ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଧମାକା ! ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ହେବେ ଖୁସି । ଜାଣନ୍ତୁ କଣ ?

ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଲିମିଟେଡର ଟେଲିକମ୍ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ୫୦୦୦ ଟଙ୍କା ତଳେ 5G ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି । ଯେତେବେଳେ ଏହାର ଚାହିଦା ବଢିଯିବ, ଧିରେ ଧିରେ ତାହାର ଟଙ୍କା କମାଇ ପ୍ରତି ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୨୫୦୦ ଠାରୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇବ । କମ୍ପାନୀର ଜଣେ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

2G ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ଉପରେ କମ୍ପାନୀ ରଖିଛି ନଜର

ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କମ୍ପାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ 2G ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ୨ ଠାରୁ ୩୦ କୋଟି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ନଜର ରଖିଛି । ପ୍ରାରମ୍ଭରେ, ୫ ହଜାର ଟଙ୍କାରୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ 5G ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଆଣିବାକୁ ଯୋଜନା ଅଛି, ଯେତେବେଳେ ବିକ୍ରୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବ, ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୨୫୦୦ ଠାରୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହ୍ରାସ ହେବ । ତେବେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଏହି ବାବଦରେ କୌଣସି ସାର୍ବଜନୀନ ତଥ୍ୟ ଦେଇନାହାଁନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତରେ 5G ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ମୂଲ୍ୟ ସୀମା ୨୭ ହଜାରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ।

ଜିଓ ଦେଶର ପ୍ରଥମ 4G ମୋବାଇଲ ଫୋନ ପରିଚିତ କରାଇଥିଲା

ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ହେଉଛି ଦେଶର ପ୍ରଥମ 4G ମୋବାଇଲ ଫୋନ କମ୍ପାନୀ । ଏହି ମୋବାଇଲ ଫୋନର ନାମ ଜିଓ ଫୋନ ଥିଲା । ଏହି ଫୋନ ଜିଓ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ୧୫୦୦ ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତଯୋଗ୍ୟ ଜମା ଉପରେ ମାଗଣାରେ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ୪୩ତମ ଏଜିଏମରେ ଆରଆଇଏଲ ଚେୟାରମ୍ୟାନ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଭାରତକୁ 2G ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଆହ୍ଵାନ ଦେଇଛନ୍ତି ।

୩୫ କୋଟି ଫିଚର ଫୋନ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ସୁଲଭ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ବର୍ତ୍ତମାନ 2G ଫିଚର ଫୋନ ବ୍ୟବହାର କରି ୩୫ କୋଟି ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ସୁଲଭ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ରୂପାନ୍ତର କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି । ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଏହି କଥା କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ଭାରତ 5G ଯୁଗରେ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛି ।

ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଗୁଗୁଲ ସହିତ ମିଶି ଶସ୍ତା ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ଫୋନ ତିଆରି କରିବ

ମୁକେଶ ଅମ୍ବାନୀ ଜିଓ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ୭.୭ % ଅଂଶଧନ କୁ ଟେକ ଗୁଗୁଲକୁ ୩୩,୭୩୭ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ସହଭାଗୀତା ଅଧୀନରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଜିଓ ଗୁଗୁଲ ସହିତ ଶସ୍ତା ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ତିଆରି କରିବ । ଏହା ସହିତ କମ୍ପାନୀ 5G ନେଟୱାର୍କ ଉପକରଣ ତିଆରି କରୁଛି । ଏହି ଉପକରଣଗୁଡିକ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ କମ୍ପାନୀ ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗରୁ ଏକ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଦାବି କରିଛି । କମ୍ପାନୀ 5G ଉପକରଣ ରପ୍ତାନି କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶରେ ନାହିଁ 5G ସେବା

ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 5G ସେବା ନାହିଁ । କୌଣସି ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରଙ୍କୁ ଫିଲ୍ଡ ଟ୍ରାଏଲ ପାଇଁ ସରକାର ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଆଲର୍ଟ କରିନାହାଁନ୍ତି । ତେବେ ଚଳିତ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଶିଳ୍ପ ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଛନ୍ତି ଯେ 5G ସେବାର ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଆସନ୍ତା ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରୁ ଦେଶରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*