୧୦୮ କିଲୋ ଥିଲେ ଅନନ୍ତ ଅମ୍ବାନୀ, ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରାୟତଃ ୧୮ ମାସରେ କିପରି ପାଇଲେ ଫିଟ୍ ଏବଂ ହ୍ୟାଣ୍ଡସମ୍ ଶରୀର !

ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ପାଇଁ ଅନନ୍ତ ଅମ୍ବାନୀ ଆଜି ଏକ ବହୁତ ବଡ ନାମ ଅଟେ । ରିଲାଏନ୍ସର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ଅନନ୍ତ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଅଟନ୍ତି, ଯିଏ ଜିଓର ପ୍ୟାରେଣ୍ଟ କମ୍ପାନୀରେ ଅତିରିକ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ବଡ ପଦବୀରେ କାମ କରୁଥିବା ଅନନ୍ତଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଆଜି ସେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ହ୍ୟାଣ୍ଡସମ୍ ଏବଂ କୁଲ୍ ଲୁକ୍ସ ବିଶିଷ୍ଟ ବ୍ୟକ୍ତି ହୋଇ ଯାଇଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆମେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବର କଥା କହିବା, ତେବେ ଅନନ୍ତ ଏହିପରି ନଥିଲେ । ଯଦି ସେହି ସମୟର କଥା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନର କଥା କୁହାଯାଏ, ତେବେ ଅନନ୍ତଙ୍କ ଫୋଟକୁ ଦେଖି ଆପଣ ମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ ହୋଇଯିବେ ।

ଏହାର କାରଣ ଏହା ଯେ ସେହି ସମୟରେ ଅନନ୍ତ ଅଧିକ ଓଜନର ଥିଲେ, ଯାହାଙ୍କର ଓଜନ ପ୍ରାୟତଃ ୧୦୮ କିଲୋଗ୍ରାମ ଥିଲା । ହଁ ବନ୍ଧୁଗଣ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ ଅଟେ । କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ନିରନ୍ତର ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଏବଂ ପ୍ରାୟତଃ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ଧରି ଫିଟନେସ୍ ପ୍ରତି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜାଗ୍ରତ ରହିବା ପରେ ସେ ନିଜକୁ ଏକ ଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱରେ ପରିଣତ କରି ପାରିଛନ୍ତି । ଏଥିରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଫିଟନେସ୍ କୋଚ୍ ବିନୋଦ ଖାନ୍ନା ଅନନ୍ତଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ପରେ ଏସବୁ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିଛି । ଏଥି ସହିତ କୋଚ ବିନୋଦ ଅନନ୍ତଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୈନନ୍ଦିନ ପରିଶ୍ରମ ପରେ ଅନନ୍ତ ଏସବୁ ସମ୍ଭବ କରିପାରିଛନ୍ତି ।

ଏବଂ ବିଶେଷ କଥା ବିନୋଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅନନ୍ତ ଏସବୁକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ପାଇଛନ୍ତି । ଏସବୁ ପାଇଁ ଅନନ୍ତ ପ୍ରତିଦିନ ୫-୬ ଘଣ୍ଟା ଧରି ନିରନ୍ତର ବ୍ୟାୟାମ କରିଛନ୍ତି । ଏବଂ ଅନନ୍ତଙ୍କ ପ୍ରତିଦିନର ରୁଟିନ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଅନନ୍ତ ପ୍ରତିଦିନ ୨୧ କିଲୋମିଟର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲୁଥିଲେ । ଏବଂ ଏହା ସହିତ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପରେ, ସେ ଓଜନ ପ୍ରଶିକ୍ଷଣ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ତାଲିମ କରୁଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଉଚ୍ଚ ତୀବ୍ରତା କାର୍ଡିଓ ବ୍ୟାୟାମ ଆଡକୁ ଗତି କରୁଥିଲେ ।

ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ମଧ୍ୟ ଅନନ୍ତ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟ୍ ରହିଥିଲା । ଏବଂ ଏଥିସହ ଶୂନ ପ୍ରତିଶତ ସୁଗାର ଏବଂ କମ୍ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ ଏଥିରେ ରହିଥିଲା । ଓଜନ ବୃଦ୍ଧିର କାରଣ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ଅନନ୍ତଙ୍କ କୋଚ ବିନୋଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦୀର୍ଘ ଆଜମା ଔଷଧ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କର ଓଜନ ବଢି ଯାଇଥିଲା ।

ଅନନ୍ତ ମେଡ଼ିକାଲ ଇତିହାସକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ବିନୋଦ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କୌଣସି ମାଂସପେଶୀ ଟିୟର କିମ୍ବା ଶାରୀରିକ ଆଘାତର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିଲା ନାହିଁ । ଅନନ୍ତ ହୁଏତ ନିଜର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥାଇ ପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏସବୁ ପାଇଁ ସେ ଦୀର୍ଘ ଏବଂ କଠିନ ରାସ୍ତା ବାଛିଥିଲେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେ ଆଜି ଆମ ସାମ୍ନାରେ ଅଛନ୍ତି । ବିନୋଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ଇଚ୍ଛା ତାଙ୍କୁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅଧିକ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ଅନନ୍ତ କେବେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ବାହାନା କରିନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ବିଶ୍ରାମ ମାଗି ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ତାଙ୍କ କୋଚ୍ ବିନୋଦ କହିଛନ୍ତି ।

ଅନନ୍ତ ଅମ୍ବାନୀଙ୍କ ଡାଏଟ୍ ଯୋଜନା:-

ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ସନ୍ତୁଳନ ତାଲିମ କରି ହାଲୁକା ଓଜନ ତାଲିମ ଆଡକୁ ଅନନ୍ତ ଯାଇଥିଲେ । ଏସବୁ ପରେ ଅନନ୍ତ ନିଜ ଖାଦ୍ୟପେୟରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ । ସେ ଜଙ୍କ ଫୁଡକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ସେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଫାଇବରରେ ଭରପୂର ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଦିନ ଆରମ୍ଭରେ ସେ ଗଜା ମୁଗ ବୁଟ, ସୁପ୍ ଏବଂ ସାଲାଡ୍ ଖାଉଥିଲେ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଫଳ, ପନିପରିବା, ଚଣା ଏବଂ କ୍ୱିନୋଆକୁ ସେ ଖାଉଥିଲେ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*