ଯେତେବେଳେ ଏୟାର ହୋଷ୍ଟେସଙ୍କୁ ପ୍ରେମ କରି ବସିଲେ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନ ଓ ଭାଙ୍ଗିଥିଲେ ବାଲ୍ୟ ବିବାହ ବନ୍ଧନ , ଜାଣନ୍ତୁ ପୁରା କାହାଣୀ

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କର ୭୪ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ସେ ପୂର୍ବରୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ । ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କୁ ରାଜନୀତି ଜଗତର ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀ କୁହାଯାଉଥିଲା । ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନ ୬ ଜଣ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କାମ କରିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଜୀବନ ଭଳି ଆକର୍ଷଣୀୟ ଥିଲା ।

ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କର ଦୁଇଟି ବିବାହ ହୋଇଥିଲା । ସେ ପ୍ରଥମେ ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ପାସୱାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ରାଜକୁମାରୀ ଦେବୀ ଥିଲେ, ଯିଏ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଥିଲେ । ଅବଶ୍ୟ, ସେମାନଙ୍କର ବିବାହ ବେଶି ଦିନ ରହିଲା ନାହିଁ ଏବଂ ୧୯୮୧ ମସିହାରେ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନ ରାଜକୁମାରୀଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେଇ ପୁନର୍ବାର ବିବାହ କରିଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନ ଏକ ସାଧାରଣ ବିହାରୀ ଜୀବନ କାଟୁଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ପଞ୍ଜାବୀ ରୀନା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ ଏବଂ ଏହି କାହାଣୀ ତାଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ସ୍ମରଣୀୟ କାହାଣୀ ପାଲଟିଯାଇଥିଲା । ଏକ ବିମାନ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନ ଏୟାରହୋଷ୍ଟେସ ରୀନା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ଭେଟିଥିଲେ । ଧୀରେ ଧୀରେ, ଉଭୟ ସାକ୍ଷାତ ହୋଇ ନିକଟତର ହେଲେ । ଏହା ପରେ ଦୁହେଁ ୧୯୮୩ ମସିହାରେ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ତେବେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନ ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବାହ ବିଷୟରେ କାହାକୁ ଜଣାଇ ନଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ଲୋକଲୋଚନରେ ଏହି ତଥ୍ୟ ଖୋଲିବାକୁ ଲାଗିଲା ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନ ତାଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଛାଡପତ୍ର ଦେଇ ରୀନା ଶର୍ମାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ଲାଇମଲାଇଟ ଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି । ସେ ଏବେ ବିହାରର ଖାଗରିଆର ଥିବା ତାଙ୍କ ପୈତୃକ ଘରେ ରହୁଥିବାବେଳେ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କ ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀ ରୀନା ଶର୍ମା ତାଙ୍କ ସହ ଦିଲ୍ଲୀରେ ରହୁଥିଲେ । ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ଙ୍କର ଦୁଇଟି ଝିଅ ଥିବାବେଳେ ଦ୍ୱିତୀୟ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଠାରୁ ପୁଅ ଚିରାଗ ପାସୱାନ ଏବଂ ଜଣେ ଝିଅ ଅଛନ୍ତି ।

ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀ ରାଜକୁମାରୀ ଦେବୀଙ୍କ ସହ ତାଙ୍କର ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କ ଯତ୍ନ ନେଇଥିଲେ । ବାସ୍ତବରେ, ଗତ ବର୍ଷ ଲୋକସଭା ନିର୍ବାଚନ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ପାସୱାନଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅସୁସ୍ଥତାର କାରଣ ପଚାରିଥିଲେ ରାଜକୁମାରୀ ଦେବୀ ଚିନ୍ତା ପ୍ରକଟ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏତେ ପରିଶ୍ରମ କରୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଖରାପ ହୋଇଯାଉଛି ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଯେତେବେଳେ ରାଜକୁମାରୀ ଦେବୀ ନିକଟରେ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ଖବର ପାଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ଖରାପ ହୋଇଯାଇଥିଲା । ଏହି ଖବର ଶୁଣିବା ପରଠାରୁ ସେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ ପରିବାର ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ତାଙ୍କୁ ସାହସ ଦେଉଛନ୍ତି ।

ଚିରାଗ ପାସୱାନଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ରାମବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କର ଉତ୍ତରଧିକାରୀ କୁହାଯାଉଥିଲା, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କର ଦୁଇଟି ଝିଅ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି । ନିକଟରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଝିଅ ଏବଂ ଜ୍ବାଇଁ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମୋର୍ଚ୍ଚା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ବଡ ଝିଅ ଆଶା ସର୍ବସାଧାରଣ ସମ୍ମୁଖରେ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଅନେକ ଗୁରୁତର ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଥିଲେ । ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ମାଁ ଅଶିକ୍ଷିତ ତେଣୁ ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନ ତାଙ୍କୁ ଛାଡି ଚାଲିଗଲେ । ଏଥିସହ ଆଶା ରାମ ବିଳାସ ପାସୱାନଙ୍କ ରାଜନୈତିକ ଜୀବନକୁ ନେଇ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଆରୋପ ଲଗାଇଥିଲେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*