ଖେଳୁ ଖେଳୁ ଛୋଟ ଶିଶୁଟି ମୃତ୍ୟୁକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରି ବସିଲା, ପିତା କହିଛନ୍ତି ଧୁମ୍ ଧାମରେ ପ୍ରଥମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲୁ କିନ୍ତୁ…..

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ପିଲା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରିୟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଯଦି ପିଲାକୁ ଟିକିଏ ଆଘାତ ଲାଗିଯାଏ, ତେବେ ପିତାମାତାଙ୍କ ହୃଦୟ ବାହାରକୁ ଆସିଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିରୀହ ପିଲାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବାର ଦେଖିବେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ହୃଦୟରେ କଣ ହେଉଥିବ ତାହା ଆପଣ ବୁଝିପାରୁଥିବେ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଭୋପାଳରେ ଏପରି ଏକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଏଠାରେ ଖେଳ ଖେଳରେ ଗୋଟିଏ ୮ ମାସର ନିରୀହ ଶିଶୁର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ସମଗ୍ର ବିଷୟକୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ।

ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ଯୋଗୁଁ ନିରୀହର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲା:-

ଭୋପାଳର ବାଜରିଆ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ରାଜୀବ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ନିକଟରେ ତାଙ୍କର ୮ ମାସର ନିରୀହ ପୁଅ ରୁଷଭଙ୍କୁ ହରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ଘରେ ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପାଣି ମୋଟର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା । ମୋଟର ଚାଲୁଥିଲା ଏବଂ ସେ ତାରକୁ ଛୁଇଁ ଦେଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଛୁଇଁବା ପରେ ସେ ଭୂମିରେ ପଡି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବେହୋସ୍ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ।

ପରିବାର ଲୋକମାନେ ତୁରନ୍ତ ବେହୋସ୍ ପୁଅକୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଜୀବନ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିଥିଲା । ଶେଷର ନିରୀହ ପିଲାଟି ନିଜ ଜୀବନ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲା । ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ମାଁ ବେହୋସ୍ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ସେ ଦୁଃଖରେ କିଛି କହିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଥିଲେ । ପିତା ସେଠାରେ ପାଟି କରି କରି କାନ୍ଦୁଥିଲେ । ଘରର ଆଲୋକର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ପରିବାର ଭାଙ୍ଗି ପଡିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମ ଜନ୍ମଦିନକୁ ମଧ୍ୟ ପିତାମାତା ପାଳନ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ:-

ଗତକାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ଘର ରୁଷଭର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦ୍ୱାରା ଖୁସିରେ ଭରି ଉଠୁଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ହଠାତ୍ ଘର ନୀରବ ହୋଇଯାଇଛି । ରୁଷଭ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ସନ୍ତାନ ଥିଲେ । ପିତା ରାଜୀବ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି କହୁଥିଲେ ଯେ ମୋ ପୁଅ ଗତକାଲି ୯ ମାସର ହୋଇଥିଲା । ମାତ୍ର ତିନି ମାସ ପରେ ତାହାର ଜନ୍ମଦିନ ଥିଲା । ଆମେ ତାହାର ଜନ୍ମଦିନକୁ ବହୁତ ଧୁମ୍ ଧାମର ସହିତ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲୁ କିନ୍ତୁ ଈଶ୍ବର ତାହାର ପ୍ରଥମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ନାହିଁ । ଆମଠାରୁ ତାକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଗଲେ ।

ଏହି ଘଟଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ବିଷୟରେ ଶୁଣୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକ କାନ୍ଦି ପକାଉଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ଯୋଗୁଁ ଶିଶୁର ମୃତ୍ୟୁ ଏକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ଥିଲା । ପିଲାମାନେ ବହୁତ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ହୋଇଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ବିପଦର ଅନୁଭବ ହୁଏ ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନଜର ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଏପରିକି ସାମାନ୍ୟ ବିଘ୍ନ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଆମର ପରାମର୍ଶ ହେବ ଯେ ଆପଣ ଦାୟିତ୍ବହୀନ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ମାନଙ୍କର ଭଲରେ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*