“ରାମ୍ ତେରୀ ଗଙ୍ଗା ମେଲି”ର ମନ୍ଦାକିନୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ରହୁଛନ୍ତି, ପରିବାର ସହିତ ଏହିଭଳି ଭାବରେ ଅତିବାହିତ କରୁଛନ୍ତି ଜୀବନ !

ବଲିଉଡ ଜଗତରେ ନିଜର ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହଜ କାମ ନୁହେଁ । ବଡ଼ ବଡ଼ ତାରକାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଦିନରାତି ଏକ କରିବା ଫଳରେ ନିଜର ନାମ ମିଳିଅଛି କିନ୍ତୁ ଅଭିନେତ୍ରୀ ମନ୍ଦାକିନୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଭାଗ୍ୟଶାଳୀ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରୁ ହିଁ ସେ ରାତାରାତି ତାରକା ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଏହି ଷ୍ଟାରଡମ୍ ଅଧିକ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହି ପାରିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ଶେଷରେ ସେ କିଛି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କରିବା ପରେ ବିବାହ କରି ବଲିଉଡ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ଗଲେ । ଏହି ମନ୍ଦାକିନୀ ଆଉ କେହି ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ‘ରାମ୍ ତେରୀ ଗଙ୍ଗା ମେଲି’ ଚଳଚିତ୍ରର ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି ।

ମନ୍ଦାକିନୀଙ୍କୁ ରାଜ୍ କପୁରଙ୍କ ଆବିଷ୍କାର ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ:-

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ‘ରାମ୍ ତେରୀ ଗଙ୍ଗା ମେଲି’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମନ୍ଦାକିନୀଙ୍କର ଧଳା ଶାଢ଼ୀ ପିନ୍ଧି ଝରଣାରେ ଗାଧୋଇବାର ଦୃଶ୍ୟ ବହୁତ ଚର୍ଚ୍ଚିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଦୃଶ୍ୟ ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ଫିଲ୍ମକୁ ଥରେ ନୁହେଁ ବରଂ ବାରମ୍ବାର ଦେଖିଥିଲେ । ବୋଲ୍ଡ ଏବଂ ବିନ୍ଦାସ୍ ଷ୍ଟାଇଲ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦାକିନୀ ସେହି ସମୟରେ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କର ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲେ । ଏହି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପରେ ସେ ମିଥୁନଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ଡ୍ୟାନ୍ସ ଡ୍ୟାନ୍ସ’, ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ‘ପ୍ୟାର୍ କରକେ ଦେଖୋ’ ରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ସେ ହଠାତ ପରଦାରୁ ଅଦୃଶ୍ୟ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ ।

୮୦ ଦଶକର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ‘ରାମ୍ ତେରୀ ଗଙ୍ଗା ମେଲି’ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବହୁତ ଭଲ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା , ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ନୂତନ ପରିଚୟ ମିଳିଥିଲା । ଏହା ପରେ ମନ୍ଦାକିନୀଙ୍କୁ ‘ତେଜାବ’ , ‘ଲୋହା’ ଆଦି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ସେଭଳି ହୋଇ ପାରିନଥିଲା, ଯେଉଁଭଳି ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀ ବଲିଉଡରେ ୪୨ଟି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ବକ୍ସ ଅଫିସରେ ଫ୍ଲପ୍ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଥିଲା । ସେ ମିଥୁନ ଚକ୍ରବର୍ତ୍ତୀ, ଗୋବିନ୍ଦା ଏବଂ ସଞ୍ଜୟ ଦତ୍ତଙ୍କ ଭଳି କଳାକାରମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଧିକାଂଶ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ ।

କହିରଖୁଛୁ ଯେ ମନ୍ଦାକିନୀଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ନାମ ୟସ୍ମିନ୍ ଜୋସେଫ ଥିଲା । ସେ ୩୦ ଜୁଲାଇ ୧୯୬୮ ମସିହାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କ ମା ମୁସଲମାନ ପରିବାରର ଥିଲେ । ପିଲାଟି ଦିନରୁ ମନ୍ଦାକିନୀ ଅଭିନୟ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହୀ ଥିଲେ, ତେଣୁ ମାତ୍ର ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ବ୍ରେକ୍ ମିଳିଥିଲା । ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ସେ କିଛି ବଙ୍ଗଳା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ କାମ କରିଥିଲେ । ଏହା ସହିତ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ସେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି ।

ମନ୍ଦାକିନୀଙ୍କର ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଯାତ୍ରା ବହୁତ ଛୋଟ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଅନେକ ବଡ ବିବାଦ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ , ତାଙ୍କ ନାମ ଗ୍ୟାଙ୍ଗଷ୍ଟର ଦାଉଦ୍ ଇବ୍ରାହିମଙ୍କ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ ହେଉଥିଲା । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯିବା ପରେ ସେ ୧୯୯୫ ମସିହାରେ ବୁଦ୍ଧିଷ୍ଟ ସାଧୁ କାଗୟୁର ରିନପୋଚେଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଏକ ତିବ୍ଦତୀୟ ହର୍ବାଲ ସେଣ୍ଟର ଚଳାଇବା ସହିତ ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ତିବ୍ଦତୀୟ ଯୋଗ ଶ୍ରେଣୀ ପ୍ରଦାନ କରୁଛନ୍ତି । ବୌଦ୍ଧ ଧର୍ମକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ମନ୍ଦାକିନୀ ଗ୍ରହଣ କରି ସାରିଛନ୍ତି ।

ଏହି ଅଭିନେତ୍ରୀଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଡକ୍ଟର କାଗୟୁରଙ୍କ ବିଷୟରେ ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣିଛନ୍ତି । ସେ ଜଣେ ପୂର୍ବ ବୌଦ୍ଧ ଭିକ୍ଷୁକ ଭାବରେ ବିକଳ୍ପ ତିବ୍ଦତୀୟ ଚିକିତ୍ସା ପଦ୍ଧତିର ଅଭ୍ୟାସ କରୁଛନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ମର୍ଫି ରେଡିଓ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ବିଜ୍ଞାପନରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଛୋଟ ପିଲାଟି ଆଉ କେହି ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ଡକ୍ଟର କାଗୟୁରଟି ରିନପୋଚ ଥିଲେ । ଯୋଗ ଏହି ଦୁଇଜଣଙ୍କୁ ମିଶାଇ ଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ଉଭୟ ଗ୍ଲାମର ଦୁନିଆ ଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ଅଛନ୍ତି । ମନ୍ଦାକିନୀନଙ୍କର ଦୁଇଟି ସନ୍ତାନ, ଗୋଟିଏ ପୁଅ ରବିଲ ଏବଂ ଝିଅ ରାବଜେ ଅଛନ୍ତି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*