ଦୀପାବଳି ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ କରିଛନ୍ତି ଏହି ବଡ ଘୋଷଣା ! ମିଳିବ ଏହି ୨ଟି ବଡ ଉପହାର ।

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଏବଂ ଲକଡାଉନ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବଡ଼ ଝଟକା ଲାଗିଛି । ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଦରମା ମିଳିନାହିଁ, ଯାହାକୁ ମିଳିଛି ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ତାଙ୍କ ହ୍ରାସ କରି ମିଳିଛି । ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଚାକିରି ମଧ୍ୟ ପଳାଇଛି । ସମସ୍ତେ ଏହିପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ସାହାଯ୍ୟର ଆଶା ଲଗାଇ ଦେଖୁଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଲାଗୁଛି ଯେ ସରକାର ସେମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣିଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋଦୀ ସରକାର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଦୀପାବଳି-ଦଶହରାର ଆଗୁଆ ଉପହାରକୁ ଦେଇଛନ୍ତି ।

* ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ମିଳିବ ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ଏହି ୨ଟି ଉପହାର

ବାସ୍ତବରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଅର୍ଥନୀତିର ଚାହିଦା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଦୁଇଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି କି ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏହି ଉପହାର ଦେବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ଦୁଇଟି ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ‘ଏଲଟିସି କ୍ୟାସ୍ ଭାଉଚର ସ୍କିମ୍’ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ‘ସ୍ପେଶାଲ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ୍’ ।

* ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ମିଳିବ

ସ୍ପେଶାଲ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ୍ଲ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ଭାବରେ ଦିଆଯିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ ଏଲଟିସିରେ ଟିକେଟ ଭଡାର ଦେୟ ଟଙ୍କା ଆକାରରେ ଦିଆଯିବ । ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏଲଟିସି ଟଙ୍କା ଭାଉଚର ସ୍କିମ୍ ଏବଂ ସ୍ପେଶାଲ ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ସ୍କିମ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯିବ । ଏଥିରେ, ଏଲଟିସି ଖର୍ଚ୍ଚର ନଗଦ ରାଶି ପ୍ରଥମେ ଦିଆଯିବ । ଏହି ଏଲଟିସି ପାଇଁ ସରକାର ୫,୬୭୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ । ସାର୍ବଜନୀକ ଉଦ୍ୟମରେ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡ଼ିକୁ ୧,୯୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ ।

* ଏଥିପାଇଁ ନିଆଗଲା ନିଷ୍ପତ୍ତି

ଏହାର ଅତିରିକ୍ତ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ଫେଷ୍ଟିଭାଲ ଆଡଭାନ୍ସ ଭାବରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ । ଏହା ଏଥିପାଇଁ କରାଯାଉଛି କି ପର୍ବ ଆସିବା ପରେ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଖରେ କିଣାକିଣି ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରହୁ ।

ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଯେ, କରୋନା ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସରକାର ନୂଆଁ ନୂଆଁ ଘୋଷଣା କରି ଗରିବ ଏବଂ ଦୁର୍ବଳ ବିଭାଗର ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ଯୋଗାଣର ବାଧାକୁ ହ୍ରାସ କରି ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାହିଦାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*