ଖେଳୁ ଖେଳୁ ଛୋଟ ଶିଶୁଟି ମୃତ୍ୟୁକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରି ବସିଲା, ପିତା କହିଛନ୍ତି ଧୁମ୍ ଧାମରେ ପ୍ରଥମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲୁ କିନ୍ତୁ…..

ଖେଳୁ ଖେଳୁ ଛୋଟ ଶିଶୁଟି ମୃତ୍ୟୁକୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରି ବସିଲା, ପିତା କହିଛନ୍ତି ଧୁମ୍ ଧାମରେ ପ୍ରଥମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯାଉଥିଲୁ କିନ୍ତୁ…..

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିତାମାତାଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ପିଲା ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରିୟ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଯଦି ପିଲାକୁ ଟିକିଏ ଆଘାତ ଲାଗିଯାଏ, ତେବେ ପିତାମାତାଙ୍କ ହୃଦୟ ବାହାରକୁ ଆସିଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିରୀହ ପିଲାକୁ ଆଖି ଆଗରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବାର ଦେଖିବେ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ହୃଦୟରେ କଣ ହେଉଥିବ ତାହା ଆପଣ ବୁଝିପାରୁଥିବେ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ରାଜଧାନୀ ଭୋପାଳରେ ଏପରି ଏକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଏଠାରେ ଖେଳ ଖେଳରେ ଗୋଟିଏ ୮ ମାସର ନିରୀହ ଶିଶୁର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇ ଯାଇଛି । ଆସନ୍ତୁ ସମଗ୍ର ବିଷୟକୁ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଜାଣିବା ।

ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ଯୋଗୁଁ ନିରୀହର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଗଲା:-

ଭୋପାଳର ବାଜରିଆ ପୋଲିସ୍ ଷ୍ଟେସନ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ରାଜୀବ ବିଶ୍ୱକର୍ମା ନିକଟରେ ତାଙ୍କର ୮ ମାସର ନିରୀହ ପୁଅ ରୁଷଭଙ୍କୁ ହରାଇ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ଘରେ ଖେଳୁଥିବା ବେଳେ ପାଣି ମୋଟର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଥିଲା । ମୋଟର ଚାଲୁଥିଲା ଏବଂ ସେ ତାରକୁ ଛୁଇଁ ଦେଇଥିଲା । ଏହାକୁ ଛୁଇଁବା ପରେ ସେ ଭୂମିରେ ପଡି ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବେହୋସ୍ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା ।

ପରିବାର ଲୋକମାନେ ତୁରନ୍ତ ବେହୋସ୍ ପୁଅକୁ ଡାକ୍ତରଖାନା ନେଇ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଜୀବନ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁର ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିଥିଲା । ଶେଷର ନିରୀହ ପିଲାଟି ନିଜ ଜୀବନ ତ୍ୟାଗ କରିଥିଲା । ପୁଅର ମୃତ୍ୟୁ ଖବର ଶୁଣିବା ମାତ୍ରେ ମାଁ ବେହୋସ୍ ହୋଇ ଯାଇଥିଲେ । ସେ ଦୁଃଖରେ କିଛି କହିବାକୁ ଅସମର୍ଥ ଥିଲେ । ପିତା ସେଠାରେ ପାଟି କରି କରି କାନ୍ଦୁଥିଲେ । ଘରର ଆଲୋକର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସମଗ୍ର ପରିବାର ଭାଙ୍ଗି ପଡିଛନ୍ତି ।

ପ୍ରଥମ ଜନ୍ମଦିନକୁ ମଧ୍ୟ ପିତାମାତା ପାଳନ କରିପାରିଲେ ନାହିଁ:-

ଗତକାଲି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମଗ୍ର ଘର ରୁଷଭର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଦ୍ୱାରା ଖୁସିରେ ଭରି ଉଠୁଥିଲା ​​କିନ୍ତୁ ହଠାତ୍ ଘର ନୀରବ ହୋଇଯାଇଛି । ରୁଷଭ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କର ଏକମାତ୍ର ସନ୍ତାନ ଥିଲେ । ପିତା ରାଜୀବ କାନ୍ଦି କାନ୍ଦି କହୁଥିଲେ ଯେ ମୋ ପୁଅ ଗତକାଲି ୯ ମାସର ହୋଇଥିଲା । ମାତ୍ର ତିନି ମାସ ପରେ ତାହାର ଜନ୍ମଦିନ ଥିଲା । ଆମେ ତାହାର ଜନ୍ମଦିନକୁ ବହୁତ ଧୁମ୍ ଧାମର ସହିତ ପାଳନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଥିଲୁ କିନ୍ତୁ ଈଶ୍ବର ତାହାର ପ୍ରଥମ ଜନ୍ମଦିନ ପାଳନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଲେ ନାହିଁ । ଆମଠାରୁ ତାକୁ ଛଡ଼ାଇ ନେଇଗଲେ ।

ଏହି ଘଟଣା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦାୟକ ଅଟେ । ଏହା ବିଷୟରେ ଶୁଣୁଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଲୋକ କାନ୍ଦି ପକାଉଛନ୍ତି । ବିଦ୍ୟୁତ ଆଘାତ ଯୋଗୁଁ ଶିଶୁର ମୃତ୍ୟୁ ଏକ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟଜନକ ଘଟଣା ଥିଲା । ପିଲାମାନେ ବହୁତ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ ହୋଇଥାନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ବିପଦର ଅନୁଭବ ହୁଏ ନାହିଁ । ତେଣୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ନଜର ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ଅଟେ । ଏପରିକି ସାମାନ୍ୟ ବିଘ୍ନ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଆମର ପରାମର୍ଶ ହେବ ଯେ ଆପଣ ଦାୟିତ୍ବହୀନ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପିଲା ମାନଙ୍କର ଭଲରେ ଧ୍ୟାନ ରଖନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *