ଶାରୀରିକ ଅଭାବ ସହିତ ଗତି କରୁଥିବା ଏହି ୬ ଜଣ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କଳାକାର, କିଏ ଗୋଡ଼ ହରାଇଛନ୍ତି ତ ପୁଣି କାହାର ଆଖିର ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ଚାଲି ଯାଇଛି !

କୁହାଯାଏ ଯେ ମନର ହୋଇଛନ୍ତି ପରାଜୟ ତ ମନର ହୁଅନ୍ତୁ ବିଜୟ । ଅନେକ ବଲିଉଡ କଳାକାର ଏହି କଥାଟିକୁ ବାସ୍ତବତାରେ ପରିଣତ କରିଛନ୍ତି । ନିଜର ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମତାକୁ ଦୂର କରି ସେମାନେ ବଲିଉଡରେ ସଫଳତାର ଶିଡି ହାସଲ କରିଛନ୍ତି । ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ବଲିଉଡର ସେହିଭଳି କିଛି କଳାକାରମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ।

୧) ସୁଧା ଚନ୍ଦ୍ରନ:-

ସୁଧା ଚନ୍ଦ୍ରନ ଅନେକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଏବଂ ଟିଭି ସିରିଏଲରେ ଅଭିନୟ କରି ସାରିଛନ୍ତି । ସୁଧା ଚନ୍ଦ୍ରନ ଏକ ଜୀବନ୍ତ ଉଦାହରଣ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ତେବେ ଶାରୀରିକ ଅକ୍ଷମତା ଆପଣଙ୍କ ରାସ୍ତାକୁ ଅଟକାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ୧୬ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଏକ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ସୁଧା ଚନ୍ଦ୍ରନ ନିଜର ଗୋଡ଼କୁ ହରାଇ ବସିଥିଲେ । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସେ ହାର୍ ମାନିନଥିଲେ । ସେ ଏକ ପ୍ରୋଥେଟିକ ଗୋଡ ଲଗାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ କେବଳ ଭାରତନାଟ୍ୟମରେ ତାଲିମ ଗ୍ରହଣ କରିନଥିଲେ, ବରଂ ସେ ଜଣେ ସଫଳ ନୃତ୍ୟଶିଳ୍ପୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ଅନେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ସିରିଏଲର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି ।

୨) ରାଣା ଡ଼ଗୁବତୀ:-

ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ରାଣା ଡଗୁବତୀ ଯେତିକି ନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛନ୍ତି, ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ମଧ୍ୟ ସେତିକି ଲୋକପ୍ରିୟ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର ଗୋଟିଏ ଆଖିକୁ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ପିଲାଦିନେ ରୋଗ ହେତୁ ରାଣା ଡାଗୁବତୀ ଗୋଟିଏ ଆଖିରେ ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତି ହରାଇଥିଲେ । ତଥାପି ସେ ଏହାକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ନିଜର ଦୁର୍ବଳତା ହେବାକୁ ଦେଇ ନଥିଲେ । ବାହୁବଲୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ପରେ ଲୋକମାନେ ବିଶେଷ କରି ହିନ୍ଦୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ତାଙ୍କୁ ଜାଣିବାକୁ ଲାଗିଥିଲେ ।

୩) ଅର୍ଶୀ ଖାନ୍:-

“ବିଗ୍ ବୋସ୍” ଠାରୁ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରିଥିବା ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅର୍ଶୀ ଖାନଙ୍କ ମୁହଁରେ କଳା ଦାଗ ରହିଛି । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ସର୍ବଦା କେଶ ଦ୍ୱାରା ତାକୁ ଆଚ୍ଛାଦିତ କରିଦିଅନ୍ତି । ଆପଣ ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ମୁହଁର ଏକ ଅଂଶ ଆଚ୍ଛାଦିତ ଥିବା ଦେଖିଥିବେ । ତେବେ ଏହି ଦାଗ ଯୋଗୁଁ ଅର୍ଶୀଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ କେବେ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇନାହିଁ ।

୪) ବିପାଶା ବସୁ:-

ବିପାଶା ବସୁ ନିଜର ଆକର୍ଷଣୀୟ ଶୈଳୀ, ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ଗ୍ଲାମରସ୍ ଷ୍ଟାଇଲ ପାଇଁ ବଲିଉଡରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଫିଟନେସ୍ ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କର ପ୍ରଶଂସକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆକର୍ଷିତ ହୁଅନ୍ତି । ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ବିପାଶା ବସୁଙ୍କର ଆଣ୍ଠୁ ଏକ ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଆଘାତ ପାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁ ଅବସ୍ଥା ୬୫ ବର୍ଷ ବୟସ୍କା ମହିଳାଙ୍କ ଆଣ୍ଠୁ ଭଳି ହୋଇଯାଇଛି । ବିପାଶା ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠିରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି, ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ମଧ୍ୟ ସେ ଆଶା ଛାଡି ନାହାଁନ୍ତି ।

୫) ଇଲିଆନା ଡିକ୍ରୁଜ୍:-

ଇଲିଆନା ଡିକ୍ରୁଜ ଏପରି ଜଣେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି, ଯିଏ ନିଜର ଗ୍ଲାମରସ୍ ଷ୍ଟାଇଲ ଏବଂ ସ୍ଲିମ୍ ଟ୍ରିମ୍ ଶରୀର ପାଇଁ ବେଶ୍ ପରିଚିତ ଅଟନ୍ତି । ତାଙ୍କୁ ଦେଖି ଆପଣ ଆଦୌ ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ ଯେ ସେମାନେ ଶରୀରର ଡିସମର୍ଫିକ ରୋଗର ଶିକାର ଅଟନ୍ତି । ସେ ନିଜେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଡିପ୍ରେସନ ଏବଂ ଚିନ୍ତା ସହିତ ଯୁଦ୍ଧ କରିବା ସହିତ ଶରୀରର ଡିସମର୍ଫିକ ରୋଗରୁ ବାହାରିବା ପାଇଁ ସଂଘର୍ଷ କରିବାକୁ ପଡିଛି । ଏଥିରେ ତାଙ୍କ ଶରୀର ତଳ ଭାଗରେ ଓଜନ ବଢିବାରେ ଲାଗିଥାଏ । ଆରମ୍ଭରେ ସେ ଟିକେ ନିରାଶ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ନିଜର ଦୃଢ଼ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଦ୍ୱାରା ସେ ଏହାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରି ନିଜ ସଫଳତାର ପାହାଚ ଚଢିଛନ୍ତି ।

୬) ହ୍ରିତିକ୍ ରୋଶନ:-

ବଲିଉଡର ସବୁଠାରୁ ହ୍ୟାଣ୍ଡସମ୍ ଅଭିନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହ୍ରିତିକ୍ ରୋଶନଙ୍କୁ ଗଣନା କରାଯାଏ । ଆପଣ ତାଙ୍କ ଗୋଟିଏ ହାତରେ ଦୁଇଟି ଆଙ୍ଗୁଠି ଦେଖିଥିବେ । ଫିଲ୍ମ କୋଇ ମିଲ୍ ଗୟା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ହାତରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଆଙ୍ଗୁଠି ଦେଖା ଯାଇଥିଲା । ତେବେ ତାଙ୍କର ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଲୁଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରା ଯାଇଥିଲା । ହ୍ରିତିକ୍ ରୋଶନ ସର୍ଜରୀ ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ଅତିରିକ୍ତ ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ କେବେ ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ନାହାଁନ୍ତି । ସେ ଏହା ସହିତ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*