ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ଅନେକ ହଜାର କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି, ୫ଟି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ ବଙ୍ଗଳାର ଅଟନ୍ତି ମାଲିକ !

ଶତାବ୍ଦୀର ମହାନାୟକ ଅମିତାଭ ବଚ୍ଚନ ୭୮ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଅବତରଣ କରି ସାରିଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଟିଭି ଶୋ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଗ୍ ବି ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି । ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ବଲିଉଡ କଳାକାର ମାନେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି । ବିଗ୍ ବିଙ୍କ ପାଖରେ କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କାର ଚଳନଶୀଳ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ , ବିଗ୍ ବି ଏବଂ ଜୟା ବଚ୍ଚନଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତି ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇ ଯାଇଛି । ସେମାନେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ବିଜ୍ଞାପନରୁ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଏତେ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ।

ବିଗ୍ ବି ବର୍ଷସାରା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ସୁଟିଂରେ ବ୍ୟସ୍ତ ରୁହନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ପାଖରେ ଅନେକ ଫିଲ୍ମ ଅଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ବ୍ରାଣ୍ଡ ଅମିତାଭଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି । ବିଗ ବି ଗୋଟିଏ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପାଇଁ ପ୍ରାୟତଃ ୮-୯ କୋଟି ଟଙ୍କା ଚାର୍ଜ କରନ୍ତି । ଗୋଟିଏ ବିଜ୍ଞାପନ କରିବା ପାଇଁ ବିଗ୍ ବି ପ୍ରାୟତଃ ୬-୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ନିଅନ୍ତି । KBC ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରନ୍ତି । ବିଗ୍ ବି ଗୋଟିଏ ବର୍ଷରେ ଆରାମରେ ୨୦-୨୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ।

ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ସମ୍ପତ୍ତି:-

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ , ଅମିତାଭ ଏବଂ ଜୟାଙ୍କର ବର୍ତ୍ତମାନ ୧୪୫୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ଚଳ ଅଚଳ ସମ୍ପତ୍ତି ରହିଛି ।  ବିଗ୍ ବି ଏବଂ ଜୟା ପାଖାପାଖି ୧,୦୦୦ କୋଟି ସମ୍ପତ୍ତିର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି । ଲଣ୍ଡନ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ପ୍ୟାରିସ୍, ଦୁବାଇ ସମେତ ଅନେକ ଦେଶର ୧୯ଟି ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଉଭୟଙ୍କର ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି । କୁହାଯାଏ ଯେ ସେମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରାୟତଃ ୭୦ କୋଟି ମୂଲ୍ୟର ଅଳଙ୍କାର ଅଛି ।

ବିଗ୍ ବି ପାଞ୍ଚଟି ବଙ୍ଗଳାର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି:-

ମୁମ୍ବାଇର ପୋଶ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଗ୍ ବି ତାଙ୍କ ବଙ୍ଗଳାରେ ରୁହନ୍ତି । ସମଗ୍ର ବଚ୍ଚନ ପରିବାର ଏଠାରେ ରୁହନ୍ତି । ଏହାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ୨୦୦ କୋଟି ବୋଲି କୁହାଯାଏ । ଜନକ ନାମରେ ବିଗ୍ ବିଙ୍କ ନିକଟରେ ଆଉ ଏକ ବଙ୍ଗଳା ଅଛି । ଏହା ପ୍ରାୟତଃ ୧୦,୧୨୫ ବର୍ଗଫୁଟ ଉପରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି । ତୃତୀୟ ବଙ୍ଗଳା ହେଉଛି ଜଲସା । ଜନକ ଏବଂ ଜଲସାର ମିଳିତ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ୫୦୦-୬୦୦ କୋଟି ଅଟେ । ପ୍ୟାରିସରେ ବିଗ୍ ବିଙ୍କର ଏକ ବଙ୍ଗଳା ଅଛି । ମୁମ୍ବାଇର ଜୁହୁରେ ବିଗ୍ ବିଙ୍କର ଆଉ ଦୁଇଟି ଘର ଅଛି । ଅମିତାଭଙ୍କ ରିଅଲ ଇଷ୍ଟେଟର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟତଃ ୩୦୦ କୋଟି ଡଲାର ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି ।

