କରୋନା ମହାମାରୀ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ ଏହି ୧୫ଟି ରୋଗ , ପ୍ରତିବର୍ଷ ହୋଇଥାଏ କୋଟିଏ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ !

କରୋନା ମହାମାରୀ ସଂକ୍ରମଣରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱ ପୀଡିତ ଅଛି । ଗତ ୧୦ମାସ ଧରି ଲୋକମାନେ କରୋନାର ପ୍ରକୋପ ସହୁଛନ୍ତି । କେବଳ ବ୍ରାଜିଲ ପରି ସ୍ୱଳ୍ପ ଆୟକାରୀ ଦେଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଅଭାବ କାରଣରୁ ଜୀବନ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତିର କ୍ଷତି ସହୁନାହାଁନ୍ତି , ବରଂ ବ୍ରିଟେନ୍ ଏବଂ ଆମେରିକା ଭଳି ଅଭିଜିତ ଦେଶକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ମହାମାରୀ ଖରାପ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି । କରୋନା ମହାମାରୀ ଆଗରେ ଅବିକଶିତ ଓ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶଗୁଡିକ ସହିତ ବିକଶିତ ଦେଶର ଅବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଖରାପ ଅଟେ । ପ୍ରାୟ ୧୦୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ସ୍ପେନିଶ ଫ୍ଲୁ ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱର ଅନେକ ଦେଶ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା । କରୋନା ମହାମାରୀ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହାଠାରୁ ବିପଜ୍ଜନକ ଆହୁରି ଅନେକ ରୋଗ ଅଛି ଯାହା ପ୍ରତିବର୍ଷ କୋଟି କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରୁଛି ।

କରୋନା ମହାମାରୀ ପରି ଆହୁରି ଅନେକ ରୋଗ ଅଛି, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ପ୍ରତିବର୍ଷ କୋଟି କୋଟି ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି । ମେଡିକାଲ ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଦ ଲାନସେଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନା ପରି ଆହୁରି ୧୫ଟି ରୋଗ ଅଛି, ଯାହା ସାଂଘାତିକ ଅଟେ । ଏହି ରୋଗଗୁଡିକ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କରୋନା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ ।

ଏହା ଜଣାଅଛି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ବିଶ୍ୱରେ ୧.୪୭ କୋଟି ଅତିକ୍ରମ କରିଛି, ଏହି କାରଣରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି । ଏହି ମହାମାରୀରେ ଅଧିକାଂଶ ସେହି ଲୋକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଅଣ-କୋଭିଡ ରୋଗୀ ଅଟନ୍ତି, ଅର୍ଥାତ ସେମାନଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ରକ୍ତଚାପ, ସୁଗାର, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ, ହୃଦ୍ ରୋଗ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗ ହେଇଛି । କରୋନା ଅବଧିରେ ସେମାନଙ୍କଠାରେ ପୂର୍ବରୁ ଥିବା ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି ।

ଲାନସେଟଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭଳି ବିପଜ୍ଜନକ ଗୁରୁତର ରୋଗରେ ହୃଦ୍ ରୋଗ, କର୍କଟ ରୋଗ, ବୃକକ ରୋଗ , ଯକ୍ଷ୍ମା ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛନ୍ତି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କେବଳ ହୃଦଘାତରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୧.୭୮ କୋଟି ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି । କର୍କଟ ରୋଗରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୯୬ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବାବେଳେ, ୧୨ଲକ୍ଷ ଲୋକ ବୃକକ ରୋଗରେ ଏବଂ ୧୧ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଯକ୍ଷ୍ମା ରୋଗରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରନ୍ତି । ମୋଟାମୋଟି ଭାବେ, ଏହି ରୋଗ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ୪.୪୩ କୋଟି ଲୋକ ପ୍ରାଣ ହରାନ୍ତି ।

ତିନି ମାସରେ ୨.୮ କୋଟି ସର୍ଜରୀ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି:-

ଚିନ୍ତା କେବଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୁହେଁ ବରଂ କରୋନା ସମୟରେ ଖରାପ ପରିସ୍ଥିତି ହେଉଛି ଯେ ଅନେକ ଦେଶରେ ଏହି ରୋଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ବହୁତ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଅନେକ ଦେଶ ଏପରି ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଏହି ସୁବିଧା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଖରାପ ଥିଲା । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ କରୋନା ମହାମାରୀ କାଳ ପୂର୍ବରୁ ତିନିମାସରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୨.୮୪ କୋଟି ସର୍ଜରୀ ସ୍ଥଗିତ ରଖିବାକୁ ପଡିଛି । ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ୫.୮ ଲକ୍ଷ ସର୍ଜରୀ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଛି ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ମହାମାରୀ ପୂର୍ବରୁ ଚାଲିଥିବା ଅନେକ ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପିଲାଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଟିକା ଦିଆଯାଇ ପାରି ନାହିଁ । ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ଚାଲିଥିବା ତୀବ୍ର ଟୀକାକରଣ ଅଭିଯାନ ଖରାପ ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି । ତେବେ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରାଳୟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଟୀକାକରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ପୂର୍ବପରି ଜାରି ରଖାଯାଇଛି ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*