ଅଞ୍ଜନା ଓମ୍ କଶ୍ୟପ୍ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ” ପପୁ ” କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକମାନେ ‘ ବେବି ପେଙ୍ଗୁଇନ ‘ ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଶିବସେନା ନେତା ତଥା ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ପୁଅ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଟ୍ରଲ୍ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ତାଙ୍କ ନାମ ” ବେବି ପେଙ୍ଗୁଇନ୍ ” ରଖାଯାଇଛି । ରାଜନୀତିରେ ରାଜନେତାମାନଙ୍କୁ ଏହିପରି ନାମ ଦିଆଯାଏ ଏବଂ ସେ ନାମଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ଟ୍ରଲ୍ କରାଯାଏ । ଥରେ, ଆଜ୍ ତକ୍ ନ୍ୟୁଜ୍ ଚ୍ୟାନେଲର ଲାଇଭ ବୁଲେଟିନରେ ଅଞ୍ଜନା ଓମ୍ କଶ୍ୟପ୍ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ ପପୁ ବୋଲି କହିଦେଇଥିଲେ ।

ପ୍ରକୃତରେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଏହି ଖବର ବର୍ଣ୍ଣନା କରୁଥିବାବେଳେ ଅଞ୍ଜନା ଓମ୍ କଶ୍ୟପ୍, ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ ପପୁ ବୋଲି କହିଥିଲେ । ଲାଇଭ ବୁଲେଟିନରେ ଅଞ୍ଜନା ଓମ୍ କଶ୍ୟପ୍ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଯେ ” ଏ ଶିବସେନାର ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହେବ, ଏହା ଲେଖିରଖନ୍ତୁ ” ।

ଏଥି ସହିତ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ ବେବି ପେଙ୍ଗୁଇନ୍ ନାମିତ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକ ଟ୍ୱିଟ୍ ଆସୁଛି । ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ ବେବି ପେଙ୍ଗୁଇନ୍ କହିବାକୁ ଶିବସେନା ଆପତ୍ତି କରିଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ନାଗପୁର ପୋଲିସ୍ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ ବେବି ପେଙ୍ଗୁଇନ୍ ବୋଲି କହିବାରୁ ନାଗପୁରର ବାସିନ୍ଦା, ସମିତ ଠକ୍କରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲେ ।

ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ ବେବି ପେଙ୍ଗୁଇନ ବୋଲି କହି ସମିତ ଠକରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦୁଇଟି ମାମଲା ଦାଖଲ ହୋଇଥିଲା । ସେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଏବଂ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରର ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କ ଉପରେ ଆପତ୍ତିଜନକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି । ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀ ସମିତ ଠକ୍କର ଏହି ମାମଲା ସମାପ୍ତ କରିବାକୁ କୋର୍ଟରେ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ କିନ୍ତୁ ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ୍ ସମିତଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଥିଲା ।

ସମିତଙ୍କ ଗିରଫକୁ ଲୋକମାନେ ବିରୋଧ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଟ୍ୱିଟରରେ #BabyPenguin ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରିଥିଲେ । ଜଣେ ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛନ୍ତି ଯେ ବାଲ୍ ଠାକରେଙ୍କୁ ” ସିଂହ “, ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କୁ ” ପେଙ୍ଗୁଇନ ” ଏବଂ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ ” ବେବି ପେଙ୍ଗୁଇନ ” ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ।

ବେବି ପେଙ୍ଗୁଇନ ଭଳି ନାମ କାହିଁକି

ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଯେତେବେଳେ ବିଜେପି ଏବଂ ଶିବସେନାର ସରକାରର ଥିଲା, ସେହି ସମୟରେ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେ ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ସିଓଲରୁ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନକୁ ପେଙ୍ଗୁଇନ ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ଯୋଜନାରେ ବହୁ ଅର୍ଥ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନରେ ଏକ ଶୀତଳ କୃତ୍ରିମ ପରିବେଶ ସୃଷ୍ଟି କରାଯାଇଥିଲା । ଯାହାଫଳରେ ପେଙ୍ଗୁଇନ ସହଜରେ ଏଠାରେ ରହିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଯୋଜନା ବିଫଳ ହେଲା ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ଉଦ୍ୟାନକୁ ଆସିଥିବା ପେଙ୍ଗୁଇନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଯାହା ପରେ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ ” ପେଙ୍ଗୁଇନ୍ ” ନାମ ଦିଆଗଲା ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ପ୍ରାୟ ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କୁ ପରିହାସ କରାଯାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ” ପେଙ୍ଗୁଇନ୍ ” କୁହାଯାଏ । ଆଦିତ୍ୟ ଠାକରେଙ୍କ ପରି କଂଗ୍ରେସ ନେତା ରାହୁଲ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ” ପପୁ ” ନାମ ଦିଆଯାଇଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*