ଏହି ସହରଗୁଡିକରେ ବିଗ୍ ବିଙ୍କର ବଙ୍ଗଳା ରହିଛି:-

ଜୟା- ଅମିତାଭଙ୍କ ପାଖରେ ନୋଏଡା, ଅହମ୍ମଦାବାଦ, ଗାନ୍ଧିନଗର, ପୁଣେ ଏବଂ ଭୋପାଳର ଆବାସିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଭଲ ସମ୍ପତ୍ତି ଅଛି । ଏଥି ସହିତ ପରିବାରର ଫ୍ରାନ୍ସର ବ୍ରିଗ୍ନୋଗାନ ପ୍ଲେଜରେ ୩,୧୭୫ ବର୍ଗ ମିଟରର ଏକ ବଡ଼ ଫ୍ଲେଟ୍ ମଧ୍ୟ ଅଛି । ଲକ୍ଷ୍ନୌ ଏବଂ ବାରବାଙ୍କିରେ ଚାଷ ପାଇଁ ବିଗ୍ ବିଙ୍କର ବଡ଼ ଜମି ଅଛି ।

ବିଗ୍ ବି ୧୨ଟି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ କାରର ମାଲିକ ଅଟନ୍ତି:-

ବିଗ ବିଙ୍କର ପ୍ରାୟତଃ ୧୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ୧୨ଟି ବିଳାସପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ ଅଛି । ଏଥିମଧ୍ୟରେ ରୋଲ୍ସ ରୋଏସ, ପୋର୍ଷେଚ , ରେଞ୍ଜ ରୋଭର, ମର୍ସିଡିଜ୍, ବିଏମଡବ୍ଲୁ, ଲେକ୍ସସ ପୋର୍ଷେଚ, ଫାଣ୍ଟମ୍, ଟାଟା ନାନୋ ଏବଂ ଟ୍ରାକ୍ଟର ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି । ବିଗ୍ ବିଙ୍କ ପାଖରେ ୩.୫ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟ ଅଛି । କୁହାଯାଏ ବିଗ୍ ବି ଏବଂ ଜୟାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ୯ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାର ଏକ କଲମ ଅଛି ।

ପ୍ରାଚୀନ ଜିନିଷକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି:-

ବିଗ୍ ବିଙ୍କ ପାଖରେ ୧.୭ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଘଣ୍ଟା ଅଛି । ବିଗ୍ ବିଙ୍କ ଘରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପେଣ୍ଟିଂ ମଧ୍ୟ ରହିଛି ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ ୩.୮ କୋଟି ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏକ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ବିଗ୍ ବିଙ୍କର ୯୨ କୋଟି ଟଙ୍କା ରହିଛି ।  ଆମେରିକାର ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ତାଙ୍କର ୬.୬ ମିଲିୟନ ଡଲାରର ଏଫଡି ରହିଛି ।

ବିଗ୍ ବି ଦ୍ୱିତୀୟ ଧନୀ ଅଭିନେତା ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି:-

ଫୋର୍ବସ ମାଗାଜିନ ଅନୁଯାୟୀ , ୨୦୧୫ ମସିହାରେ ବିଗ୍ ବି ଦେଶର ଦ୍ୱିତୀୟ ଧନୀ ଅଭିନେତା ହୋଇଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ତାଙ୍କର ସମ୍ପତ୍ତି ୪୦୦ ମିଲିଅନ ଡଲାର ଅର୍ଥାତ ପ୍ରାୟତଃ ୨୪୦୦ କୋଟି ଥିଲା । ୨୦୧୭ ମସିହାରେ, ବିଗ୍ ବିଙ୍କର ନେଟ୍ ମୂଲ୍ୟ ୪୨.୫ କୋଟି ଡଲାରରେ ଅର୍ଥାତ ପ୍ରାୟତଃ ୨୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା ।

ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଟଙ୍କା ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇଥିଲା:-

ଟିକିଏ ଫ୍ଲାସବ୍ୟାକକୁ ଗଲେ ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ପାଇବେ ଯେ କିଛି ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ବିଗ୍ ବିଙ୍କ ପାଖରେ ବହୁତ କମ୍ ସମ୍ପତ୍ତି ଥିଲା । ଜୟା ବଚ୍ଚନ ଯେତେବେଳେ ସମାଜବାଦୀ ପାର୍ଟି ପକ୍ଷରୁ ରାଜ୍ୟସଭା ପାଇଁ ନାମାଙ୍କନ ପତ୍ର ଦାଖଲ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପତ୍ତିର ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏଥିରେ ସେ ପ୍ରାୟତଃ ୧୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ସମ୍ପତ୍ତି ଦେଖାଇଥିଲେ । ସମୟ ସହିତ ଏହି ସମ୍ପତ୍ତି ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*