ନିଜ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଅପଡେଟ୍ କରି ନଥିଲେ ଖୁବଶୀଘ୍ର କରିନିଅନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ ହୋଇପାରେ ନିଷ୍କ୍ରିୟ !

ଆଜିର ସମୟରେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ କରି ଦିଆଯାଇଛି । ଆଧାର କାର୍ଡ ଏକ ପରିଚୟ ପତ୍ର ଅଟେ, ଯାହାକୁ ଭାରତୀୟ ବିଶିଷ୍ଟ ପରିଚୟ ପ୍ରାଧିକରଣର ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣା ଯାଇଥାଏ । ଆଧାର କାର୍ଡ ଭାରତର ନାଗରିକ ହେବାର ପ୍ରମାଣ ଦେଇଥାଏ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରି ହୋଇନାହିଁ, ସେଥିପାଇଁ ସରକାର ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଅତି ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସୁବିଧା ଦେଉଛନ୍ତି । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରି ହୋଇଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରାଇନିଅନ୍ତୁ କାରଣ ଯଦି ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି , ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରାଯାଇପାରିବ ।

ଏ ବିଷୟରେ ୟୁଆଇଡିଏଆଇର ସେଣ୍ଟର ମ୍ୟାନେଜର ଇବରାର ଅହମ୍ମଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରାଧିକରଣର ରିଜିଓନାଲ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦିଲ୍ଲୀ ଦ୍ୱାରା ବୟସ ଆଧାରରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ କଲ୍ କରାଯାଉଛି । ଯଦି ଆମେ ଭୋପାଳ ସହର ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଏଠାରେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ପ୍ରାୟତଃ ୩୦୦୦ ଲୋକଙ୍କର ଆଧାର ନମ୍ବର ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇପାରେ, ଏହାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଆଧାର ନାମଲେଖା ପରେ ଅପଡେଟ୍ କରାଯାଇନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଧାର କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ସମ୍ଭବ କରାଇ ନିଅନ୍ତୁ ।

ମାଗଣାରେ ହେବ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କର ଅପଡେଟ୍:-

ଆଧାର କାର୍ଡ ଅପଡେଟକୁ ନେଇ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଧାରଣା ଉତ୍ପନ୍ନ ହୋଇଥାଏ, ଯେପରିକି କେଉଁ ମାନଙ୍କର ମାଗଣାରେ ଅପଡେଟ୍ ହେବ ଏବଂ କେଉଁ ମାନଙ୍କର ହେବ ନାହିଁ ? ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି କିଛି ଧାରଣା ରହିଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ୫ ଠାରୁ ୭ ବର୍ଷ ଏବଂ ୧୫ ଠାରୁ ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲା ଏବଂ ବାଳକ ବାଳିକାମାନଙ୍କର ଆଧାର ଅପଡେଟ୍ ମାଗଣାରେ କରାଯିବ । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ଅର୍ଥାତ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯିବ ନାହିଁ । ଏହି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ ତଥ୍ୟ ଅର୍ଥାତ ଫିଙ୍ଗରପ୍ରିଣ୍ଟ ଏବଂ ଭୂମି ସ୍କ୍ରିନିଂ ସହିତ ନାମ, ଜନ୍ମ ତାରିଖ, ଠିକଣା, ଇମେଲ ଆଇଡି, ପିତାମାତାଙ୍କ ନାମର ବନାନ କିମ୍ବା ଆଧାରରେ କୌଣସି ଭୁଲ୍ ଥିଲେ, ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ତ ତ୍ରୁଟିଗୁଡ଼ିକୁ ମାଗଣାରେ ସଂଶୋଧନ କରାଇପାରିବେ । ଏସବୁ ମାଗଣାରେ ଅପଡେଟ୍ କରାଯିବ ।

କାଗଜପତ୍ର ବିନା ମଧ୍ୟ ଅପଡେଟ୍ କରାଇ ପାରିବେ:-

ଯଦି ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ ତିଆରି କରାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ତାହା ଭିତରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସୂଚନା ଠିକ୍ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ । ପୂର୍ବରୁ ଆଧାର କାର୍ଡରେ କୌଣସି ତ୍ରୁଟିକୁ ଠିକ୍ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅନେକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଗତି କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଧାରରେ ନାମ ଏବଂ ଠିକଣା ଅପଡେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଆହୁରିମଧ୍ୟ ସରଳ କରିଦିଆଯାଇଛି, କିନ୍ତୁ ଜନ୍ମ ତାରିଖରେ ଯଦି ଆପଣ କିଛି ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ଶ୍ରେଣୀ-୧ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥିବା ଫର୍ମାଟ ହିଁ ମାନ୍ୟ ହେବ । ଧରାଯାଉ ଯଦି ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ନାମ ଏବଂ ଠିକଣା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ କୌଣସି ପ୍ରକାରର କାଗଜପତ୍ର ନାହିଁ, ତେବେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଚିନ୍ତିତ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ନାମ ଏବଂ ଠିକଣାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାପାଇଁ କୌଣସି କାଗଜପତ୍ର ନାହିଁ । ତେବେ ଆପଣ ଶ୍ରେଣୀ-୧ ଅଧିକାରୀ, ଶ୍ରେଣୀ-୨ ଅଧିକାରୀ, ସାଂସଦ, ବିଧାୟକ କିମ୍ବା ପରିଷଦ ସଭାଙ୍କ ନିକଟରୁ ଧାର୍ଯ୍ୟ ଫର୍ମାଟ ଯାଞ୍ଚ କରାଇନିଅନ୍ତୁ, ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଅପଡେଟଟ୍ କରି ଦିଆଯିବ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*