କରାଟେରେ ସ୍ଵର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତି ସାରିଛନ୍ତି ବିମଳା, ଦାରିଦ୍ରତା କାରଣରୁ ଦେଶୀମଦ ବିକ୍ରିକରି ପୋଷୁଛନ୍ତି ପରିବାରର ପେଟ !

ଆଜିର ସମୟରେ, ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକ, ଯୁବତୀ କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ବହୁତ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ଏହିପରି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଖେଳାଳି ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଦେଶ ପାଇଁ ପଦକ ଜିତିବା ପାଇଁ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ କେହି ପଦକ ଜିତନ୍ତି, ତେବେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକମାନେ ଅଧିକ ଖୁସି ହୁଅନ୍ତି । ଏସବୁ ଦେଖି ସେହି ଅଞ୍ଚଳର ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଆଶା ଜାଗେ ଯେ ଆସନ୍ତାକାଲି ଆମ ପିଲା ମଧ୍ୟ କିଛି ଖେଳପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇବ ଏବଂ ପଦକ ଜିତିବ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ଝାଡଖଣ୍ଡର ବାସିନ୍ଦା ବିମଳା ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ, ଯିଏ କରାଟେରେ ଅନେକ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଛନ୍ତି । ସେ ଅନେକ ପଦକ ଜିତି ନିଜ ରାଜ୍ୟର ନାମ ଆଲୋକିତ କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇସାରିଛି । ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥା ଏତେ ଖରାପ ଯେ ଦୁଇବେଳା ଦୁଇଥର ରୁଟି ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡିଛି । ପରିବାର ଚଳାଇବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେତୁ ବିମଳା ମୁଣ୍ଡା ଦେଶୀମଦ ବିକ୍ରି କରୁଛନ୍ତି ।

ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିନାହିଁ ସରକାରୀ ଚାକିରୀ

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ୨୦୧୧ରେ ୩୪ତମ ଜାତୀୟ ଗେମ୍ସରେ ବିମଳା ମୁଣ୍ଡା ରୌପ୍ୟ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ବିମଳା ମୁଣ୍ଡା ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ସରକାରୀ ଚାକିରି ପାଇଁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସେ ଦେଶୀମଦ ବିକ୍ରି କରି ନିଜ ଘରପରିବାର ଚଳାଉଛନ୍ତି । ସେ ଅତ୍ୟଧିକ ଦାରିଦ୍ରରେ ଅଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ କ୍ରୀଡା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଦେଖାଇ ନିଜ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ପଦକ ଜିତିଥିଲେ । ସେ ପଦକ ଜିତି ସାରା ଦେଶରେ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟର ନାମ ଜିତିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆଜି ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ସରକାରୀ ଚାକିରୀ ମିଳିନାହିଁ ।

କରାଟେ ଖେଳାଳୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କୋଚିଂ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ

ବିମଳା ମଧ୍ୟ ଲକଡାଉନ ସମୟରେ କରାଟେ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ କୋଚିଂ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଲକଡାଉନ କାରଣରୁ ତାଙ୍କର କୋଚିଂସେଣ୍ଟର ଅଧିକ ସମୟ ଚାଲିପାରିଲା ନାହିଁ । ଶେଷରେ ସେ ତାଙ୍କ କୋଚିଂ ବନ୍ଦ କରିଦେଲେ । କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚାକିରୀ ନପାଇବା ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ଆର୍ଥିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହେତୁ ସେ ଚାଉଳରୁ ତିଆରି ବିୟର ବିକ୍ରି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ବିୟର ବିକ୍ରି କରି ନିଜ ପରିବାରକୁ ସହାୟତା କରୁଛନ୍ତି । ଉଲେଖ୍ୟଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବିମଳା ମୁଣ୍ଡା ବାଣିଜ୍ୟର ସ୍ନାତକ ଛାତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି । ସେ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ମାତାପିତାଙ୍କ ସହ ରାଞ୍ଚିର କାଙ୍କେ ବ୍ଲକର ପାଟ୍ରା ଗୋଣ୍ଡାରେ ରହୁଛନ୍ତି ।

ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗକୁ ଆସିଲେ

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ରାଞ୍ଚି ବାସିନ୍ଦା ବିମଳା ମୁଣ୍ଡା କରାଟେରେ ଅନେକ ପଦକ ଏବଂ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ପାଇଛନ୍ତି । ବିମଳା ଜଣେ ଜାତୀୟ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ବିଜେତା ହୋଇଛନ୍ତି । ଆର୍ଥିକ ଅସହାୟତା ହେତୁ ଏହି ପ୍ରତିଭାଶାଳୀ ଖେଳାଳି କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ନିଜ ପରିବାରକୁ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରୁଛନ୍ତି । ଏହା ପରେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସିଥିଲେ । ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହେମନ୍ତ ସୋରେନ ବିମଳା ମୁଣ୍ଡାଙ୍କ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥାକୁ ଗୁରୁତର ସହ ନେଇ କ୍ରୀଡା ସଚିବଙ୍କୁ ବିମଳା ମୁଣ୍ଡାଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ସହାୟତା କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଧେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ତାଙ୍କ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ଟ୍ଵିଟର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ଵିଟ୍ କରି ରାଜ୍ୟବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ କ୍ରୀଡା ନୀତି କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଲେ ଖେଳାଳିମାନଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ମଧ୍ୟ ସୁଦୃଢ ହେବ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*