CoronaVirus Vaccine:- ଚୀନୀ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ WHOର ସମର୍ଥନ, ଜାଣନ୍ତୁ ତିନୋଟି ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଅପଡେଟ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ସୂଚନା !

କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟରେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଏହାର ଗୋଟିଏ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଅପେକ୍ଷା ରହିଛି । ଋଷ୍ ସ୍ପୁତନିକ-ବୀର ପଞ୍ଜିକରଣ କରି ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଦାବି କରିଦେଇଛି, କିନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବିଶ୍ବାସଯୋଗ୍ୟ ହୋଇନଥିବାରୁ ବିଶ୍ବର ଅନେକ ଦେଶ ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହିତ ନେଉ ନାହାଁନ୍ତି । ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଚୀନ୍ ନିଜର ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ନେଇ ବହୁତ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ରହିଛି । ଚୀନ୍ କହିଛି କି ପରୀକ୍ଷା ବ୍ୟତୀତ ମନୋନୀତ ଲୋକଙ୍କୁ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଦେବାର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ସମର୍ଥନ କରିଛି । ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରାୟଟର୍ସର ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଚୀନର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଜୁଲାଇ ମାସରୁ ହିଁ ଚୀନ୍ ବିନା ପରିକ୍ଷଣରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି । ତେବେ, ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ସମାଲୋଚନା ମଧ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ଚୀନ୍ ବିଗତ ଜୁଲାଇ ମାସରେ ହିଁ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା । ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗର ପଦାଧିକାରୀ ଝେଙ୍ଗ ଝୋଙ୍ଗୱେଈଙ୍କ ମୁତାବକ, ଚୀନ୍ ଜୁନ୍ ମାସରେ ହିଁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ WHOକୁ ନିଜର ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ସୂଚନା ପଠାଇ ଦେଇଥିଲା ।

ରିପୋର୍ଟ ମୁତାବକ, ଚୀନ୍ ଠାରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ ଅନୁଯାୟୀ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ପରି ଆବଶ୍ୟକତା ସେବା ସହିତ ଜଡିତ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଥିଲା । ତେବେ ଚୀନ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରିକ୍ଷଣର ପରିଣାମ ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ନାହିଁ । ଜ୍ଞାତ ଅଛି କି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଥାଏ ।

ଚୀନରେ ତିନୋଟି ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ମିଳିଛି ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନ

କହିରଖୁଛୁ କି ଚୀନରେ ତିନୋଟି ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାର ପାଇଁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥି ମଧ୍ୟରେ ସିନୋଵୈକ, ସୀଏନବୀଜୀ ଏବଂ କୈନାସିନୋ ବାୟୋଲୋଜିକାଲ କମ୍ପାନୀର ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଅଟେ । କୈନାସିନୋ କମ୍ପାନୀର ଭ୍ୟାକ୍ସିନକୁ ଚୀନୀ ମିଲିଟ୍ରି ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି ।

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନର ସହକାରୀ ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡଃ ମାରିଅନଜେଲା ସିମାଔ କହିଛନ୍ତି କି ଦେଶ ଗୁଡିକୁ ନିଜର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉତ୍ପାଦର ଜରୁରୀକାଳୀନ ବ୍ୟବହାରକୁ ଅନୁମତି ଦେବାର ଅଧିକାର ରହିଛି । ଏଥି ସହିତ, WHOର ମୁଖ୍ୟ ଵୈଜ୍ଞାନିକ ସୌମ୍ୟା ସ୍ୱାମୀନାଥନ ବିଗତ ଦିନରେ କରୋନା ଭ୍ୟାକ୍ସିନର ଜରୁରୀକାଳୀନ ଅନୁମୋଦନକୁ ଏକ ”ଅସ୍ଥାୟୀ ସମାଧାନ” ବୋଲି କହିଥିଲେ ।

ଚୀନରେ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଆୟୋଗର ପଦାଧିକାରୀ ଝେଙ୍ଗ ଝୋଙ୍ଗୱେଈ ଦାବି କରିଛନ୍ତି କି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ ଗୋଟିଏ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ୬୧ କୋଟି ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର କ୍ଷମତା ରହିଛି । ଏଥି ସହିତ, ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୨୦୨୧ ମସିହା ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଚୀନ୍ ୧୦୦ କୋଟି ଡୋଜ୍ ସପ୍ଲିମେଣ୍ଟ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାର ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ । ଖବର ମୁତାବକ ଚୀନ୍ ଦାବି କରିଛି କି ୨୦୨୧ ମସିହା ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆମେରିକା ସମେତ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ମାନଙ୍କରେ ବିତରଣ ପାଇଁ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଯିବ ।

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*