ଶୁଭ ଖବର : କରୋନାକୁ ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛି ଭାରତ, ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଲାଗିବ ରୁଷ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା !

ଶୁଭ ଖବର : କରୋନାକୁ ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛି ଭାରତ, ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ଲାଗିବ ରୁଷ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା !

ରୁଷରେ ତିଆରି କରୋନା ଟୀକା “ସ୍ପୁତନିକ ବି” ଠାରୁ ଭାରତରେ ଟୀକାକରଣ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ, ଦେଶରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଦୁଇଟି ଟୀକା ପରୀକ୍ଷଣର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପହଞ୍ଚିଛି ଯେବେକି ଅକ୍ସଫୋର୍ଡ ୟୁନିଭରସିଟି ଓ ସିରମର ସମ୍ମିଳିତ ପ୍ରଚେଷ୍ଟାରେ ନିର୍ମିତ ଟୀକା ମଧ୍ୟ ଦେଶରେ ପରୀକ୍ଷଣର ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଦୁନିଆରେ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଥମେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରୁଷର ଟୀକା ଅନ୍ତିମ ପରୀକ୍ଷଣ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଉପଯୋଗ ହେଉଛି । ସୂଚନାକାର ମାନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଭାରତ ସରକାର ରୁଷ ସରକାର ସହିତ ଟୀକା ବ୍ୟବହାରକୁ ନେଇ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବାରେ ଲାଗିଛି ।

ସୁଚାଇଦେଉଛୁ ଯେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡାକ୍ତର ହର୍ଷବର୍ଦ୍ଧନ ରବିବାର ଦିନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୫ କୋଟି ଲୋକଙ୍କ ଟୀକାକରଣ କରିଦିଆଯିବ । ଏହି ଘୋଷଣା ବିଷୟରେ ଜାଣି ରୁଷରେ ନିର୍ମିତ ଟୀକାକୁ ଭାରତରେ ଉପଯୋଗ କରିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଯୋଜନା ଆୟୋଗର ସଦସ୍ୟ ଡାକ୍ତର.କେ.ପାଳଙ୍କ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତାରେ ତିଆରି ହେଉଥିବା କରୋନା ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକାର ନିରୀକ୍ଷଣ କରୁଥିବା ସମିତି ଗତ ଦିନ ପ୍ରେସ୍ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଥିଲେ ଯେ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକାକୁ ନେଇ ରୁଷ ସରକାର ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆଲୋଚନା ଜାରି ରହିଛି ।

ରୁଷର ଗେମାଲେୟା ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟରେ ବିକଶିତ ଏହି ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକାକୁ ନେଇ ଅନେକ ପ୍ରକାର ଅଟକଳ କରାଯାଇଛି, ଯେପରି ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା ରୁଷରୁ ମାଗି ଭାରତରେ ଟୀକା କରଣ କରାଯାଇପାରେ । ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଏପରିକି ରୁଷ ଭାରତକୁ ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକାର ଉପାୟ କହିଦେଉ, ଏବଂ ଭାରତ ସରକାର ଟୀକା ନିର୍ମାତା କମ୍ପାନୀ ଗୁଡ଼ିକ ନିଜ ବ୍ୟବହାର ଅନୁସାରେ ଟୀକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିନେବେ କିନ୍ତୁ ଯଦି ଉପସ୍ଥିତ ପେଟେଣ୍ଟ ଆଇନକୁ ଦେଖିବା ତେବେ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସରକାରଙ୍କୁ ଅଧିକାର ଥାଏ ଯେ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାର ପ୍ରତିଷେଧକ ଟୀକା ଦେଶରେ ନିର୍ମାଣ କରାଇ ପାରିବେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପେଟେଣ୍ଟ ଆଇନ ନିଷ୍ପ୍ରଭାବଶୀଳ ଅଟେ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *