ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖ ଠାରୁ ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ନାହିଁ LPG ସିଲିଣ୍ଡର, ଘର ବିତରଣକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଅଛି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସ୍ଥା !

ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡରର ମୂଲ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ଏଥର ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ଏଲପିଜିର ଘର ବିତରଣ ନିୟମରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଯାହା ନଭେମ୍ବର ୧ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ବାସ୍ତବରେ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସର ଘର ବିତରଣ ସମୟରେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସାମ୍ନାରୁ ଅନେକ ଥର ଚୋରି ଅଭିଯୋଗ ଆସିଅଛି । ଯାହାକୁ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘର ବିତରଣର ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରାଯିବ । ଯାହା ଅଧୀନରେ କେବଳ ଏଲପିଜି ସିଲିଣ୍ଡର ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଘରେ ପହଞ୍ଚିବ । ଏହି ନୂତନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅଧୀନରେ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ଚୋରି ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ଅର୍ଥାତ ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କୁ ସହଜରେ ସିଲିଣ୍ଡର ମିଳିଯିବ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ନୂତନ ନିୟମ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବା । ଯାହା ଅଧୀନରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆସନ୍ତା ମାସରେ ରୋଷେଇ ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ମିଳିବ ।

ଏହା ହେଉଛି ପ୍ରକ୍ରିୟା:-

* ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନୂତନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଡେଲିଭରି ଆର୍ଥଟିକେସନ କୋଡ୍ (ଡିଏସି) (DAC) ନାମ ଦେଇଛନ୍ତି । ଯାହା ଅଧୀନରେ, ବୁକିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବରକୁ ଏକ କୋଡ୍ ଆସିବ । ସେହି କୋଡ଼କୁ ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଡେଲିଭରି ବୋଏର କୋଡ୍ ସହିତ ମେଳ ନ କରାଯିବ, ସେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିତରଣକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯିବ ନାହିଁ ।

* ଅନେକ ଗ୍ରାହକ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ନିଜର ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ଏଭଳି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଡେଲିଭରି ବୋଏ ପାଖରେ ଏକ ଆପ୍ ରହିବ । ଏହି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଗ୍ରାହକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରକୃତ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରିପାରିବେ । ଯାହା ପରେ କୋଡ୍ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଯିବ ।

* ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ପରେ ସେହି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଠିକଣା ଏବଂ ମୋବାଇଲ ନମ୍ବର ଭୁଲ୍ ଅଟେ । ଏହିପରି ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ୍ ସିଲିଣ୍ଡର ବିତରଣ ବନ୍ଦ କରା ଯାଇପାରିବ ।

* ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ୧୦୦ଟି ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟିରେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଲାଗୁ କରାଯିବ । ଯାହା ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ତୈଳ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଏହାକୁ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଲାଗୁ କରିବେ । କହିରଖୁଛୁ ଯେ ଜୟପୁରରେ ଏହାକୁ ପୂର୍ବରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଦିଆଯାଇଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*