୨୦ ଅକ୍ଟୋବର ରୁ ୩୦ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିବ ୩୯୨ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ! ରେଳବିଭାଗ ନେଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଦେଖନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା

୨୦ ଅକ୍ଟୋବର ରୁ ୩୦ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିବ ୩୯୨ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ! ରେଳବିଭାଗ ନେଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି, ଦେଖନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତାଲିକା

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ରେଳବିଭାଗ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଆସନ୍ତା ପର୍ବପର୍ବାଣୀର ଋତୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସେ ୨୦ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ୩୦ ନଭେମ୍ବର ମଧ୍ୟରେ ୩୯୨ଟି ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳନ କରିବ । ରେଳବିଭାଗ ଆହୁରିମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ରେଳଗାଡି ଉପରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଶୁଳ୍କ ଲାଗୁ କରାଯିବ ।

ଏହାର ଅର୍ଥାତ ଯେ ଏଗୁଡିକର ଶୁଳ୍କ ମୁଲ୍ୟ ପ୍ରତି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକ ତୁଳନାରେ ୧୦-୩୦ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକ ହେବ , ଯାହା ଯାତ୍ରା ଶ୍ରେଣୀ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ । ଏକ ବିବୃତି ଅନୁଯାୟୀ ରେଳବିଭାଗକୁ ପର୍ବପର୍ବାଣୀର ଋତୁକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଭିଡ଼ ବଢିବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି, ଯାହାକୁ ଦେଖି ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦୁର୍ଗାପୂଜା, ଦଶହରା, ଦୀପାବଳି ଏବଂ ଛଠ୍ ପୂଜା ଯୋଗୁଁ ଛୁଟି କାରଣରୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ବଢୁଥିବା ଆବେଦନକୁ ପୂରଣ କରିବାପାଇଁ କୋଲକାତା, ପାଟଣା, ବାରଣାସୀ, ଲକ୍ଷନୌ ସମେତ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନ ଗୁଡିକ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଚଳନ କରାଯିବ ।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରେଳବିଭାଗ ୬୬୬ ମୁଲ୍ୟ ପ୍ରତି ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ଟ୍ରେନ୍ ସେବାରେ ଲଗାଇଛି, ଯାହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଚାଲୁଅଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୁମ୍ବାଇର କିଛି ଉପନଗରୀୟ ସେବା ସହିତ କୋଲକାତା ମେଟ୍ରୋର କିଛି ସେବା ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛି । ଅଧିକାରୀ ମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ୩୦ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ ।

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଆଦେଶରେ ରେଲୱେ ବୋର୍ଡ କହିଛି ଯେ ଏହି ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ୫୫ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା ବେଗରେ ଚାଲିବ । କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ରେଳ ବିଭାଗ ନିଜର ନିୟମିତ ସେବାକୁ ସ୍ଥଗିତ କରିଦେଇଛି ଏବଂ ଆବେଦନ ତଥା ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ରେଳ ଗାଡିକୁ ପରିଚାଳିତ କରୁଛି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ରେଳ ବିଭାଗ କହିଥିଲା ଯେ କିଛି ନିଶ୍ଚିତ ପଥ ଉପରେ ୧୩୦ କିଲୋମିଟର କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ବେଗରେ ଚାଲୁଥିବା ରେଳ ଗାଡି ଗୁଡିକରେ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ କେବଳ ବାତାନୁକୂଳ ବଗି ହେବେ ।

ରେଳ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ପ୍ରବକ୍ତା ଡି.ଜେ ନାରାୟଣ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ପ୍ରକାରର ରେଳ ଗାଡି ଗୁଡିକରେ ଟିକଟ ମୁଲ୍ୟ ‘ବହନୀୟ’ ହେବ । ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଏହାକୁ ଭୁଲ ଉପାୟରେ ଭାବିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ‘ସମସ୍ତ ବେଆଇନ ବାତାନୁକୂଳ ବଗିକୁ ଏସୀ ବଗି କରାଯିବ ।’ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକତର ପଥରେ ରେଲଗାଡିର ଗତି ୧୧୦ କିଲୋମିଟର ପ୍ରତି ଘଣ୍ଟା କିମ୍ବା ତାହା ଠାରୁ କମ୍ ଅଟେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *