ ଡେଲିଭରି ପ୍ରକ୍ରିୟା ବଦଳିଯିବ । ଏଥିପାଇଁ ଓଟିପି ଆବଶ୍ୟକ ହେବ । ଏହି ସିଷ୍ଟମର ନାମ ହେଉଛି ଡେଲିଭରି ଅଥେଣ୍ଟିକେସନ କୋଡ୍ ।

ଏହିପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ମିଳିବ ସିଲିଣ୍ଡର

ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ବୁକିଂ ଦ୍ୱାରା ସିଲିଣ୍ଡର ବିତରଣ ହେବ ନାହିଁ ଏଥିପାଇଁ, ରେଜିଷ୍ଟର ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରକୁ ଏକ କୋଡ୍ ଯିବ ଏବଂ ସେହି କୋଡ୍ ଡେଲିଭରି ବୋଏକୁ କହିବାକୁ ପଡିବ । ଏହା କରିବା ପରେ ହିଁ ଗ୍ରାହକମାନେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇପାରିବେ । ତେଣୁ ଯଦି ଜଣେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ରେଜିଷ୍ଟର ହୋଇନାହିଁ ତେବେ ସେମାନେ ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନଙ୍କର ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ । ଏହି ଆପ୍ ଡେଲିଭରି ବୋଏ ପାଖରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ । ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରିବା ପରେ କୋଡ୍ ଆସିଯିବ ।

ଏହି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସମସ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ

ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ପେଟ୍ରୋଲିୟମ୍ କମ୍ପାନୀ ସହିତ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରିନଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ । ଯେଉଁ ଗ୍ରାହକମାନେ ଭୁଲ୍ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ଠିକଣା ଏବଂ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ରେଜିଷ୍ଟର କରିଛନ୍ତି, ସେମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି । ଭୁଲ୍ ତଥ୍ୟ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର ବିତରଣ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇପାରେ । ଏହି ସିଷ୍ଟମମ୍ କମର୍ସିଆଲ ସିଲିଣ୍ଡର ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ ନାହିଁ । ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଯୋଗୁଁ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ହେବେଯେ ଗ୍ୟାସ୍ ବିତରଣ କୌଣସି ଭୁଲ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କରାଯାଇ ନାହିଁ ।

ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯିବାର କାରଣ

ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଚୋରିକୁ ରୋକିବା ଏବଂ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଡେଲିଭରି ଅଥେଣ୍ଟିକେସନ କୋଡ୍ ପ୍ରଣାଳୀ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପ୍ରଥମେ ୧୦୦ଟି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ । ଏହାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଜୟପୁରରେ ଚାଲିଛି । ପରେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅନ୍ୟ ସହରରେ ଲାଗୁ ହେବ ।

ସରକାର ଦେଉଛନ୍ତି ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରରେ ସବସିଡି

ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିବାର ପାଇଁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ୧୪.୨ କିଲୋଗ୍ରାମର ୧୨ଟି ସିଲିଣ୍ଡର ଉପରେ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ଯଦି ଗ୍ରାହକମାନେ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ସିଲିଣ୍ଡର ନେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେଗୁଡିକ ବଜାର ମୂଲ୍ୟରେ କିଣୁଛନ୍ତି । ଏକ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତି ମାସରେ ବଦଳିଥାଏ । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ହାରାହାରି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନଦଣ୍ଡ ଏବଂ ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ମୂଲ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରି କାରକ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିଥାଏ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*