ରେଳ ବିଭାଗରେ ଟିକଟ ସଂରକ୍ଷଣ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ! ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନେ ପାଇପାରିବେ ଏହି ବିଶେଷ ସୁବିଧା ।

ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ବିଭାଗ ଏହାର ଟିକେଟ ସଂରକ୍ଷଣ ନିୟମକୁ ନେଇ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି । ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁବିଧା ଯୋଗେଇଦେବା ପାଇଁ ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି । ଏହି ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ରେଳ ସଂରକ୍ଷଣର ପ୍ରଥମ ଚାର୍ଟ ଟ୍ରେନ୍ ଷ୍ଟେସନ ଛାଡିବାର ୪ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶ କରାଯିବ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ଚାର୍ଟ ଟ୍ରେନ୍ ଷ୍ଟେସନ ଛାଡିବାର ୩୦ ମିନିଟ୍ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶ ହେବ ।

ବାସ୍ତବରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ଚାର୍ଟ ରିଲିଜ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନଲାଇନରେ କିମ୍ବା ପୂର୍ବ ସଂରକ୍ଷଣ ଚାର୍ଟରେ ଖାଲି ଥିବା ସିଟ୍ ଉପରେ ୱିଣ୍ଡୋ ଟିକଟ ବୁକିଂ ବନ୍ଦ ହୋଇଯିବ । ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା, ଯେଉଁ ଯାତ୍ରୀ ମାନେ ଅପେକ୍ଷା ତାଲିକାରେ ଥିବେ, ସେମାନଙ୍କୁ ଶେଷ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଖାଲିଥିବା ସିଟଗୁଡ଼ିକ ମିଳିପାରିବ । ଏହା ସହିତ ଟ୍ରେନ୍ ଭିତରେ ଟିଟି ଆଇର ମନମୁତାବକ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହେବ । ରେଳବାଇ ବିଭାଗ ଜୋନାଲ ରେଳବାଇର ଅନୁରୋଧ କ୍ରମେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳରେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ, ଷ୍ଟେସନରୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ମୁକ୍ତ ହେବାର ଦୁଇ ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ସଂରକ୍ଷଣ ଚାର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିଲା । ଏହା ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଯାହାକି ୧୧ ମଇ ୨୦୨୦ରେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ନିଆଯାଇଥିଲା । ମେ ୧ ତାରିଖରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଶ୍ରମିକ ଟ୍ରେନର ସତର୍କତା ଏବଂ ସଚେତନତା ଅଧୀନରେ ଏହା କରାଯାଇଥିଲା । ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ ଜଣାଉଛୁ ଯେ କରୋନା ପୂର୍ବରୁ ରେଳବାଇ ଟ୍ରାକରେ ୧୩୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଲୁଥିଲା କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ, ସେମାନଙ୍କର ସଂଖ୍ୟା ମାତ୍ର ୫୫୦ । ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ପାଇଁ ରେଳବାଇ ଆଜିକାଲି ଅନେକ ନୂତନ ପ୍ରୟୋଗ କରୁଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହି ସଂଚାଳନକୁ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ର ଅଧୀନରେ କରାଯାଇପାରେ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଟ୍ରେନ୍ ସଂଚାଳନରେ ରାଜନୈତିକ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଦୂର କରିହେବ ।

ଏହା ମଧ୍ୟ ଖବର ଅଛି ଯେ ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ଆଧାରରେ ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ କରାଯିବ । ଆଜିକାଲି ଯୁଗ ଆଡ଼ଭାନ୍ସ ହେଲାଣି ଏବଂ ଏହି ଆଧୁନିକ ଡିଜିଟାଲ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରେନ୍ ଚୟନ କରାଯାଉଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ମଧ୍ୟ ଏହି କୌଶଳ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାର୍ଗରେ ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରେନର ଅପେକ୍ଷା ତାଲିକା ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଅଧିକ ହୁଏ, ତେବେ ସେହି ମାର୍ଗରେ ଏକ ନୂତନ ଟ୍ରେନ୍ ଯୋଗ କରାଯିବ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଯାତ୍ରୀମାନେ ସହଜରେ ସଂରକ୍ଷଣ ପାଇବେ ।

ମୋଟ ଉପରେ , ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ଟ୍ରେନ କାର୍ଯ୍ୟରେ କୌଣସି ରାଜନୈତିକ ଚାପ ରହିବ ନାହିଁ ଏବଂ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବିଧା ଅଧିକ ହେବ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*