ଏହି ଗୋଟିଏ କାରଣ ପାଇଁ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ଶିକାର, ଜାଣନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଉପାୟ !

ଆପଣ ନିଜ ଚାରିପାଖରେ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବରେ ହେଉଥିବା ମୃତ୍ୟୁ ବିଷୟରେ ଅବଶ୍ୟ ଶୁଣିଥିବେ । ଆଜିକାଲି ମୃତ୍ୟୁର ଏକ ବଡ଼ କାରଣ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହୋଇଛି । ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଅନେକ ଲୋକ ସମୟ ପୂର୍ବରୁ ମୃତ୍ୟୁ କରନ୍ତି । ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ଭାବନ୍ତି କି ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବା ପଛରେ କୌଣସି କାରଣ ନାହିଁ ଯେତେବେଳେ ସତ୍ୟ ହେଉଛି କି ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ଏକ ବିଶେଷ କାରଣ ରହିଛି ଏବଂ ଆଜିକାଲି ଅଧାରୁ ଅଧିକ ଜନସଂଖ୍ୟା ଏହି କାରଣରୁ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ଯାହାକି ଆଗକୁ ଯାଇ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ମଧ୍ୟ କାରଣ ହୋଇପାରେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ଶିକାର ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ଉପାୟ କଣ ?

ଆପଣଙ୍କୁ କହିଦଉଛୁ ଯେ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ଅସଲ କାରଣ ପ୍ରକୃତରେ ଚିନ୍ତା, ଚାପ ଏବଂ ବିନା କାରଣରେ କିଛି କଥାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରହିବା ହୋଇଥାଏ । ଆଜ୍ଞା, ହଁ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଏହା ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟ କିଛି ଏମିତି କାରଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଆପଣଙ୍କୁ ହୋଇପାରେ । ଆଜିକାଲି ଲୋକ ଉଦାସୀନତା ଏବଂ ଚାପ ଇତ୍ୟାଦିକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ନିଅନ୍ତି କି ଏହାଦ୍ଵାରା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପଡିବ, ଯେତେବେଳେ କି ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଅଟେ କି ଏହା ସବୁ ମନବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ଅଟେ । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ଜୀବନର ଶତ୍ରୁ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଆପଣ କେତେବେଳେ ଏହି ଦୁନିଆକୁ ଛାଡି ଚାଲିଯାଆନ୍ତି, କିଛି ଜଣା ପଡେ ନାହିଁ । କହିଦଉଛୁ ଯେ ଏହି କିଛି କାରଣ ବ୍ୟତୀତ ମଧ୍ୟ କିଛି ଏପରି ଫୋବିଆ ଅଛି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢିଯାଏ, ଯେପରି କି ପାଣିକୁ ଡରିବା , ଉଚ୍ଚତାକୁ ଭୟ, ଟଙ୍କାର କ୍ଷତି, ପରିବାରରେ କଳିର ପରିବେଶ, ଆଦି କିଛି ଏହାର କାରଣ ଅଟେ, ଯାହାକି ଆଗକୁ ଯାଇ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ରୂପ ନିଏ ।

ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏହି ବିପଦଜ୍ଜନକ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମ ଉପାୟ ଏହା ଯେ ଆପଣ ସର୍ବଦା ଖୁସି ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ କୌଣସି ଜିନିଷର ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଉଦାସୀନତା, ଚିନ୍ତା, ବିଷାଦଗ୍ରସ୍ତ, ବିନା କୌଣସି କାରଣରେ କାହା ସହିତ ଝଗଡା କରିବା ମଧ୍ୟ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବର ଏକ କାରଣ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଯଥାସମ୍ଭବ, ଦୈନିକ ଏହି ସମସ୍ତ ଚିନ୍ତା ଏବଂ ଚାପରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ , କୌଣସି କାରଣ ବିନା କାହା ସହିତ ଝଗଡା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚିନ୍ତାରେ ନିଜେ ବୁଡି ରୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ । ସର୍ବଦା ଏହି କଥାଟିକୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣ କୌଣସି ଚିନ୍ତାରେ ରୁହନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ହିଁ ପଡିଥାଏ, ଅନ୍ୟ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନୁହେଁ । ତେଣୁ ଏହି କଥାକୁ ବିଶେଷ ଭାବରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ ଯେ ଆପଣ ନିଜକୁ ଚାପମୁକ୍ତ ରଖନ୍ତୁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଆପଣ ନିଜକୁ କିପରି ଚାପ କିମ୍ବା ବିଷାଦରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଏଥିପାଇଁ ନିଜର ଜୀବନଶୈଳୀ ସନ୍ତୁଳିତ ହେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ । ସକାଳେ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଉଠିବା, ନିୟମିତ ଭାବରେ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା, ଧ୍ୟାନ କରିବା ଏବଂ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଏହା ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନର ଆଠ ଘଣ୍ଟା ନିଦ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏକ ସଠିକ୍ ଜୀବନଶୈଳୀ ଗ୍ରହଣ କରି ଏବଂ ନିଜକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖି ଆପଣ ଚାପମୁକ୍ତ ରହିପାରିବେ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କ ରକ୍ତସ୍ରାବ ଭଳି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋଗରୁ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*