ଭାରତୀୟ ନୌସେନା କଲା ସଫଳତାର ସହ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା, ପୁରୁଣା ଜାହାଜକୁ କଲା ନଷ୍ଟ ଏବଂ ପାଣିରେ ବୁଡ଼ାଇଲା !

ଭାରତୀୟ ସେନା ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରୁଛି ଏବଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ନିଜର ଶକ୍ତି ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛି । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରଗୁଡିକ ପରୀକ୍ଷା କରିବାରୁ ଭାରତୀୟ ସେନାକୁ ଚୀନ୍ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ଭୟ କରୁଛି । ବାସ୍ତବିକ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ଲାଇନ ଅଫ ଆକଚୁଆଲ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ( LAC )ରେ, ଚୀନ୍ ସହିତ ଜାରି ରହିଥିବା ଦ୍ଵନ୍ଦକୁ ଆଖିଆଗରେ ରଖି ଭାରତୀୟ ସେନା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କରାଯାଉଛି । ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଆଣ୍ଟି ସିପ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଯୁଦ୍ଧ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିବା ଦର୍ଶାଇ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରରେ ଏକ ଜାହାଜକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥିଲା ।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଆରବ ସାଗରରେ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଅଭ୍ୟାସର ଏକ ଭିଡିଓ ଜାରି କରିଛି । ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ଭିଡିଓରେ ଜାହାଜ ବିରୋଧୀ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଛି ଏବଂ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରକୁ ‘ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ଭେଟ ‘ରୁ ବାହାର କରାଯାଇଛି । ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଜଣେ ପ୍ରବକ୍ତା ଟ୍ଵିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘ ଫ୍ରଣ୍ଟଲାଇନ କର୍ଭେଟ ‘ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଆଣ୍ଟି ଜାହାଜ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏହାର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ସଠିକ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଛୁଇଁଛି । ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଏକ ପୁରୁଣା ଜାହାଜରେ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିଲା । ଯାହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ମୁଖ୍ୟ ଆଡମିରାଲ କରମବୀର ସିଂ ମଧ୍ୟ ନୌସେନାର ‘ କ୍ୟାରିୟର ବ୍ୟାଟେଲ ଗ୍ରୁପ ‘ର ଚୟନ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ଫୋର୍ସର ଯୁଦ୍ଧ ପ୍ରସ୍ତୁତିର ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି । ଆଡମିରାଲ କରମବୀର ସିଂ ଆଇ ଏନ ଏସ୍ ବିକ୍ରମଦିତ୍ୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରସାରଣ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସମ୍ବୋଧନ କରିଛନ୍ତି ।

ଗୁରୁବାର ଦିନ ରାଜସ୍ଥାନରୁ ଆଣ୍ଟି ଟ୍ୟାଙ୍କ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ନାଗର ସଫଳ ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା । ନାଗ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ରର ସୀମା ୪ ଠାରୁ ୫ କିଲୋମିଟର ଅଟେ । ସକାଳ ୬:୪୫ରେ ରାଜସ୍ଥାନର ପୋଖରାନ ଫିଲ୍ଡ ଫାୟାରିଂ ରେଞ୍ଜରେ ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଇଥିଲା । ନାଗ ମିସାଇଲ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ( ଡିଆରଡିଓ ) ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଗତ ଦେଢମାସ ହେଲା ଡିଆରଡିଓ ୧୨ରୁ ଅଧିକ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର କିମ୍ବା ସିଷ୍ଟମ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିଛି । ଏହି ସମସ୍ତ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ସ୍ୱଦେଶୀ ଏବଂ ଏହାକୁ ଭାରତୀୟ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ ନିଜେ ଡିଜାଇନ କରିଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*