ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିଲେ କଙ୍ଗନା ! କୋର୍ଟ ଦେଇଛି FIR ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ୧୯/୧୦ : ମୁମ୍ବାଇର ଏକ ଅଦାଲତରେ ବଲିଉଡ଼ ଅଭିନେତ୍ରୀ କଙ୍ଗନା ରନୌତ ବିରୁଦ୍ଧରେ କଥିତ ରୂପେ ଧାର୍ମିକ ଭେଦଭାବ ପ୍ରଚାର ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ (ପ୍ରଥମ ସୂଚନା ରିପୋର୍ଟ) ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି ।

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ କଙ୍ଗନା ରନୌତଙ୍କ ଅସୁବିଧା ବାଢୁଛି । କଙ୍ଗନା ରନୌତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ଜାରି କରାଯାଇଛି । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଏକ କୋର୍ଟ କଙ୍ଗନାଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମାମଲା ରଜ୍ଜୁ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛି । ଅଭିନେତ୍ରୀ କଙ୍ଗନା ରନୌତଙ୍କ ବିରୋଧରେ କର୍ଣ୍ଣାଟକ କୋର୍ଟ ଏଫ୍ଆଇଆର୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । କୃଷକ ଆନ୍ଦୋଳନ ବିରୋଧରେ କଙ୍ଗନା ରନୌତଙ୍କ ବିବାଦୀୟ ଟୁଇଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଆଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି ।

୩୩ ବର୍ଷୀୟା କଙ୍ଗନାଙ୍କ ଉପରେ ଏକ କାଷ୍ଟିଙ୍ଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବଲିଉଡ଼ ଫିଲ୍ମ ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ଲଗାତାର ଅପମାନିତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଅଦାଲତରେ FIR ଦାଖଲ କରିଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ‘କଙ୍ଗନା ରନୌତ’ ଦୁଇଟି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭାଜନ ଓ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି ।

୩୩ ବର୍ଷୀୟା ଅଭିନେତ୍ରୀ ବିରୁଦ୍ଧରେ ସାହିଲ ଅସରଫଲି ସେୟଦ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ଏକ ଆବେଦନ ଉପରେ କୋର୍ଟ ଜବାବ ଦେଉଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ରନୌତଙ୍କ ଭଉଣୀ ରଙ୍ଗୋଲି ଚନ୍ଦେଲଙ୍କ ନାମ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି । ଦାଖଲ କରାଯାଇଥିବା ଦଲିଲରେ ମାମଲା ରଜ୍ଜୁ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଜଣକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, “ସେ ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ଅନେକ ପ୍ରଶଂସକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି, ଏଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ଟ୍ୱିଟଗୁଡିକ ଦର୍ଶକ ଓ ଫ୍ୟାନମାନେ ଦେଖିବେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବ ।” ରନୌତ ହିନ୍ଦୁ କଳାକାର ଓ ମୁସଲମାନ କଳାକାରଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଭାଜନ କରୁଛନ୍ତି ।

ଅଭିଯୋଗକାରୀ କହିଛନ୍ତି, ଏଭଳି ବିବାଦୀୟ ଟ୍ୱିଟକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ କିମ୍ବା ସରକାର କିଛି କରୁ ନାହାଁନ୍ତି । ଅଭିଯୋଗକାରୀ ଆଇପିସିର ଧାରା ୧୫୩ A, ୫୦୪, ୧୦୮ ଅନୁଯାୟୀ କଙ୍ଗନା ବିରୋଧରେ ଅପରାଧିକ ମାମଲା ଦାବି କରିଛନ୍ତି ।

ଏହା ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଆବେଦନକାରୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଯେ, ସେ ଦୁର୍ଭାବନାପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ପାଳଘରରେ ହିନ୍ଦୁ ସାଧୁଙ୍କ ହତ୍ୟା ପାଇଁ ନିଜର ସମସ୍ତ ଟ୍ୱିଟରେ ଧର୍ମକୁ ଆଗକୁ ଆଣୁଛନ୍ତି । କଙ୍ଗନା ବିଏମସିକୁ ବାବର ସେନା ବୋଲି ସମ୍ବୋଧିତ କରୁଛନ୍ତି । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରୁଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ମହାରାଜ ଓ ଝାଂସି ରାଣୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀବାଇଙ୍କ ଉପରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାଣ କରିଥିବା ପ୍ରଥମ ସ୍ତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି ।

ସେୟଦ, ନିଜ ଆବଦେନରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ, ସେ ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ପ୍ରମୁଖ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତା ରାମ ଗୋପାଳ ବର୍ମା, ସଞ୍ଜୟ ଗୁପ୍ତା, ନାଗାର୍ଜୁନ ଆଦିଙ୍କ ସହିତ କାମ କରିଛନ୍ତି । ‘କୁଇନ’ ଅଭିନେତ୍ରୀ ବଲିଉଡ଼ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ କାମ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ନେପୋଟିଜମ, ପକ୍ଷପାତିତା, ନିଶାଦ୍ରବ୍ୟ, ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ଭାବେ ପକ୍ଷପାତ ଲୋକ, ଶିଖ ହତ୍ୟାକାରୀ ଭାବେ ଚିତ୍ରିତ କରୁଛନ୍ତି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*