KBC ୨୦୨୦ରେ ଫୁଲବାସନ ଜିତିଲେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା, ତାଙ୍କର ସଂଘର୍ଷମୟ କାହାଣୀ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କରିବ ଭାବୁକ !

ପ୍ରାୟତଃ ଅନେକ ରିଆଲିଟି ଶୋ ଟିଭିରେ ଆସୁଛି ଏବଂ ଯାଉଛି କିନ୍ତୁ କୌନ୍ ବନେଗା କରୋଡ଼ପତି ଏକମାତ୍ର ଶୋ ଅଟେ, ଯାହା ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ଧରି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଦର୍ଶକଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ହୋଇଆସିଛି । ଏହି ଶୋ’କୁ ଅନେକ ଲୋକ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାର ସ୍ୱପ୍ନ ନେଇ ଆସିଥାନ୍ତି । ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକଙ୍କୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡୁଥିବାବେଳେ କେତେକ ବଡ଼ ଆକାରର ରୋଜଗାର କରି ଯାଆନ୍ତି । ଏହି ଶୋ’କୁ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସର୍ବଦା ହୋଷ୍ଟ କରାଯାଉଅଛି , ଯିଏ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶୋ’ର ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ ହୋଇ ସାରିଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ଶୋ’ର ୧୨ ସିଜନର ୧୨ତମ ଏପିସୋଡ଼ ପ୍ରସାରିତ କରା ଯାଇଥିଲା । ଯାହା ଶୁକ୍ରବାର ରାତି ୯ଟା ରୁ ରାତି ୧୧ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିଲା ​​। କର୍ମବୀର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏପିସୋଡ଼ରେ ଏଥର ହଟସିଟରେ ଛତିଶଗଡର ଫୁଲବାସନ ଯାଦବ ବସିଥିଲେ, ଯାହାଙ୍କୁ ଅଭିନେତ୍ରୀ ରେଣୁକା ଶହାଣେ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଫୁଲବାସନ ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ପୂର୍ବ ମହିଳାଙ୍କ ଜୀବନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ପାଇଁ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି ।

ଫୁଲବାସନଙ୍କର ପ୍ରାୟତଃ ୫୦ ବର୍ଷ ବୟସ ଅଟେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଉଦାହରଣ ହୋଇ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛନ୍ତି । ବୋଧହୁଏ ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପଦ୍ମଶ୍ରୀ ଉପାଧିରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଛି । ଫୁଲବାସନଙ୍କ ପ୍ରଚେଷ୍ଟା ଯୋଗୁଁ ଛତିଶଗଡର କେତେ କେତେ ମହିଳା ଆଜି ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇ ଜୀବନ ବଞ୍ଚୁଛନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସଂଘର୍ଷମୟ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

ଅମିତାଭଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ନିଜର ଯନ୍ତ୍ରଣା:-

ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ କୌନ୍ ବନେଗା କରୋଡ଼ପତିର ହଟସିଟରେ ବସିବା ସମୟରେ ଅନେକ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ନିଜ ଜୀବନର ଅଂଶ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ସହ ସେୟାର କରିଥାନ୍ତି । ଏଥିସହିତ ଫୁଲବାସନ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଏବଂ ସଂଘର୍ଷ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ଅଂଶ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ପିଲାଦିନରୁ ସେ ପାଠପଢା ପ୍ରତି ବହୁତ ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା ହେତୁ ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ତାଙ୍କୁ ଇଚ୍ଛା କରି ମଧ୍ୟ ପଢ଼ାଇ ପାରିନଥିଲେ । ଗୋଟିଏ ପକ୍ଷରେ ସେ ଗରିବ ଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସେ ଝିଅ, ସେଥିପାଇଁ ସେ ଆଗକୁ ପଢି ପାରିନଥିଲେ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସେ ହାର ମାନିନଥିଲେ ଏବଂ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ ସେ ଜୀବନରେ ଦିନେ କିଛି ନା କିଛି କରିବେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେ ନିଜ ପରିବାରର ନାମ ଆଲୋକିତ କରିପାରିବେ ।

ଫୁଲବାସନଙ୍କୁ ପଚରା ଯାଇଥିଲା ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ:-

ଫୁଲବାସନ ଆଜି ଅନେକ ମହିଳାଙ୍କ ଶକ୍ତି ହୋଇ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି । ଶୋ’ରେ ସେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ବଡ଼ ଆକାରର ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିଛନ୍ତି । ୫୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଇଥିଲା:-

ପ୍ରଶ୍ନ:- ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କିଏ ଜଣେ ପରିବେଶବିତ ଥିଲେ, ଯାହାଙ୍କୁ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶରେ ବେଆଇନ ଖନନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢେଇ ଲଢ଼ିବା ଏବଂ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାପାଇଁ ଜଣାଯାଏ ?

୧) କିଙ୍କରୀ ଦେବୀ
୨) ଦୟା ବାଇ
୩) ମାନସୀ ପ୍ରଧାନ
୪) ଚୁନୀ କୋଟଲ

ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଥିଲା କିଙ୍କରୀ ଦେବୀ । ଏହାର ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଫୁଲବାସନ ଦେବୀ ‘ ଆକ୍ସ ଦ ଏକ୍ସପର୍ଟ’ ଲାଇଫଲାଇନ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ, କାରଣ ସେ ଉତ୍ତର ଦେବାପାଇଁ ବହୁତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥିଲେ ।

ଫୁଲବାସନ ବୁଝନ୍ତି ‘ବାଳିକା ବୋଧୂ’ର ଯନ୍ତ୍ରଣା:-

ନାବାଳିକା ବୟସରେ ବିବାହ କରି ‘ବାଳିକା ବୋଧୂ’ ହେବାର ଯାତ୍ରା ସହଜ ହୁଏ ନାହିଁ । ଫୁଲବାସନ ଯାଦବ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣା ସହିଛନ୍ତି । ମାତ୍ର ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କ ବିବାହ ଜଣେ ମେଷପାଳକଙ୍କ ସହିତ କରି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ବିବାହର ଅଳ୍ପ ସମୟ ପରେ ତାଙ୍କର ସନ୍ତାନ ମଧ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ପେଟ ପୋଷିବାର ଚିନ୍ତା ତାଙ୍କୁ ଘରୁ ଘରୁ ଖାଦ୍ୟ ମାଗିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରି ଦେଇଥିଲା । ଏତେ ଅସୁବିଧାକୁ ଦେଖିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ କଦାପି ହାର ମାନି ନଥିଲେ ଏବଂ ଦାରିଦ୍ର୍ୟତା, ଭୋକ ଏବଂ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ବିରୁଦ୍ଧରେ କାମ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*